Для багатьох пасажирів келих вина є приємним доповненням польоту. Незважаючи на те що спиртне на висоті 3 тис. метрів погано позначається на роботі серця і судин, дехто не може побороти страх висоти або витерпіти галасливих сусідів без сторонньої допомоги. На борту літаків багатьох авіаліній можна придбати алкоголь. Деякі традиційно наливають перед обідом. Однак є і такі компанії, які ніколи не наллють міцного напою, скільки б ми за це не запропонували грошей.
Обмеження у польоті
Для деяких людей келих вина в літаку – це реакція на стрес або спосіб відсвяткувати від’їзд зі своїми близькими, особливо у бізнес-класі. Але так було не завжди. Наприклад, на внутрішніх рейсах в США до 1949 року алкоголь не лише не пропонували пасажирам – його не можна було навіть проносити на борт. Адже у багатьох штатах діяла заборона на алкогольні напої. Репортер газети «Нью-Йорк Таймс», який 1950 року летів з Нью-Йорка на західне узбережжя Сполучених Штатів, повідомив, що пасажири могли пити алкоголь над Нью-Джерсі, а над Пенсильванією – вже ні.
Персонал навіть мав карти, які інформували про організацію продажу алкоголю на борту. Екіпаж літака також знав, що не можна продавати алкоголь у неділю, у певні свята, під час виборів чи у певні години – у випадку польоту над певними штатами. Та незважаючи на обмеження, все ж таки виникали проблеми з нетверезими пасажирами.
Де не наллють
Хоча сьогодні в багатьох авіакомпаніях немає таких суворих обмежень, це не означає, що немає авіаліній, які прагнуть зменшити споживання алкоголю на борту. Так званих «сухих авіаліній» є досить багато.
«Безалкогольні» авіакомпанії діють переважно у мусульманських країнах. Однією з найбільш консервативних є Saudia з Саудівської Аравії. Оскільки у країні взагалі заборонений алкоголь.
Та Saudia – не єдиний перевізник з такими жорсткими правилами. Подібні обмеження діють і в Kuwait Airways. Алкоголь заборонено мати при собі навіть під час транзиту через Кувейт.
Тимчасові заборони з’являються в авіалініях EgyptAir. Як правило, споживання алкоголю на борту заборонено, проте пасажири можуть перевозити такі напої.
Малайзійська авіакомпанія AirAsia також не подає алкоголь на борту і забороняє його вживати. Водночас ці заборони не застосовуються до інших відділень перевізника за межами Малайзії, яка є мусульманською країною. Тому багато хто вважає таку позицію авіаліній лицемірною.
Іншими відомими авіакомпаніями, які не використовують алкоголь, є Air Arabia, Bahrain Air, Iran Air, Nasair, Sama, Seeb, Wataniya та PIA International International Airlines.
Не подадуть алкоголь і під час внутрішніх перельотів в Індії або на маршрутах до Саудівської Аравії чи Кувейту, незалежно від того, хто їх обслуговує. Алкогольні напої не пропонуються на рейсах Royal Brunei Airlines. Але це не означає, що їх не можна вживати у цих літаках. Пасажири, які приносять свій алкоголь на борт, можуть навіть замовити келихи та, при бажанні, лід, лимон тощо. Та часто подорожуючі скаржаться, що екіпажу не вдається знайти штопор, щоб відкорковувати пляшки.
Список змінюється
Список «сухих авіакомпаній» постійно змінюється. Тож з’ясувати, чи перевізник не пропонує алкоголь, часто вдається хіба що перед самою посадкою. З обмеженнями на наявність алкоголю можна зустрітися на борту перевізників і з немусульманських країн.
Британський лоукост Jet2.com також обмежив продаж алкоголю. Тепер до 8-ї години ранку пасажири не можуть придбати міцні напої. А ірландський Ryanair не запропонує алкоголь пасажирам, які летять до/з Ібіци. На цих рейсах навіть заборонено проносити алкоголь на борт.
П’ють перед вильотом?
Враховуючи, що багато авіаліній перенесли алкоголь у список платних сервісів або зовсім забороняють спиртні напої, пасажири шукають вихід. Наприклад, добряче “заправляються” ще в аеропорту.
Авіакомпанія Ryanair розпочала цього року діалог про те, що робити з п’яними пасажирами у літаку, коли вони починають бешкетувати і заважати іншим. Як одне з рішень, лоукостер пропонує заборонити продаж спиртних напоїв в аеропортах.
Запропоновано ще один вихід – запровадити міцну сітку для пляшок, куплених в аеропорту. Щоб розірвати упаковку, знадобляться ножиці, а вони заборонені на борту.