Коли вперше готуєшся відвідати Відень, то хвилюєшся, як зустріне тебе місто славетних австрійських аристократів. Але хвилювання зникає, коли відійдеш трохи подалі від пишних палаців. Тоді і розумієш, що Відень зовсім не манірний, а простий і водночас вишуканий, як класичний штрудель.
І якщо ви все-таки один з тих самих щасливчиків, які планують поїздку до столиці Австрії, не забудьте запастися усім необхідним не тільки для отримання виключно позитивних емоцій. Але й також для запобігання форс-мажорних ситуацій. Аптечка, безперечно, повинна бути обов’язковим
супутником будь-якої поїздки. Але нехтувати туристичною страховкою не варто. Тим більше, коли на її оформлення знадобиться лише 5 хвилин. Hotline.finance дозволяє порівняти опції програм від провідних страховиків і їх ціни. Коли мова йде про особисте здоров’я, не варто вагатися – купувати чи ні. Колекціонуйте яскраві враження, а не чеки з лікарні.
Отож, поїхали!
1. Хофбург
Розкішна зимова резиденція монаршої династії Габсбургів під час правління Австро-Угорщиною. У палацовому комплексі на 2600 кімнат мешкали імператор Франц-Йосиф та його дружина Элизавета Баварська. Наразі тут розташована резиденція Президента Австрії і велика кількість музеїв.
Факт на тему. Відвідувачів Хофбурга найбільше цікавить Музей Сісі – імператриці Элизавети Баварської, першої красуні свого часу, вбитої італійським анархістом у віці 65 років.
2. Собор Святого Стефана
Здається, що цей шедевр архітектури, розташований на маленькій площі Стефанплац у самому серці Відня, чіпляється своїми шпилями за небо. Собор заснований у 12 сторіччі. У ньому поховані видатні люди Відня та члени родини Габсбургів
Факт на тему. Найбільшу увагу привертають височенні старовинні вітражі.
3. Віденське морозиво
Віденці вважають, що їхнє морозиво найсмачніше в світі. Можливо це не зовсім так, однак морозиво у Відні – дійсно один з найпопулярніших десертів. Маленькі кафе-морозиво зустрічаються на кожному кроці, але такої кількості їх, як на Стефанплац, немає ніде в місті.
Факт на тему. Відень є батьківщиною двох сортів морозива: шоколадного та кава-глясе.
4. Галерея Альбертіна
Галерея Альбертіна розташована у палаці ерцгерцога Альбрехта Саксон-Тешинського, і налічує понад 65 тисяч картин та близько 1 млн. гравюр. Більша частина колекції зібрана у 18 сторіччі його родичем герцогом Альбертом, тож галерею назвали на його честь.
Факт на тему. У 1796 році імператор Франц II передав герцогу Альберту 370 малюнків Альбрехта Дюрера.
5. Віденські кав’ярні
Посиденьки у кав’ярнях з давнини є невід’ємною рисою австрійської столиці. Тут ніхто нікуди не поспішає: за філіжанкою «шварцера» (чорної кави) чи «браунера» (кави з молоком), яку подають зі склянкою води, віденці вирішують ділові питання й обмінюються плітками. У кафе-кондитерських окрім доброї кави пропонують широкій вибір тістечок та випічки.
Факт на тему. За легендою першу віденську кав’ярню «Двір під синьою пляшкою» відкрив у 1863 році українець із Самбора Юрій-Франц Кульчицький, але остаточні дані стверджують, що першими це зробили вірменські купці.
6. Бельведер
Палацовий комплекс у стилі бароко побудований у 18 сторіччі для австрійського полководця принца Евгена Савойського. Згодом палац придбав імператорський дім Габсбургів. Нині Бельведер – один з найбільших музеїв Європи, в якому зібрані шедеври живопису світового рівня. Комплекс складається з двох палаців (Верхнього і Нижнього), парку та оранжереї.
Факт на тему. Зібрання робіт відомого художника Густава Клімта у Верхньому Бельведері є найбільшим у світі.
7. Іспанська школа верхової їзди
Унікальний заклад, розташований в південному крилі Хофбурга, старіша в світі школа верхової їзди. Тут тренують білосніжних коней породи ліпіззанер, які виступають у кінному балеті. Збудований у 1735 році манеж швидше нагадує бальний зал з витонченими балконами і кришталевими люстрами.
Факт на тему. Кожного жеребця у школі муштрують щонайменше вісім років по 45 хвилин в день.
8. Народний сад. Volksgarten
Фольксгартен – один з найкрасивіших парків Відня – знаходиться в серці історичного центра міста, біля палацу Хофбург. Створений у 1817 році як закритий сад для відпочинку родини Габсбургів, він згодом перетворився у громадський парк. Вражає око ділянка з трояндами, яких налічується біля тисячі одиниць.
Факт на тему. У віддаленому куточку паркового масиву у 1904 році встановлено меморіал імператриці Сісі.
9. Яблучний штрудель
Однією з візитівок Відня є яблучний штрудель – рулет з начинкою із яблук. Споконвіку штрудель був гордістю віденських господарок і, за переказами подеколи навіть наречену обирали за майстерністю його готувати.
Факт на тему: У пекарні «Резиденц” у палаці Шенбрун щогодини проходять майстер-класи з випікання віденського штруделя.
10. Будинок Хундертвассера
Фантазійний будинок із барвистим фасадом за проектом австрійського художника і архітектора Фріденсрайха Хундертвассера був побудований у 1983-1986 роках і став місцем паломництва туристів.
Факт на тему. Кожна квартира тут позначена своїм кольором, а на даху і всередині деяких кімнат висаджені дерева й квіти.
11. Пратер
Це величезний парк довжиною в 5 км у центрі Відня. Він вміщає головну алею, іподром, ярмарок, стадіон, велодром, парк атракціонів. Найвідоміші з них – велетенське «чортове колесо», яке працює з 1897 року, а також найвища в світі ланцюгова карусель заввишки 117 м. Для дітей працює мініатюрна залізниця.
Факт на тему. Для охочих до танців дорослих тут діє найбільша дискотека Австрії – Пратердом.
12. Будинок Моцарта
У будинку за адресою Домгассе, 5 поблизу собору Святого Стефана заходиться єдина із більш ніж десяти віденських кватир Моцарта, яка збереглась до наших днів.
Факт на тему. Відомо, тут Моцарт написав оперу «Весілля Фігаро».
13. Віденський шніцель
Шніцель – коронна страва віденської кухні. Класичний віденський шніцель готують із телятини у золотистій паніровці із сухарів. Якщо хочете долучитися до історії, оберіть давню таверну «Griechenbeisl» або трактир «Zu den drei Hacken», куди вчащав Франц Шуберт.
Факт на тему. У ресторані «Augustinerkeller» шніцелем можна посмакувати під живу музику.
14. Дунайська вежа
Найвища споруда Відня Дунайська вежа заввишки 252 метри знаходиться неподалік від Дунаю. Швидкісний ліфт за 35 секунд доправить вас до оглядового майданчика на висоті 152 метра. На його поворотній платформі розташовано два ресторани.
Факт на тему. На оглядовому майданчику встановлено механізм для стрибків з допомогою «тарзанки». Аттракціон діє у літні часи.
15. Віденська опера
Фахівці одразу кількох галузей, а саме мистецтва, архітектури та будівництва вважають віденську Оперу найкращою в світі. Вона побудована у 1863-69 роках в неоренесансному стилі. На її сцені диригували Густав Малер, Герберт фон Кароян та інші.
Факт на тему. Можна придбати квитки на стоячі місця вартістю від €2 до €4, зайнявши чергу біля входу за 6 годин до початку продажу.
16. Марципан
Марципан (італ. Marzapane – «березневий хліб») – суміш змеленого на борошно мигдалю та цукрового сиропу чи пудри. Достеменно невідомо, де саме він був уперше приготований, тому на звання батьківщини претендує кілька країн, серед них і Австрія. У Відні вироби з марципану користуються попитом як сувенірна продукція.
Факт на тему. Найбільш популярні цукерки з марципановою начинкою – Mozartkugel.
17. Віденський трамвай
Незважаючи на те, що місто має розвинуту мережу метрополітену, трамвай зостається основним видом пересування віденців. Він рухається кожні 5-10 хвилин строго по розпорядку. Для туристів трамвай також є дуже зручним.
Факт на тему. Центр Відня – Внутрішнє місто – оточує кільцева вулиця Рінгштрассе, по котрій бігають трамваї №1 і №2. Сівши у трамвай, ви побачите визначні пам’ятки міста.
18. Палац Шенбрунн
Головна літня резиденція Габсбургів, палац у стилі бароко, тепер музейна цінність, що є під охороною ЮНЕСКО. У 1830 році тут народився майбутній імператор Франц-Йосиф, котрий правив Австро-Угорщиною впродовж майже семи десятиліть.
Факт на тему. У Дзеркальній залі палацу грав шестирічний Моцарт.
19. Торт Захер
Шоколадний торт – винахід австрійського кондитера Франца Захера, який він запровадив у власній кондитерській мережі у 1848 році. З тієї пори впродовж 150 років Захер є найвідомішим австрійським десертом у світі.
Факт на тему. Вперше 16-річний Франц виготовив цей торт у 1832 році для гостей міністра закордонних справ Меттерніха, коли захворів його приватний кухар. Торт сподобався, але рецепт на довгі роки залишався поза увагою, аж доки майстер не відкрив першу власну крамницю.
20. Віденський вальс
Одним з «предметів експорту» австрійської столиці є віденський вальс. Щорічно у місті проводяться понад 450 балів. Найбільш помпезним вважається новорічний, що проходить у Хофбурзі.
Факт на тему. Протягом року віденські танцювальні школи пропонують експрес-курси для всіх охочих навчитися вальсу.