Мало хто з нас, любителів подорожей не знайомий з диханням натовпу на вулиці Грабен у Відні, на Старомістській площі у Празі чи біля Ейфелевої вежі у Парижі. Переповненість туристичних міст бувало дратувала, змушуючи нас ховатися у бічних вуличках чи у скверах – “Слухай, давай відпочинемо, а потім знову фотографуватися, бо ж хіба не задля цього ми вирвалися з дому?” І після перерви на каву – “Вперед, козаче, доки сонце не сіло!”.
Сьогодні біля популярних туристичних місцин немає фоточерг. Самотні перехожі, здивовані голуби – ось і весь антураж майданів, які нещодавно повнилися галасом голодного до вражень натовпу. Туристичні площі, які створювали для нас калейдоскоп вражень, самі себе не впізнають.
Мандрія поцікавилася, як виглядають донедавна найбільш популярні туристичні вулиці і площі. І порівняла зі своїми колишніми враженнями, бо вони назавжди з нами.
Таллінн
Якби у спустіле Старе місто раптом вийшли реконструктори у старовинних костюмах, можна було б повірити, що середньовіччя повернулося. Натомість зустрічаються дуже рідкісні перехожі у масках – естонці дисципліновані, і виконують всі розпорядження мерії.
Що зараз. Міський транспорт перевозить всіх безкоштовно, трамваї і автобуси ходять як годинники і не збирають натовпів. Біля входу в торгівельні центри стоять поліція та волонтери і відправляють підлітків додому, де їх чекають заняття і розваги онлайн. Щодня о 20 год. з кожного вікна міста 2 хвилини світить телефонний ліхтарик: “я підтримую!” – то акція, яку придумала президент Керсті Кальюлайд в честь тих, хто у цей час працює для містян.
Барселона. Лас Рамблас
Якось ми поселилися у готелі Orient, де у 1862-му зупинявся датський казкар Андерсен. Виглянули у вікно, вперше побачили бульвар Рамбла, і він був казково велелюдний: у бік моря без упину котився туристичний люд. Увечері натовп збільшився, о 12 галасу за вікнами стало більше. О 4 ранку Рамбла ще радісно шумувала. І лише о 6 молодь почала розходитися, обіймаючись і записуючи телефони нових знайомих на долонях.
Що сьогодні. Карантин з 17 березня, надзвичайний стан, штрафи за недотримання правил. І ще. Щовечора, о 20:00, вся Іспанія, у тому числі і Барселона виходить на балкони, щоб влаштувати овацію медикам
Лондон
Кажуть, що Лондону личить тиша і повна відсутність туристів. Подобається “людський карантин” і королівським крукам, що перебувають державному забезпеченні в Тауерській фортеці (це насправді так, почитайте у Вікіпедії). Вперше за десятки років вони відчувають себе господарями Тауера – їхній ravenmaster (доглядач) напевне дасть їм більше свободи.
Що сьогодні: Лондон на карантині з 24 березня. Зачинені церкви, мегамолли, паби, кафе і ресторани. Працюють тільки продуктові магазини. Центральні вулиці – порожні. З 25 березня поліція ввела для громадян штрафи за появу на вулицях – 30 фунтів.
Прага
Навіть якби ви у звичайний час прибігли на Карлів міст о 5 ранку, тут би ще швендяли групки нічних гуляк. А сьогодні у центрі міста аж занадто безлюдно. “Прага зустріне вас з розпростертими обіймами, коли ми всі пройдемо через це” – пише інста-блогер сityofprague.
Що сьогодні: З 16 березня Прага на карантині, принаймі до 1 квітня. Обмеження на відстань між людьми на 2 метри. Громадський транспорт працює.
Париж
Париж вперше скинув з плечей своєї історичної мантії пістрявий натовп туристів. Місто насолоджується тишею, весняним повітрям і навіть співами птахів. Перші красуні – Ейфелева вежа і Тріумфальна арка – опинившись у самоті дивуються відсутності фотоспалахів навколо.
Що сьогодні: З 17 березня на всій території Франції ввели карантин, пересування обмежене. Прогулянки і відвідування громадських місць не допускаються, на вулиці можна з’являтися тільки в разі потреби.
Рим
Такої тиші і безлюддя Рим не зазнавав півтори тисячі років, хіба у часи падіння Імперії, – говорять любителі чорного гумору. Не краще порівняння. Бо у весняному цвітінні, посеред величі тисячолітнього мармуру Вічне місто виглядає надихаюче. Плюс свіже повітря!
Що сьогодні: З 11 березня в Італії діють суворі карантинні заходи. Влада закрила всі навчальні заклади, магазини (крім продуктових і аптек), а також бари і ресторани, скасувала масові заходи. Але о 18 у дворах міста вмикають музику, співають з балконів і вікон.
Амстердам і навколо
Хто не забронював квитки і готелі на День Короля? Тільки ледачий. Звісно, що відтепер всі заплановані свята і фестивалі скасовано. Навіть квітковий рай – парк Кекенхоф цього року взагалі не пустить відвідувачів. Що робити у Амстердамі, коли навіть музеї не працюють? Та що там, кофешопи зустрічають замками. Всі втіхи перенесені на майбутнє. Поки ідіть в онлайн Рейксмузеума та розглядайте мушкетерів з “Нічної варти” – та ще розвага, але мережі радять.
Що сьогодні: В Амстердамі все зачинене крім магазинів. Карантин в Нідерландах продовжений до 1 червня. Місцевим жителям дозволено збиратися в групи до трьох осіб і дотримуватися дистанції в 1,5 метра один від одного. За порушення цього правила будуть штрафувати.