Країни Європи виявилися не готові приймати цифрові сертифікати COVID-19, не узгоджені загальні правила в’їзду. Про це на своєму сайті повідомила Міжнародна асоціація повітряного транспорту (ІАТА).
Дослідження IATA виявило істотні відмінності в тому, як держави-члени ЄС діють по прийому іноземних туристів.
Близько 30% країн, що використовують Цифровий сертифікат Covid ЄС (DCC), не приймають результати експрес-тестування, вимагаючи тільки ПЛР-тести.
19% країн вимагають проведення ПЦР-тестування і дітьми.
41% членів ЄС не дозволяє в’їжджати вакцинованих мандрівникам з країн, що не входять до «Білого списку» ЄС.
Що стосується «Форми пошуку пасажирів», яку зобов’язаний заповнити кожен турист, 45% приймає її тільки в онлайн форматі, в той час як 33% влаштовують заповнені формуляри і в паперовому вигляді, і онлайн. А ось 11% приймають тільки «папір», а ще 11% – взагалі не мають обладнання для їх обробки.
В результаті склалася ситуація, коли пасажири не можуть бути впевнені, чи пропустять їх через той чи інший кордон, адже правила в кожній країні Європейського союзу різні .
Складно знайти відповіді на запитання: чи потрібно дітям проходити тестування? Чи потрібно їм заповнювати форму на папері, онлайн, обидва варіанти на всякий випадок або взагалі не потрібно?
ІАТА підготувала і розіслала пропозиції-вимоги членам ЄС.
Цифрову перевірку DCC необхідно проводити заздалегідь, до прибуття пасажирів в аеропорт, щоб мінімізувати збої в роботі і дати пасажирам впевненість в тому, що їх допустять до польоту. Поки лише дві країни роблять це – Німеччина та Іспанія.
Перевірку медичних даних в DCC повинні організувати і проводити безпосередньо національні органи влади, а не авіакомпанії.
Цифрові «Форми пошуку пасажирів» потрібно інтегрувати до державних порталів для перевірки DCC, чого в даний час немає в 80% європейських країн.
Крім того, державам ЄС необхідно узгодити один з одним вимоги до охорони здоров’я, включаючи:
– визнання експрес-тестування замість дорогих і непотрібних ПЛР-тестів;
– звільнення неповнолітніх від вимог тестування і вакцинації;
– відкриття кордонів для вакцинованих пасажирів і дозвіл мандрівникам з країн з низьким рівнем ризику в’їжджати в Європу без обмежень (або з доказом негативного тесту від невакцинованих мандрівників).
Відповідно цієї політики найдалі поки просунулися Нідерланди, Естонія, Словенія та Іспанія.
Висновок. Досвід європейського літа показує, що саме по собі наявність стандартного цифрового сертифікату туристам нічого не дає – повинні бути узгоджені й уніфіковані процеси контролю за поїздками в зв’язку з COVID-19.
«Ми закликаємо європейські держави в найкоротші терміни розібратися в нинішньому хаосі і перестати створювати проблеми туристам, які перебувають у непевному становищі, дати їм більше впевненості в поїздках», – підсумував Рафаель Шварцман, регіональний віце-президент IATA в Європі.