Перше й найголовніше призначення прапору – відрізняти «своїх» від «чужих», сигналізувати навколишньому світові про належність особи, групи осіб чи території до того чи іншого державного утворення, нації чи громади. В усьому світі державному прапору прийнято салютувати, процедура його підйому є зазвичай урочистою, а за умисне пошкодження чи знищення передбачається серйозна відповідальність. Здавалося б, що може бути серйознішим за таку річ, як прапор? Та виявляється, що історія багатьох прапорів містить у собі курйози. Пропонуємо познайомитися з 5-ма найцікавішими фактами про прапори.
Який з прапорів найстаріший?
Вважається, що найстарішим чинним державним прапором є данський. Він використовується з 1209 року, коли данські воїни-хрестоносці перемогли в битві язичників-естів та заснували на приморському пагорбі фортецю. За переказами, данський єпископ гаряче молився за перемогу своїх воїнів, тож у вирішальний момент момент бою ними почало майоріти біле полотнище з червоним хрестом. Язичники-ести вирішили, що данський Бог сильніше, й припинили опір.
За час, що минув, ести перетворилися на естонців, а їхня столиця так і залишилась… «данським містом». Адже Tallinn – це скорочення від Taani linn, тобто «данське місто». Естонською мовою, звичайно.
Утім, з данським прапором своїм віком може посперечатися австрійський: червоно-біло-червоне полотнище теж використовується з початку ХІІІ століття. За переказами, герцог Леопольд V зазвичай виходив на бій у білосніжному вбранні. Після однієї з битв усе його вбрання було залите кров’ю – як ворожою, так і своєю. Крім вузької смуги під шкіряним ременем, куди кров не затікала. Так з того часу й повелося: червоне полотнище з білою горизонтальною смугою посередині стало символом Австрії.
Прапор-перевертень
Вивісити перевернутий прапор означає капітуляцію, здачу на милість ворога. Так прийнято в усьому світі, але не на Філіппінах. У звичайному стані цей прапор вивішується синьою смугою догори, але трапляються випадки, коли його перевертають. Утім, ця процедура теж не віщує нічого доброго: вивішування перевернутого червоною смугою догори прапора означає, що почалася війна…
Форма має значення?
Зазвичай прапори мають прямокутну форму. В сьогоднішньому світі є лише 3 держави, форма прапорів яких відрізняється від прямокутної: Швейцарія та Ватикан мають квадратні прапори, а от гімалайська держава Непал… Її прапор виконано у вигляді об’єднання двох прямокутних трикутників, які, з одного боку, символізують найвищі у світі гори. З іншого – дві королівські династії Малла та Шах, які протягом усієї історії Непалу правили цієї державою. Утім, від 2008 року монархію в Непалі скасовано, країна стала республікою… Тож схоже, що на часі додавання ще одного трикутника на прапор держави.
Монако, Індонезія та Польща: що спільного?
Навряд чи можна знайти на світі три держави, у яких було б так мало спільного. Тим не менше, дещо таки має місце: й Індонезія, і Монако, й Польща використовують біло-червоне полотнище у якості державного прапора. Тільки в Польщі біла смуга знаходиться згори, а в Монако та Індонезії – внизу. У 1945 році князівство Монако навіть ініціювало процес у Міжнародному суді в Гаазі щодо державного прапора Індонезії, яка тільки-но оголосила про свою незалежність. Однак суд програла, бо було з’ясовано, що червоно-білий прапор використовувався як символ середньовічної Індонезії ще до утворення князівства Монако. З того часу в світі є дві держави з повністю ідентичними прапорами.
Найзручніший у світі прапор
Якщо хтось скаже, що найзручніший у світі прапор належить США, він буде неправий, але лише частково. Річ у тім, що прапор західноафриканської держави Ліберія був створений за зразком американського. Тобто він виконаний у тих самих кольорах та є зірково-смугастим, як і прапор Сполучених Штатів. От тільки зірка на ньому лише одна… А найзручнішим прапор Ліберії є з точки зору міжнародного морського судноплавства, через що значна кількість комерційних суден обирає саме цей прапор. Утім, за привабливістю та зручністю з ліберійським може посперечатися прапор центральноамериканської держави Панама. Проте, за даними Міжнародного морського регістру, за кількістю іноземних суден, на яких піднято прапори третіх країн, ліберійський лідирує, хоч і з незначним відривом від панамського.