Автор: butupa
Відокремленість Австралії від інших континентів привела до унікальних еволюційних адаптацій. Флора і фауна Австралії сумарно включає близько 12 тис. видів, з них близько 9 тис. — ендеміки, тобто присутні лише тут (ну ще на сусідній Тасманії). Добре відомі кенгуру ( https://t.me/mandriaua/6149 ), коали ( https://t.me/mandriaua/6098 ), вомбати ( https://t.me/mandriaua/6153 ).В цій статті ми розповідаємо про ще одного такого ендеміка – Великоніга строкатого. Це вид куроподібних птахів. Великий наземний птах, завдовжки близько 60 см. Живиться комахами, насінням, ягодами, корінням тощо.
На нашому телеграм каналі показано кумедне відео , на якому сімейна пара цих птахів копає яму. Цей процес є складовою частиною унікального процесу розмноження цих тварин.
Обидва партнери копають яму завглибшки 1 м і завширшки 3 м, і наповнюють її рослинним матеріалом. Як тільки незначні опади зволожать рослинний матеріал, самець покриває його шаром піску. Вологість цього матеріалу зберігається завдяки ямі, а в результаті бродіння рослин виникає тепло. Зверху цієї купи птахи будують нішу для яєць. В нішу відкладаються від 2 до 30 яєць. Завдяки теплу, яке виділяється при розкладанні рослин, і сонячним променям температура всередині кладки досягає приблизно 33 °C. Самець щодня місяцями перевіряє температуру своїми рецепторами на дзьобі і регулює її, додаючи або забираючи пісок. Через 50-100 днів такої «роботи» з’являються курчата. Час інкубації яєць сильно залежить від температури.
Ще раз!!! Ці птахи яйця не висиджують. Вони будуть для них інкубатор і самець доглядає за ним.
Окрема неймовірна процедура «народження» пташенят.
На цьому поперечному розрізі кургану гнізда видно верхній ізоляційний шар піску (завтовшки до 1 м), камеру для яєць і шар гниючого компосту.
Пташенята, що вилупилися із яєць, використовують свої сильні ноги, щоб вирватися з яйця, а потім лягають на спину і вишкрябують собі шлях до поверхні. Цей процес займає від 2 до 15 годин. Пташенята вискакують із гніздового матеріалу з щільно закритими очима та дзьобом, потім негайно глибоко вдихають і відкривають очі, потім завмирають нерухомо на хвилин 20. Неймовірно. Але так написано в англійській Вікіпедії.
Пташенята відразу стають самостійними, а через один день вже можуть перелітати на невеликі відстані. Дорослі птахи більше не дбають про пташенят. Пташенята не контактують ні з дорослими, ні з іншими пташенятами. Птахи будь-якого віку ігнорують один одного, за винятком спаровування чи територіальних суперечок. Як природа змогла створити і закріпити такий механізм?