Чай пуер: властивості напою та правила заварювання
Пуер – чай, який варто скуштувати хоча б раз у житті. Заодно можна перевірити, чи є правдою те, що про нього розповідають. А відомо дуже багато: що чай пуер можна зберігати десятиріччями, що він викликає ейфорію, що коштує шалені гроші тощо.
Чим унікальний пуер
Пуер дійсно є єдиним видом чаю, який з роками не псується, а стає кращим за смаковими якостями. За традиційною технологію виробництва витримка чаю до того, як він відправиться на продаж, триває мінімум три роки. Справа в тому, що пуер – це постферментований чай. Червоні (чорні) чаї та улуни належать до категорії ферментованих (окислюються на перших етапах виробництва), а пуери «дозрівають» у процесі тривалої ферментації.
Молодий пуер у віці 3–5 років уже готовий до вживання: у чайному листі вже нема гіркоти, смак яскравий і свіжий. Такий чай доступний за ціною, але ще занадто «зелений». Найкращих смакових якостей китайський чай пуер набуває до 10–15 років. Пресовані млинці 20-річної витримки – це вже колекційний чай, що коштує тисячі доларів за кілограм.
Шен і Шу – два види пуеру
У Китаї віками виробляли витриманий пуер – Шен, допоки не з’явилася нова технологія прискореної ферментації. Шу пуери виготовляють інакше: листя згортають у великі купи, рясно поливають водою та періодично перемішують. За рахунок цього ферментація відбувається на порядок швидше: чай готовий за 45 днів замість трьох років. Коштує такий напій дешевше, але від цього не перестає бути пуером.
Де знайти справжній пуер
Батьківщина пуеру – китайська провінція Юньнань, там цей чай виготовляють уже понад дві тисячі років. На численних плантаціях збирають чайне листя і виготовляють витриманий пуер. Уся продукція сертифікується. Знайти такий чай в Україні важко, але можливо: у спеціалізованому інтернет-магазині New Tea можна купити заварник для чаю та оригінальний сертифікований пуер.
Як і в чому приготувати пуер
Якщо пуер правильно приготувати, то цей напій здивує не тільки неповторним смаком, що змінюється з кожним новим заварюванням, а й ефектом, який ще називають чайним сп’янінням. Це не класичний стан сп’яніння, як від уживання алкоголю. Після чашки пуеру відчувається неймовірна легкість, проблеми відходять на другий план, напій розслаблює та бадьорить водночас. Це більше схоже на «чайний дзен». І, до речі, ніякого похмілля. Навпаки, після веселої вечірки, коли зранку важко зібратися докупи, можна заварити пуер – і похмілля як не було.
Посуд для пуеру
Правильно обраний заварник для чаю – обов’язкова умова вдалого чаювання. В Китаї пуер заварюють у глиняних або фарфорових чайничках. Як варіант, можна використовувати скляний посуд. Найсучасніша альтернатива традиційним чайникам з носиками – ізіпот: у ньому приготування напою методом проливу максимально спрощується. Треба лише покласти заварку до внутрішньої колби та залити водою. Коли чай настоїться, необхідно натиснути на кнопку на кришці, напій перетече до великої колби, а заварка залишиться. Потім воду можна залити знову.
Етапи заварювання пуеру
Процес приготування складається з таких кроків:
- Відокремити потрібну кількість заварки (5–7 г на порцію) від пресованого млинця. Зробити це треба ножем або шилом, акуратно відділяючи чайне листя від краю млинця.
- Покласти чай до заварника, залити водою, підігрітою до 95°С, почекати кілька секунд і злити.
- Знову наповнити чайник для заварювання чаю водою та настоювати 20–30 секунд. Готовий пуер розлити по чашках.
Постферментований чай – рекордсмен за кількістю проливів: заварюється до 20 разів. Але слід пам’ятати, що з кожним черговим проливом час настоювання збільшується на 10–20 секунд. Чаювання пуером – справа не швидка, але задоволення від цього дивовижного напою того варте!