Лондонський музей природознавства щорічно проводить достатньо авторитетний конкурс «Фотограф року дикої природи» (Wildlife Photographer of the Year).
Експерти музею обирають фото претендентів, а музей проводить «народне голосування» – People’s Choice Award. Прийняти участь о голосуванні можуть всі бажаючи на сайті музею.
В 2023 році понад 50 000 зображень із 95 різних країн світу було подано на конкурс. Експерти відзначили 100 робіт.
25 з них були запропоновані громадські для визначення лауреата нагороди People’s Choice Award. Голосування тривало два місяці. Переможці оголошені.
Але спочатку про сам музей. Лондонський музей природознавства (англ. Natural History Museum), четвертий за відвідуваністю серед всіх музеїв у Великій Британії.
Автор: Stephantom – Власна робота, CC BY 3.0
Музей відомий насамперед своїми колекціями скелетів динозаврів, зокрема знаменитим скелетом диплодока (завдовжки 26 метрів), а також цікавою механічною моделлю тиранозавра. У зоологічній частині розташовується 30-метровий кит. Музей має цікаву колекцію метеоритів.
Диплодок, Автор: Fernando Losada Rodríguez – Власна робота, CC BY-SA 4.0
Тиранозавр, Автор: Marcin Floryan – Власна робота, CC BY-SA 2.5
Повертаємося до конкурсу.
Головний приз Wildlife Photographer of the Year отримав знімок ведмедя, що дрімає на айсберзі. Назва роботи: “Крижана постіль” (Ice Bed). Фотограф – Німа Саріхані (Nima Sarikhani), Великобританія.
Білий ведмідь дрімає на айсбергу. Саріхані зробив це фото після трьох днів пошуку білих ведмедів у густому тумані біля норвезького архіпелагу Шпіцберген. Німа зустрів молодого і старшого самців білого ведмедя. Молодий самець забрався на невеликий айсберг і, використовуючи свої сильні лапи, викопав кігтями ліжко, перш ніж заснути.
Були також визначені чотири фіналісти.
Aurora Jellies (Місячні медузи ). Фото: Audun Rikardsen, Норвегія /Wildlife Photographer of the Year/
Місячні медузи у прохолодних осінніх водах фіорду біля Тромсе на півночі Норвегії, освітленого полярним сяйвом.
Автор сховавши своє обладнання у власноруч виготовлений водонепроникний корпус. Це дозволило йому вловити відображення кольорів неба на поверхні води і одночасно підсвітити медуз спалахами. Місячні медузи поширені в усіх океанах і їх легко впізнати за чотирма кільцями, які насправді є їхніми статевими органами.
The Happy Turtle (Щаслива черепаха). Фото: Tzahi Finkelstein, Ізраїль /Wildlife Photographer of the Year/
Балканська ставкова черепаха з північним смугастим метеликом в Ізраїльській долині Ізреель.
Автор фотографував берегових птахів, коли помітив балканську ставкову черепаху, яка йшла мілководдям. Спочатку він не зацікавився цим і продовжував спостерігати за птахами. Лише після того, як північний смугастий метелик пролетів повз його об’єктив у напрямку черепахи, його фокус змінився. Метелик несподівано приземлилася на ніс черепахи, але замість того, щоб схопити комаху, черепаха, здавалося, відчувала задоволення від взаємодії посеред каламутних вод болота.
Starling Murmuration (Мурмурація шпаків). Фото: Daniel Dencescu, Румунія /Wildlife Photographer of the Year/
Автор був загіпнотизований рухами шпаків, які утворювали величезні фігури в небі Рима.
Кожного дня, коли птахи поверталися у місця ночівлі після пошуку їжі, вони збиралися в зграї та влаштовували чарівні повітряні шоу, відомі як «Мурмурація». Автор годинами стежив за шпаками по місту та передмістям Риму. Нарешті одного безхмарного зимового дня зграя не підвела, закрутившись у формі велетенського птаха.
Мурмурація — явище скоординованого польоту великої зграї птахів, що утворюють динамічні об’ємні фігури змінної щільності – Вікіпедія.
Shared Parenting (Спільне материнство). Фото: Mark Boyd, Кенія /Wildlife Photographer of the Year/
Рано вранці автор спостерігав, як дві левиці «чистили» одного з п’яти дитинчат прайду в Масаї Мара в Кенії. Напередодні ввечері вони вирушили на полювання, залишивши дитинчат ховатися на ніч у густих кущах. Повернувшись із своєї невдалої місії, вони викликали дитинчат на відкрите місце. Самиці виховують дитинчат одна одної як своїх, розділяючи материнські обов’язки.