Виставка української преси, м. Харбін, 1930-ті роки. Автор: Видавництво Новий Шлях
Ми раніше писали про цьогорічний Фестиваль льоду та снігу в Харбіні, Китай
Там була надана коротка довідка про саме місто. Але, враховуючи велику роль українців у освоєнні цього регіону, вирішили окремо на ній зупинитися.
Харбін було засновано в 1898 році, як станцію Китайської Східної залізниці (КВЖД), яка була прокладена російською імперію по території Маньчжурії, що належала Китаю. Ця залізниця будувалася для з’єднання російської Чити і російського Далекого Сходу. По території Китаю було значно коротше.
Незважаючи на те, що станція і майбутнє місто знаходилися на території Китаю, населення Харбіну становили переважно піддані російської імперії. До 1945 року в Харбіні існувала численна українська колонія (20—30 тисяч осіб) — переважно залізничні службовці й інженери.
Українська церква св. Покрови в Харбіні
Автор: Huanokinhejo
Українці Харбіну підтримували тісні зв’язки з Україною, а також з українцями так званого Зеленого Клину.
І це окрема історія.
Зелений Клин, Зелена Україна, Закитайщина — історична українська назва території Приамур’я (Зовнішня Маньчжурія) площею близько 1 млн км².
Автор: Yakiv Gluck
Російській імперії потрібно було освоювати Далекий Схід, особливо його південну частину вздовж річки Амур і Тихого океану. Тому з 1882 року почався перевіз сюди поселенців. Це майже винятково були українські селяни. Перевозили їх морем із Одеси. По приїзду їм відводили найкращі землі в Уссурійсько-Ханківській низовині. На наступній карті видно, що за переписом 1897 року українська мова (жовтий колір) була найпоширенішою мовою у Південно-Уссурійському окрузі.
Автор: Altes
Найбільші міста Зелений Клину: Хабаровськ, Владивосток, Комсомольськ-на-Амурі, Уссурійськ. За даними перепису 1926 року в Зеленому Клині мешкало 303000 українців або 24,5 % усього далекосхідного населення.
У період існування СРСР українське населення регіону зазнало масових депортацій і русифікації.
Докладна стаття про Зелений Клин та українську колонізацію є у Вікіпедії.