Статистика свідчить, що літати боїться кожен четвертий мандрівник. Напередодні авіарейсу людина може відчувати цілий спектр негативних емоцій – від занепокоєння й тривоги аж до панічних атак. Страх може бути сильним, але ви – сильніші. До того ж на цей випадок є поради психологів.
Відволікайтеся
Один з найкращих способів не стомитися від довготривалого перельоту – зайнятися тим, на що зазвичай не маєте часу. Закачайте у свій смартфон фільми, які б хотіли подивитися, книгу, до якої не доходили руки. Підійде путівник чи словник країни, до якої ви прямуєте. Гарно заспокоює малювання – то візьміть розмальовку. Візьміть з собою все, що допоможе вам захопитися чимось, не нудьгувати й не нервувати під час перельоту.
Дослідіть ваш страх
Спитайте себе, що саме викликає занепокоєння: страх аварії літака, клаустрофобія, чи, можливо, перебування в незвичних умовах? Перш ніж планувати довготривалий переліт, спробуйте витратити деякий час, досліджуючи свій страх. Адже тільки зрозумівши проблему, ви зможете вжити відповідних заходів для її подолання. Статистика говорить, що в середньому мандрівник може провести у літаку 123 тис. років, і так і не потрапити у повітряну халепу.
Дихайте глибше
Адреналін викликає напруження м’язів. Глибоке повільне дихання – найкращий спосіб боротьби з занепокоєнням й панікою. Зосередьте увагу на повільному видиханні повітря. Коли ви панікуєте, дихання стає швидким і неглибоким, що автоматично підсилює й подовжує стресовий стан. Маленька хитрість полягає у тому, щоб повністю видихнути все повітря. Затримайте дихання на кілька секунд. Зосереджено дихайте, поки паніка не пройде. Адреналін викликає напруження м’язів. Глибоко дихаючи, постарайтеся максимально розслабити тіло, повністю зосередившись на цьому процесі. Так ви будете почуватися значно краще.
Приїздіть до аеропорту заздалегідь
Проходження митного й прикордонного контролю, реєстрації на рейс, реєстрація багажу, а особливо контроль безпеки займає досить багато часу. Приїдьте у аеропорт заздалегідь, щоб спокійно залагодити всі формальності. Опинившись у зоні відльоту, знайдіть гейт, вказаний у талоні на посадку. Утримайтесь від кави, бо вона здатна підсилити відчуття стресу. Використайте час до відльоту, щоб розслабитися.
Вибирайте комфортне місце
Якщо ви страждаєте від клаустрофобії, то вам слід вибрати місце біля проходу. Деякі нові літаки мають крім бізнес- і економ, сегменти преміум-класу, яким летіти приємніше. Якщо ви повідомите, що нервуєте, стюардеси постараються влаштувати вас якомога комфортніше.
Користуйтеся масками для очей
Спокійний сон під час довгого перельоту – найкращий вихід. На жаль, заснути буває не просто. Допоможе надувна подушка, маска на очі для сну, й «заглушки» для вух. Медичні «заглушки» значно комфортніші за звичайні навушники, бо не створюють дискомфорту під час сну. Маска на очах сигналізує стюардесі про те, що турбувати вас не варто. Велика кількість авіакомпаній економить на зручностях під час нічних рейсів, то ж попіклуйтеся про себе самостійно.
Поговоріть зі стюардесою
Якщо ви боїтеся, то ваш випадок не унікальний. Екіпажі літаків обслуговують нервових пасажирів щодня. Наступного разу , коли ви будете заходити до літака, повідомте стюартів, що ви нервуєтесь. Не соромтесь: це їхня робота – зробити ваш політ максимально комфортним. То ж стюардеса може дати кілька цікавих і дієвих порад. Вербалізуйте свої страхи, коли ви їх проговорите, вони істотно послабшають.
Застосуйте масаж
У V-подібній западинці біля сходження кісток великого й вказівного пальців розташовано точку, на яку слід натискати, щоб вирівняти дихання. Спробуйте знайти цю точку ще вдома, напередодні польоту. Пересвідчившись, що акупрессура діє, використовуйте її для боротьби зі стресом та страхом.
Медитуйте
Не варто зосереджуватися на страхах. Найпростіший шлях – відволікти від них увагу. Якщо ви знайомі з принципами медитації, медитуйте. Можливо вам стане у нагоді мобільний додаток Headspace, який пропонує чимало медитацій, в тому числі й тих які спрямовані на подолання тривожності, не гірший вплив має і мобільний додаток Calm. Щоправда, є ризик заснути й проспати весь політ. Що ж у деяких випадках це не найгірший варіант. Спокій ще ніде нікому не завадив.
Зверніться до професіоналів
Якщо аерофобія перешкоджає вам подорожувати, варто звернутися по професіональну допомогу. Деякі авіакомпанії, включаючи British Airways, Virgin і EasyJet, а також деякі аеропорти, влаштовують спеціальні тренінги для пасажирів, що бояться літати. В Україні таких немає, але подібні лекції можуть бути у ютуб. А взагалі візьміть на озброєння гарну пораду: боїшся? Не лети. Летиш? Не бійся!