Ви ще вагаєтесь, варто чи ні присвятити літню відпустку відвідинам котрогось з оперних фестивалів Європи?
Арена для гладіаторів
Була у мене мрія, що викликала зітхання – оперний фестиваль, присвячений 200-річчю Верді на «Арена ді Верона». Я випадково натиснула на «придбати квитки» на сайті фестивалю. «Аїда» коштувала найдорожче, 119 євро, бо партер, до того ж – сторіччя постановки цього спектаклю у веронському амфітеатрі.
«Арену» збудовано близько 30-го року нашої ери для боїв гладіаторів, але друге століття поспіль тут лунають, на щастя, лише музика та голоси славетних співаків світу.
«Набукко» і «Травіату» дивилися з другого ярусу. За крісла правили камінні античні лави, до яких білетери видавали оксамитові «сидушки». Гальорку окупувала молодь у джинсах. В Європі давно тренд – збирається компанія, скажімо, з Німеччини, прихоплюють друзів у Франції, і на мотоциклах, або автівкою, взятою в рент, рушають на кілька днів за музичними враженнями, на «Арену ді Верона». До слова, квитки на студентські місця коштують до 25 євро.
Перед «Аїдою», на вході разом з маленькою, вишуканою візитівкою роздавали кольорові, кручені, сині та помаранчеві, свічечки – щоб глядачі створили ауру, настрій перенесення у давнину.
І коли вступає хор, а чорним небом, між зірками, беззвучно пропливає зіркою літак, і по краях древніх стін зненацька спалахують факели, відчуття неповторності миті стає таким сильним , що здається, ніби в світі запанувала суцільна гармонія.
У цьому році покажуть «Аїду», оригінальну постановку 1913 року, «Набукко», «Ріголетто», «Мадам Баттерфляй» і «Тоску». Дадуть два унікальні гала-концерти: балетну виставу Роберта Болле та друзів Пласідо Домінго, а ще – Дев’яту симфонію Бетховена «Ода до радості».
- Де: Верона, Італія
- Коли: 23-27 червня
- Сайт: www.arena.it
На Святій Землі
Зазвичай організатори оперних фестивалів роблять ставку на те, щоби приголомшити глядача-слухача аурою місця. В цьому сенсі, безперечно, не можна не згадати Ієрусалимський фестиваль в Ізраїлі, де за глядацьку залу править тисячолітній Басейн Султана, а поруч височіють стіни Старого міста. На жаль, цього року Ієрусалимський фестиваль скасовано – ймовірно, через перестороги терористичної загрози.
Зате відбудеться оперний фестиваль в іншому ізраїльському місті, Акко. Оперу в стилі барокко «Юлій Цезар» авторства Георга Фрідріха Генделя логічно дивитися саме тут, у безпосередній близькості до Єгипту, де розгортаються пристрасті сюжету: боротьба престолів на тлі жагучого кохання Цезаря та Клеопатри.
Нову постановку створили з урахуванням локації сценічного дійства – у древньому дворі хрестоносців. Квитки на оперний фестиваль в Акко з’являться у продажу найближчим часом.
- Де: Акко, Ізраїль
- Коли: 27-28 липня
- Сайт: www.opera-in-israel.com
Опера на воді
Родзинка оперного фестивалю в австрійському Брегенці – плавуча сцена на Боденському озері. Ось тільки-но уявіть, як на такому тлі слухати славетний твір Бізе «Кармен», тим більше, фестивальну прем’єру! Єдине застереження для тих, хто не є поліглотом: виконання – французькою мовою, з субтитрами німецькою. Але, зрештою, лібрето багатьом з нас знайоме з дитинства, а музика перекладу не потребує. «Тореадор, сміливіше до бою!», коротше кажучи.
Ще у програмі – опера Росіні «Мойсей в Єгипті», світова прем’єра опери «До маяка» (на основі роману Вірджінії Вульф). Запропонують глядачам фесту і оперу-буфф «Одруження Фігаро», і оркестрові концерти Віденського симфонічного оркестру.
Крім музики у програмі фестивалю – оглядові тури навколишньою заповідною зоною, екскурсії за куліси фестивалю, навіть можливість поснідати разом із «зірками» оперної сцени.
- Де: Брегенц, Австрія
- Коли: липень-серпень
- Сайт: www.bregenzerfestspiele.com
1коментар