Хочете дізнатись, що таке дріп-кава та чому навколо неї стільки ажіотажу? Дріп, з англійської транслітерації означає “краплина”. По суті, це маленький паперовий фільтр-пакетик наповнений меленою кавою, крізь який крапельним методом проходить гаряча вода. Завдяки простоті та гігієнічності, таку каву можна приготувати в будь-яких умовах. Справжні кавомани та поціновувачі зернового напою, віддають перевагу натуральній, свіжозвареній каві. Завдяки спеціальному інертному газу, що знаходиться в пакуванні, мелена кава не втрачає корисних властивостей та дивовижного аромату. Тому дріп-кава це:
- Простота. Заварити можна будь-коли, за наявності гарячої води.
- Мобільність. Натуральну, свіжозмелену каву можна сміливо брати у подорожі, відпустки, на роботу та навіть у гори.
- Швидкість. Для приготування не потрібно використовувати спеціальні гаджети, достатньо улюбленого горнятка.
- Різноманіття. Унікальна можливість смакувати найрізноманітнішими видами кави, не купуючи великі пакування.
Крім того, після заварювання не залишається кавової гущі, що дуже актуально. В цьому кава схожа на розчинну, але з величезною відмінністю: шикарний смак свіжозмеленої кави та неповторний аромат напою, наче щойно зварений професіоналом бариста.
Натуральна дріп-кава купити, яку можна в спеціальному кавовому магазині, зазвичай має 10–12 г обсмажених та мелених зерен. Цього достатньо аби приготувати найкращий еспресо або смачну каву з молоком, морозивом та вершкам. Попри те, що дріп-каву вважають чимось новим та навіть інноваційним, винахід має цікаву історичне тло. Тому, пропонуємо розглянути деякі особливості та переваги даного винаходу.
Історія походження дріп-кави
Виробництво дріп-кави розпочалось у 1950 році в Японії. Ще 74 роки тому, винахідливі японці зрозуміли, що не в кожного охочого є можливість відвідувати кав’ярні чи варити каву вдома. Тому, кавоманам було запропоновано цікаву альтернативу – маленькі мішечки, наповнені щойно змеленою кавою, які наче пакетики за чаєм, опускали у гарячу воду, та чекали поки кава заварюється та віддасть всі поживні речовини. Цікаво, що до 1940-х років у цій дивовижній країні, чималу популярність займав саме чайний вид продукції. Це була справжня культура споживання, відома багатьом під назвою “чайна церемонія”. Але час іде й вплив Західної Культури дав свої плоди. У 50-х роках, культура пиття кави, особливо серед молодшого покоління, почала переважати чайні традиції, та через десятиліття стала надзвичайно популярною. Японія є одним зі світових лідерів серед багатьох кавових показників, наприклад, кількості кав’ярень від Старбаксу та інших відомих марок.
Розпочинаючи виробництво дріп-продукту, японці взяли до уваги деякі важливі фактори:
- Навіть найдорожчий розчинний вид кави не зрівняється з натуральною зерновою кавою.
- В робочих офісах не завжди є чайники, щоб заварити мелену каву. Та й не кожен вміє це правильно робити.
- Похід до кав’ярні, це втрата дорогоцінного часу, особливо якщо вона знаходиться далеко чи є черги.
- Залишки кавової гущі у чашці, не найкраща ідея.
До того ж у 50–70 роки не було можливості придбати компактну кавомашину, тому почали розробляти різноманітні винаходи приготування смачної кави. Кава мала бути ідеальною, смачною та ароматною.
Як зазначалось вище, перша спроба подоби на дріп-продукцію, були спеціальні мішечки з кавою схожі на чайні пакетики. Та на жаль, такі мішечки давали переекстракцію й через перевищену кількість кавових олій, кислот, цукру, кофеїну та інших компонентів, що потрапляли у воду, напій мав пустий та надто гіркий присмак.
Отож, поява перших дріп-пакетиків викликала фурор серед споживачів. Це був невеликий фільтр-пакетик, що чіплявся на одну сторону чашки за допомогою ручки. Невдовзі винахід призвів до невдоволення, адже ручка постійно зривалась й весь пакетик, разом з меленою кавою потрапляв у чашку. Це було справді жахливо.
Другий тип винаходу, який з’явився на початку 2000-х років, та використовується на сучасному ринку, має такі переваги:
- Кріплення пакетика відбувається на обидві сторони чашки.
- Матеріал був вибраний із синтетичного волокна з напівперфорацією, для гарного просочування води й для правильної та врівноваженої екстракції.
У сучасному виробництві дріп-кава займає високі позиції, сміливо конкуруючи з зерновою чи меленою кавою. Різноманіття елітних сортів та комбінацій, цікавих купажів, роблять каву затребуваною та популярною по всьому світі. То, як правильно приготувати цей вишуканий напій?
Як приготувати смачну дріп-каву?
Одразу слід зауважити, що не потрібно плутати дріп-каву з пакетиками чаю, які повністю занурюються в окріп. Дріп-пакетики не занурюють у гарячу воду! Така кава готується методом проливання води через фільтр-пакет, який фіксується вище за рівень води у чашці. Отже, ось кілька практичних кроків, які допоможуть приготувати відмінну дріп-каву:
- Підготувати чисту воду. Чисту фільтровану чи бутильовану воду потрібно довести до кипіння. Можна використати електричний чи звичайний чайник, навіть похідний кухоль. Не варто використовувати крутий окріп (98-100 °C), це додасть каві зайвого гіркого присмаку, й не варто заливати сировину занадто остиглою водою (менше ніж 92 °C). То, що обрати? Оптимальним варіантом є вода до 96-98 °C. Маленький лайфхак: якщо залишити щойно закипілий чайник з відкритою кришкою чи носиком на дві хвилини, то температура матиме ідеальний рівень, за умови, що окропу не більше ніж 0,5 л.
- Розкрити пакет з кавою. Розкриваючи герметичний пакетик, мелена кава починає взаємодіяти з повітрям та окислюватися. Тривале окислення негативно впливає на смак напою, він може втратити свіжість та аромат, тому готувати відкриту дріп-каву потрібно якомога швидше.
- Відірвати верхівку пакетика по лінії перфорації. Зробити це не важко, верхівка відривається швидко та без додаткових зусиль. Але перед цим гарненько струсіть пакетик, аби увесь вміст рівномірно розподілився по фільтру.
- Встановити фільтр-пакет на чашку чи склянку. Бічні утримувачі гарненько фіксуються на стінки ємності. Важливо, щоб склянка була такого розміру, щоб пакетик не занурився у воду.
- Залийте гарячу воду в пакет. Це відбувається у три етапи: залити воду до поділки та почекати 45 секунд, та повторити той же процес ще два рази підряд, обов’язково з перервою у 45 секунд.
Після приготування не потрібно “віджимати” пакетик, просто дістаньте його з горнятка та утилізуйте. Перед вживанням гарненько перемішайте каву, щоб консистенція була однорідна.
Щоб повною мірою зрозуміти що таке дріп-кава, завітайте до найближчої кав’ярні або приготуйте самостійно. Ви не пошкодуєте!