19 березня в галереї Ateneum, найбільшому художньому музеї Фінляндії в Гельсінки відкриється виставка робіт Іллі Рєпіна – найбільш відомого і улюбленого фінами художника. Вперше після 25-річної перерви в Ateneum будуть представлені найбільш значущі картини Рєпіна, в тому числі «Бурлаки на Волзі» (1870-1873), «Запорожці пишуть листа турецькому султану» (1880-1891), «Садко» (1876) з колекції Російського музею, а також інші твори художника із зібрання Третьяковської галереї і приватних колекцій – всього понад сто робіт.
Ілля Рєпін народився і виріс у місті Чугуєв на Харківщині. Зв’язок з рідним містом, Слобожанщиною і Україною Ілля Рєпін зберігав до кінця життя, а українські мотиви займали важливе місце в творчості художника. На сьогодні у Чугуєві діє Художньо-меморіальний музей І.Ю.Рєпіна.
Також на виставці будуть представлені і твори Іллі Рєпіна з колекцій галереї Ateneum. У колекції Національної галереї знаходиться більше 116 робіт художника, в основному – малюнки. Майже 30 років, до самої смерті, Рєпін прожив в садибі «Пенати» у фінському тоді селищі Куоккала (сьогодні – Рєпіно Курортного району Санкт-Петербурга), відмовившись повернутися в Радянську Росію і після відділення Фінляндії в 1918 році.
Залишившись жити в Фінляндії, Рєпін передав в дар Фінської художньому товариству сім власних робіт і 23 твори російських художників, в тому числі невеликі пейзажі Василя Полєнова і Івана Шишкіна та ранній натюрморт Валентина Сєрова.
Ілля Репін помер у 86 років на своїй віллі «Пенати» в невеличкому фінському селищі Куоккала. За заповітом, тіло мали поховати в рідному Чугуєві, але через більшовицьку владу в східній Україні вдова художника поховала чоловіка в парку поблизу від будинку і пагорба, який Ілля Рєпін називав Чугуєвою гіркою. На могилі висадили дерево. Могила збережена.