Мармарис – райський куточок сонячної і теплої Туреччини, неофіційна столиця яхтингу. Так коротко можна дати визначення цьому морському курорту на заході країни, який омивається водами Егейського моря. Більшість українських туристів плутається, де ж він знаходиться, бо всі вони прибувають до аеропорту Даламан, що за 90 км. від міста Мармарис.
Сьогоднішній Мармарис – це майже 90 тисяч населення, більшість якого, так чи інакше, зайнято у туристичній сфері. Близько 700 готелів та міні-готелів, хостелів та апартаментів працюють під час літнього сезону. Якщо порівнювати з Анталією, то про Мармарис варто знати наступне:
- Ціни на відпочинок тут дещо вищі (по-перше, територія не дозволяє збудувати стільки великих готелів, по-друге, за таку красу потрібно справді доплачувати).
- У Мармарисі практично немає готелів з великою територією, оскільки навколо гори і місцевість не дозволяє.
- Більшість туристів у Мармарисі складають європейці, тому активний сезон тут розпочинається ближче до осені і триває до кінця жовтня.
Фортеця султана Сулеймана
Знайомство з Мармарисом варто розпочинати з місцевої фортеці. Вона у самісінькому центрі міста. Розповідають легенду, що турецький султан Сулейман (чоловік нашої Роксолани) стратив місцевого архітектора, який збудував занадто маленьку за розмірами фортецю. Колишній військовий об’єкт сьогодні став однією з найпопулярніших туристичних локацій міста. Після капітальної реставрації фортеця виглядає чудовим місцем для інстаграм-фото. Звідси з одного боку відкривається чудова панорама на порт, де швартуються круїзні лайнери, а з іншого видно акваторію бухти Егейського моря.
- Вхідний квиток – 12 турецьких лір (або 1,5$)
На території фортеці є декілька залів з археологічними артефактами регіону, яким понад 500 і більше років. Дуже раджу подивитися на колекцію середньовічних амфор з вином, які були підняті з дна моря. Відреставрований середньовічний винний погріб виглядає дуже колоритно.
Пляж для черепах карета-карета
Одна з найпопулярніших локацій Даламану (регіон, частину якого і складає Мармарис) — це Дальян. Річка, яка впадає до Середземного моря, де можна намаститися лікувальними грязями та побачити справжніх велетенських черепах карета-карета. Тут паломництво туристів, які з ранку до вечора намагаються дістатися до заповідного пляжу Ізтузу, де відкладають яйця велетинські черепахи «карета-карета». Десятки прогулянкових човнів пропонують поїздки на цілий день.
Під час прогулянки катером до пляжу черепах вам неодміннно покажуть знамениті лікійські гробниці, висічені прямо у скелях. Лікійці вважали, що чим вище гробниця, тим ближче буде дорога до Бога померлих. Гробницям не менше двох тисяч років, але вони чудово збереглися до нашого часу.
Не менше враження залишить у вас знайомство з пляжем Ізтузу, куди ще 10 років туристам було заборонено ступати.
Ізтузу — одне з найбільших місць у світі, де відкладають яйця черепахи каретта-каретта, які занесені до Червоної книги. Щороку тут знаходять близько 300-350 кладок яєць. Пляж став відомим на увесь світ наприкінці 80-х років минулого століття, коли відомі екологічні організації та впливові вчені виступили проти забудови цього місця готелями з бунгало та причалом для яхт. Відтоді – тут природоохоронна зона та природний заповідник. Але для туристів таки залишили частину пляжу. Хоча знаходитись тут можна лише з 08:00 до 20:00. Вночі – це територія виключно у розпорядженні черепах. Саме у нічний час черепахи виходять на берег, аби зробити кладку. Сьогодні тут можна побачити незвичні металеві будиночки з написом, що саме у цьому місці відкладають яйця черепахи. Таким незвичним чином працівники парку захищають черепах від туристів, які сьогодні максимально наблизились до їх тисячолітнього місця кладок.
Цікавий ще один момент. Як виявилось, до знаменитого пляжу можна дістатись як на катерах для туристів, яких тут десятки, так і на звичайному рейсовому човні, місцевій водній маршрутці.
- Вартість екскурсії з обідом – всього 20$ з особи.
Морський круїз островами
Мармарис – це чудова можливість вирушити у морський круїз Егейськими островами. Круїз у Мармарисі – це одноденна екскурсія топовими місцевими островами та туристичними локаціями. Всього їх протягом поїздки туристи можуть побачити аж 7. І вони того варті. Протягом круїзу (і це входить до вартості) – кілька разів купання у морі, смачний обід і неймовірні краєвиди островів у морі. Старт – у одній з мальовничих бухт Мармарису. Нам пощастило у квадраті, бо наш старт почався у неймовірно красивому місці – бухті Кизкуму. Це одна з туристичних візитівок усієї провінції Мугла, до якої входить Мармарис.
До Кизкуму неодмінно припливають десятки човнів з туристами, аби побачити унікальну піщану косу, яка виходить далеко у море. З нею пов’язана легенда про дівчину, яка втікала від переслідувачів цією піщаною косою. Ви можете пройти по косі кілька десятків метрів, а води буде лише по пояс.
Найцікавіша локація під час круїзу – це, безумовно, острів Камелія. Тут знаходиться напівзруйнована грецька православна церква, якій понад 400 років. З острова відкриваються красиві морські пейзажі. А ще тут можна зустріти дуже привітне сімейство диких кіз, які неодмінно просять їсти у всіх туристичних груп, які сюди прибувають. Кози – чудова можливість відзняти ще кілька кадрів для Інстаграм-сторінок, чим і займаються практично усі, хто потрапляє до цього незвичного острова. Є ще тут 500-річна олива, яка густо перев’язана кольоровими стрічками туристів, кожен з яких намагався таким чином замовити бажання.
Є ще один цікавий момент морської прогулянки – біля острова Зубів ми пропливаємо біля розкішного готелю, який знаходиться дуже далеко від цивілізації. Місцеві гіди розповідають, що це місце – улюблене для відпочинку українських депутатів. Їх тут побувало цього року не менше десятка.
Бачили у цих водах не раз і яхту російського мільярдера Абрамовича. Цього разу її тут не було, але кілька недешевих приватних кораблів ми спостерігали.
- Вартість морського круїзу на цілий день зі смачним обідом — 45-50$.
А ще Мармарис – це неофіційна батьківщина турецького меду. Його тут продають на кожному кроці. У крамничках і на базарах, сільських лавках і у готелях. Мед у Мармарисі є всього 2-3 видів. Найпопулярніший – лісовий. Не полініться і відвідайте місцевий музей меду, що за якохось 20 км. від міста. Тут можна побачити унікальні і незвичні експонати – справжні лісові соти, а також вулики з бджолами і навіть соти з медом.
У музеї можна замовити і дегустацію місцевих медів, щоправда під час карантину їх зараз не проводять. Але найбільше враження викликав фільм про те, як бджоли вирощують мед і яка його поживність для організму.
Тури у Мармарис
Туреччина не закінчується влітку. Вперше за багато років українські туроператори продовжили чартерні рейси до теплої Анталії і під час зими, а також відкрили раннє бронювання турів на сезон-2021.
Зокрема, туроператор Coral Travel, уже у жовтні цього року розпочав попереднє бронювання турів на літо-2021 до Туреччини, Іспанії, Єгипту, Греції, Тунісу. “Забронювати відпочинок на курортах можна вже зараз, при цьому добре зекономивши на вартості проживання (до 50%), діють вигідні умови оплати з першим внеском 20%, решта – за 2 тижні до початку туру», – зазначила директорка туроператора Coral Travel Тетяна Прокопенко.
За її словами наступного року туроператор запропонує велику «турецьку» чартерну програму з різних міст України до Антальї, Бодруму, Даламану та Ізміру. Тому чекати турецького літа залишилось не так уже й довго.
Орієнтовні ціни на осінь та зиму 2020/21 рр. для двох з перельотом:
- Анталія (жовтень-листопад) – від 14 442 грн (4* All Inclusive) та від 16 522 грн (5* All Inclusive)
- Даламан і Мармарис (сезон 2021 р.) – від 20 941 грн. (4* All Inclusive) і від 26 296грн (5* All Inclusive)
- Ерджієс (з 19 грудня 2020 року, гірськолижний курорт) – від 19 127 грн (4* Bed & Breakfast) і від 21678 грн (5* Bed&Breakfast).