Враження від подорожі перевершили всі мої уявлення про Вірменію. Велична природа, гори, древні християнські монастирі – це тема неймовірних весняних екскурсій. А ще люди, традиції, місцева кухня, славетний коньяк і щире спілкування.
Вірменія – одна з небагатьох країн, куди можна полетіти з туристичною метою. Як потрапити до Єревану? Дуже просто! Для цього потрібен лише результат ПЦР тесту за 72 години. Прямі вильоти до Єревану кожного вівторка та пятниці на крилах Sky Up з Києва та Одеси. Всього 2 години 45 хвилин – і ви у сонячній Вірменії. Разом зі SkyUp ви маєте змогу отримати один із тарифів – з багажем (стандарт 9 кг ручної поклажі +23 кг основний) і без багажу (тільки 9 кг ручної поклажі). Тури у Єреван з перельотом і екскурсіями пропонує туроператор Join Up. Можна летіти самостійно, але слід врахувати карантинні обмеження на момент приїзду.
Хор Вірап
Вірменія першою прийняла християнство як офіційну релігію. Вірменська церква – одна з найдревніших, має безліч догматів та особливих обрядів.
Їдемо за 42 км від Єревану на кордон Вірменії з Туреччиною, до монастиря Хор Вірап. І відразу ж потрапляємо у полон весняних краєвидів навколо Арарату та могутньої фортечної архітектури.
На фоні давніх стін слухаємо легенду: вірменський цар-язичник Трдат III ув’язнює Григорія Просвітителя в тюремній ямі на 14 років. З часом царя спіткала тяжка хвороба, через яку він повільно перетворювався на свиню. Сестрі Трдата сниться сон, в якому ангели говорять, що лише в’язень Григорій Просвітитель зможе зцілити царя. Так і вийшло. Після свого неймовірного зцілення Трдат III приймає християнство і проголошує Вірменію християнською державою, а у V сторіччі на місці тюремної ями зводять каплицю, яка існує і дотепер.
Як дістатися: від станції метро Сацунци Давид автобусом до м.Арарат . Їхати 40 хвилин до повороту Хор Вірап.
Монастир Нораванк
Древні святині Вірменії – місця «живі», з особливою енергетикою. Ми відчули цю силу, діставшись до Нораванку (перекладається як «Новий монастир») – одного з найгарніших вірменських монастирів, збудованого в 13 -15 ст. Заснував монастир єпископ Ованес, слідом в Нораванк перемістилися і князі Орбелян, які перетворили його в один з найбільших духовних і культурних центрів Вірменії. Неабиякою часткою своєї ефектності Нораванк зобов’язаний незвичайним червоним скелям, в оточенні яких він розташовується.
Саме тут можна розглянути каменні хрести, або хачкари – один із символів Вірменії. Майстри брали велику плиту і перетворювали її в «мереживний» шедевр різьблення по каменю, витвір релігійного мистецтва світового значення.
Як дістатись: На машині 116 км в сторону Єхегнадзора, повернути в гори після покажчика Нораванк.
Храм Гарні
Гарні – найвідоміший архітектурний пам’ятник часів язичництва у Вірменії. Він був зведений у другій половині першого століття царем Трдатом. Нащадками залишилися оборонні стіни, залишки царського палацу, лазні і відновлений Храм богу Сонця Митрі епохи еллінізму. Храм має скромні розміри, але захоплює своїми правильними формами. До часів середньовіччя ця місцина була літньою резиденцією місцевих царів. Завдяки стрімким і високим каньйонам зі стовпів базальту, вона була практично неприступною.
Неподалік, в ущелині, знаходиться природне чудо – Симфонія каменів. Скелі утворилися з величезних базальтових стовпів, що нависають над землею на висоті близько 50 метрів. Їх особлива форма у вигляді шестикутників та розташування дуже нагадують труби органу і саме тому це диво природи називають “Базальтовий орган”.
Храм Гарні знаходиться за 30 км від Єревана в долині річки Азат, поруч з селом Гарні. від Центрального автовокзалу відправляється маршрутне таксі. Вхід 1500 драм ( 80 грн)
Обрати готель у ЄреваніОзеро Севан
Севан – це найбільше озеро у Вірменії. Воно розташовано в гірській чаші на висоті 1916 м та має площу 1240 кв. км ( для порівняння, площа міста Києва 839 кв.км). Є кілька гіпотез появи озера, але найбільш вірогідна – озеро має вулканічне походження та утворилось кілька тисячоліть тому. В Севан впадають 28 річок, а витікає лише одна. На півострові, що з’єднує Великий і Малий Севан збудовано монастир Севанаванк. Звідси відкривається чудовий краєвид на Севан.
Дістатися: на авто- траса М-4, 70-й км, на маршрутці №317 з Північного автовокзалу Єревана до міста Севан.
Музей Арарат
Вірменія славиться своїм коньяком Основи виробництва були закладені ще у 1887 році виноробами Нерсесом та Таіряном. Виноград для Арарату (сорти Гарандмак и Воскеат) вирощують у залитій сонцем Араратській долині Тавуш, де 300 сонячних днів на рік. Збирають урожай лише протягом двох тижнів, коли ягоди наберуть потрібний рівень цукру. Завдяки делікатному віджиму зберігається насичений аромат ягід та високоякісний виноградний сік. Основою коньяків Арарат стає лише «серце» – найчистіша, найніжніша фракція коньячних спиртів.
На території музею проводяться екскурсії, де можна побачити весь процес виготовлення легендарного “Арарату” та відвідати дегустацію.
Музей знаходиться у стінах Єреванського коньячного заводу. Вартість екскурсії з гідом та дегустації – від 4500 драм ( 240 грн).
Що подивится у самому Єревані – читайте на Мандрії.
Мандрія вдячна за організацію подорожі у Вірменію авіакомпанії Sky Up та туроператору Join Up.
Автор – Людмила Пашковська