У всі часи людство полюбляло масові гулянки. І кожна з них нанизана на історичні традиції місцевості, менталітет населення. Бо хто краще танцює самбу, ніж бразильці, розкидається фарбою, як індуси, чи б’ється помідорами, як іспанці?
Фестиваль льодових скульптур у Харбіні. Китай
Це найбільший та найпопулярніший фестиваль льоду та снігу в світі.
Цікаво, що у фестивалі снігу та льоду можуть брати участь тільки майстри які вже стали переможцями у кількох серйозних конкурсах. Кожного року фестиваль проголошує певну тему, над скульптурним і архітектурним розкриттям якої повинні працювати майстри. Отож у Харбіні з’являються фантастичної краси споруди різних архітектурних стилів, а вночі підсвічене різнокольоровими ліхтарями льодове місто стає по-справжньому казковим.
- Коли: з 5 січня по 27 лютого
- Особливості: Крижане місто займає десятки гектарів. Треба дуже тепло одягатися, щоб не страждати від холоду.
Фестиваль скульптур з піску у Пекі. Португалія
Internacional de Escultura em Areia або FIESA – це найбільший у світі фестиваль скульптур з піску, який проходить у португальському містечку Пекі, Алгарве. Кожен рік 60 скульпторів з різних країн світу приїздять в Алгарве, щоб з сорока тон піску створити 50 оригінальних скульптур на певну тему. Вона залежить від місцевих традицій, популярних світових культурних подій, етнографії або міфології.
Фестивальна площа Sand Sity приймає глядачів з ранку до пізнього вечора. Ввечері скульптури освітлюються. Окрім того на фестивалі існують спеціальні площі й запаси піску, де кожен бажаючий може продемонструвати свої мистецькі здібності й плоди натхненної праці.
- Коли: з березня до листопада
- Особливості: квитки у Місто піску, де зібрані роботи майстрів, коштують 5-9 євро. Влітку пляж зі скульптурами працює до 12 ночі
Фестиваль ліхтарів. Тайвань
Фестиваль ліхтарів на Тайвані поєднує безліч різноманітних заходів: коли на півдні острова гримить та сяє фейєрверк Тайнань Яншуй, що розлякує злих духів, у місті у небо тихо підіймаються тисячі ліхтариків. Ці ліхтарики прикрашені побажаннями щастя й добробуту.
Метою фестивалю є також поширення фольклору. Традиція вшанування міфологічного героя одного з п’яти китайських «генералів-тигрів» існує і до сьогодні. На церемонії з шостої години дня до п’ятої години ранку влаштовують фейєрверки висотою від 5 до 25 м.
- Коли: у ніч першого повного місяця кожного року
- Особливості: Центр фестивалю – Пінсі – це невелике селище на 5 тис. людей. Туди у дні фестивалю курсують шатли з Тайбею.
Фестиваль повітряних куль, Альбукерке. США
Найбільший фестиваль повітроплавання проходить в Альбукерке, штат Нью-Мексико з 1972 року. Місце його проведення залишається незмінним – величезний Balloon Fiesta Park. Його загальна площа складає майже 148 га, 31 га з яких займають злітні майданчики для повітряних куль.
П’ять знакових подій фестивалю: патрулювання на світанку, масовий підйом у повітря, родео, кулі, що світяться, та “особливе бачення”. Уявіть: ось у небо піднімається велетенська жаба, а там – ведмідь, а там – кролик! А ось просто над вами пропливають динозаврик, величезна летюча корова, дві свинки, золота рибка, яку звуть Суші, паяцик, гігантська пляшка лимонаду, ковбойський чобіт, пучок червоного перцю та ще багато-багато інших чудасій.
- Коли: початок жовтня
- Особливості: окремою родзинкою фестивалю є так званий «Політ націй». В небо підіймаються повітряні кулі всіх країн-учасниць і кожна несе великий прапор своєї держави.
Холі – фестиваль кольорів. Індія
Холі відомий як фестиваль кольорів, відзначають індуїсти по всій Азії, а також люди у деяких країнах Європи та Північної Америки. Холі відомий також під назвою «свято кольорів», «фестиваль фарб» або «фестиваль любові». Свято присвячене перемозі світла над темрявою, добра над злом.
Святкування Холі починають зі спалення опудала Голіки, що втілює зло. А на вулицях у цей час відбувається найяскравіше у світі дійство: тисячі незнайомих людей обливають одне одного водою, та обсипають дрібною кольоровою пудрою щонайяскравіших відтінків. У веселий натовп, що регоче, співає та танцює, «стріляють» водяні пушки, а хлопці вступають у двобої за допомогою гумових кульок заповнених кольоровою водою. Свято триває протягом доби. Перший вечір відомий як Холіка Даан, або Чхоті Холі, а на наступний день відбуваються Рангвалі Холі, та Дхулетті Холі.
- Коли: на наступний день після повного місяця в березні кожного року.
- Особливості: Під час свята треба встигнути завітати до родичів та друзів, пробачити всі образи, та помиритися з усіма, посидіти за святковим столом, та з’їсти якомога більше солодощів.
La Tomatina. Валенсія, Іспанія
В дні фестивалю кожен місцевий мешканець чи турист зобов’язаний пожбурити в оточуючих якомога більшу кількість помідорів. Вулиці міста перетворюються на річки томатного соку: на бій йде близько ста тонн помідорів, які імпортують з Естремадури.
Фестиваль традиційно починають з palo jabon: найспритніший юнак має піднятися на змащений оливковим маслом високий стовп, дістати шинку, що знаходиться на вершечку, та скинути її додолу. З моменту падіння шинки починається помідорове шаленство: в усі боки летять томатні снаряди, несамовиті веселощі доповнює вода, що потужними струменями ллється з численних бранспойтів.
Традиція томатних розваг з’явилася у Буньолі близько 1945 року. Ніхто достеменно не знає, з чого діло почалося, але існує популярна теорія, що мешканці, невдоволені роботою місцевої влади, вирішили таким чином привітати чиновників зі святом міста. Свято було заборонене під час правління Франко, але відновилося в сімдесятих роках двадцятого століття.
Зростання популярності події призвело до того, що фестиваль став цілком офіційним, а міська влада змушена була взяти на себе відповідальність за його проведення, включно з закупівлею великих партій помідорів.
- Коли: В останню середу серпня, на Свято міста
- Особливості: для безпеки учасників було розроблено цілий ряд правил включно з обов’язковим використанням окулярів під час боїв та застосуванням лише стиглих помідорів у якості бойових снарядів.
Октоберфест, Мюнхен. Німеччина
Щороку більше шести мільйонів гостей зі всього світу відвідують цей знаменитий мюнхенський фестиваль. При цьому мають право подавати пиво лише шість пивоварних підприємств міста. Щороку на фестивалі випивається 7 млн літрів пива.
Перший Октоберфест відбувся 12 жовтня 1810 року, й був влаштований на честь друзів короля Людвіга I і Терези Саксі-Хільберггаузен. До 1892 року традиційні ємності для пива були виготовлені з каменю та металу. Пізніше важелезні старовинні кухлі були замінені скляними.
Октоберфест – чудова нагода близького знайомства з традиційною баварською кухнею. Інші міста світу також проводять Октоберфести, які влаштовуються за зразком мюнхенського фестивалю.
- Коли: останній тиждень вересня до перших вихідних жовтня.
- Особливості: Потрапити усередину п’яти павільйонів можуть тільки щасливчики – 12000 відвідувачів. Треба стояти у чергах, щоб отримати право посидіти за столами на гастрономічному святі.
Ріо-Карнавал, Ріо-де-Жанейро. Бразилія
Карнавал Ріо вважається найбільшим карнавалом світу. Кожен рік святкові вулиці Ріо-де-Жанейро заповнюють близько двох мільйонів осіб, що бажають підтримати справжню культуру Бразилії: веселощі, співи, танці, і, найголовніше, побачити Парад Самба.
У великому параді «Самба» беруть участь 200 найкращих шкіл бразильської самби. Учасники мають підібрати конкретну тему, музику, тексти та костюми. Кожна група має «відіграти» певний сценарій та показати хореографічну композицію. Щоб достойно виглядати під час параду, танцюристи самби тренуються цілий рік.
Існують суворі правила, яких кожна школа повинна дотримуватися під час свого «парадного» виступу. Кожен номер починається з групи comissão de frente, що презентують настрій і стиль виступу. Особливого колориту надає карнавалу аура всеоб’єднуючої любові, яка панує на жвавих вулицях та вуличках міста.
- Коли: 2-9 березня 2019 року
- Особливості: Будьте готові стати учасником вуличних концертів: незнайомі між собою люди із запалом співають і танцюють під музику невеличких оркестрів
Карнавал у Венеції. Італія
Один з найбільших фестивалів в Італії відомий як Carnevale di Venezia, або Carnevale. Перший карнавал відбувся з нагоди перемоги Венеціанської республіки проти патріарха Аквілеї, Уліго де Тревен в далекому 1162 році. На честь цієї перемоги люди й стали збиратися на площі Сан-Марко, щоб спілкуватися і танцювати.
Офіційного статусу фестиваль набув в епоху Відродження, тодішня програма карнавалу є актуальною й до сьогодні: сходження Янгола, феєрверк, вихід ілюмінованих човнів у лагуну. У період правління Австрії відбулася повна заборона використання масок, а згодом і будь яких карнавальних гулянь. Поступове відродження традиції сталося у 19 ст. Сьогодні фестиваль Carnevale у Венеції – це не лише веселе свято, але й вишукана мистецька подія, що вабить до себе десятки тисяч людей з усього світу.
- Коли: з 16 лютого по 5 березня
- Особливості: Венеціанський карнавал – це свято в основному для тих, хто носить маски, костюми і бере участь в розвагах. Спостерігати карнавал збоку теж цікаво, якщо розуміти, що у Венеції кожен забавляє себе сам.
Burning Man, Невада. США
Burning Man – «Палаюча людина» – щорічна восьмидобова подія, що відбувається у пустелі Блек-Рок (штат Невада). Дійство розгортається у Рок Блек Сіті – тимчасовому місті що будується напередодні події. Воно цілком схоже на реальне з житловими кварталами, довкола котрих й організовуються основні арт-об’єкти, концертні сцени та розважальні майданчики. В його центрі встановлюється символ фестивалю – грандіозна фігура палаючої людини.
Кожен сезон культурна програма присвячуються певній темі. Окрема родзинка фестивалю – незвичайні засоби пересування, які кожен рік вражають своєю дотепністю та різноманітністю. Фестиваль Burning Man спонукає учасників розуміти цінність щирого безкорисливого дарування.
Згідно традиції в останню ніч свята усі найбільші арт-об’єкти спалюються. Після свята пустеля має залишитися без жодного сліду перебування тут людей. Погодьтеся, абсолютна чистота після тижневого перебування 6,5 тис. людей на невеликій площі – це фантастично. Але, як доведено практикою Вurning Man, цілком реально.
- Коли: початок – в останній понеділок серпня, в нуль годин одну хвилину.
- Особливості: нерозумно їхати на фестиваль туристом – ідеологія BM має на увазі, що ви докладаєте зусилля, трудитися, берете участь у спільній справі
1коментар