На новорічні свята готують найсмачнішу їжу. Але у кожній місцевості є страви-традиції, які обросли легендами і стали символом достатку та успіху у новому році. Ось деякі з найпоширеніших новорічних кулінарних традицій у всьому світі.
12 ягід винограду
В Іспанії та іспаномовних країнах до Нового року готують 12 ягід винограду. Жителі Іспанії традиційно дивляться трансляцію новорічного гуляння з площі Пуерта-дель-Соль у Мадриді. І на площі, і за домашнім столом іспанці дотримуються традиції: з настанням півночі вони з’їдають одну виноградину за кожен удар годинника. Цей звичай виник на межі 20-го століття і імовірно його придумали виноградарі, щоб збути рекордні урожаї.
Тамале, Мексика
Тамале, кукурудзяне тісто, фаршироване м’ясом, сиром та іншими смачними начинками, загорнуте в банановий лист або лушпиння кукурудзи, подається практично на всіх святах у Мексиці.
У великих сім’ях жінки збираються разом, щоб зробити сотні маленьких пакетів, які роздають друзям та сусідам.
Олієболен, Нідерланди
У Нідерландах смажені масляні кульки або олієболен продаються на вуличних візках і традиційно вживаються напередодні Нового року та на святкових ярмарках. Пончики готують, додаючи в тісто смородину чи родзинки, а потім присипають їх цукровою пудрою.
В Амстердамі на вулицях зустрінете Oliebollenkraams, маленькі тимчасові візки, де продаються пакети з гарячими oliebollen.
Локшина соба
У японських сім’ях їдять гречану локшину соба, або тошикосі соба, у новорічну ніч, щоб попрощатися з минулим роком і привітати наступаючий. Традиція походить від 17 століття, а довга локшина символізує довголіття та процвітання.
Новорічний торт
Традиція новорічного торта існує у багатьох культурах. У греків є василопіта, у французів – галета королів. Мексиканці пригощаються рошка-де-рейєсом, а болгари – баницею. Солодощі подають опівночі напередодні Нового року.
Cotechino con lenticchie, Італія
Італійці починають святкування Нового року з cotechino con lenticchie – тушкованого м’яса з ковбасою та сочевицею, яке, за повір’ям, приносить удачу (чечевиця символізує гроші та удачу). Солодка традиція – чіаккіра – кульки зі смаженого тіста, що обвалюються в меді та цукровій пудрі.
Marzipanschwein, Австрія та Німеччина
Австрія та сусідня Німеччина мають свої традиції – на Святого Сільвестра пити пунш із червоного вина з корицею та спеціями, їсти на обід порося та прикрашати стіл маленькими поросятами з марципану. Солодкий сувенір називають марципаншвейном і дарують близьким людям.
Маринований оселедець, Польща та Скандинавія
Оселедець має сріблястий колір, то вважається ознакою процвітання і щедрості. Його обов’язково подають опівночі – у вершковому соусі, чи з маринованою цибулею.
У Польщі, маринований оселедець, називається Sledzie Marynowane, господарки вимочують рибу, додають цибулю, запашний перець, цукор та оцет.
Хопін Джон, Південь Америки
Hoppin ‘John – “Джон, що скаче” – одна з основних новорічних кулінарних традицій на півдні Америки – страва з польового гороху (символізує монети) та рису подається з капустою або іншою зеленню (кольору грошей) та кукурудзяним хлібом (колір золота). Страву було привезено рабами з Африки. Експерти відверто називають “джона” не дуже смачною їжею, бо сучасні інгредієнти давно втратили первісний смак.
Крансекаге, Данія та Норвегія
Крансекаге, буквально вінок – це торт-башта, що складається з безлічі концентричних кілець, складених один на одного. У торт додаються марципани, його прикрашають орнаментом, прапорцями та крекерами.