Панда, яку ми всі знаємо, зокрема по мультфільму «Панда Кунг-Фу», це так звана Велика панда. Насправді є ще один менш відомий вид – панда мала, або панда гімалайська, або панда червона.
Це переважно травоїдна тварина, розміром дещо більша за кішку. Територія поширення — Південно-Східна Азія (Північна М’янма, Непал, Індія, Бутан і Південний Китай). Живе переважно в гірських лісах на висоті 1800-4000 м над рівнем моря.
Дивним є наступне. За біологічною класифікацією Мала панда, як вид, входить до родини Пандових.
А Велика панда (панда Кунг-Фу) не входить до цієї родини Пандових, а входить до родини Ведмедевих.
Тобто, Велика і Мала панди за класифікацією навіть не родичі.
Інакше кажучи: Велика панда – не панда. А справжня панда – це Мала панда. І це єдиний вид панд, який зберігся до наших днів. Відомо ще семеро вимерлих видів. Якось так.
Відео з Малими пандами на нашому телеграм каналі
Від Малої панди переходимо до Великої.
Велика панда або бамбуковий ведмідь, відома нам як панда Кунг-Фу — рослиноїдний ссавець із родини ведмедевих. Проживає на кількох гірських хребтах Китаю. Раніше вони жили і в низинах. Але в Китаї народу багато, тому в результаті землеробства, вирубки лісів та іншого, Велика Панда вимушена була підніматися в гори. Населяє місцини, де присутній бамбук, який становить 99 % раціону цієї тварини (а не так, як у мультфільмі).
Завдяки мультфільму, зовнішні вид всім відомий. Заввишки 65–70 см, довжина тіла до 1.5 м, вага 80–125 кг. Великі панди в природі зазвичай уникають одне одного, живучи поодинці.
Китайці не називали Велику панду пандою. ЇЇ китайська назва — «ведмідь-кіт». І ось тут відривається загадка, про яку ми писали вище, чому Велика панда – не панда. Назву «панда» звір отримав, коли його побачили за межами Китаю. Чомусь вирішили, що він схожий на Малу панду. Ця назва закріпилася, повернулася в Китай і навіть потрапила в офіціальну біологічну класифікацію. Ще раз акцентуємо: Велика панда – це не панда, а ведмідь.
І на завершення, цікаві факти про Велику панду (далі просто «панду»). В наш час панда стала своєрідним символом Китаю. ЇЇ зображення використовується на китайських золотих монетах. У Китаї за полювання та вбивство панди передбачене покарання — позбавлення волі на понад 10 років та конфіскація майна.
Панда має «шостий палець», який допомагає їй утримувати бамбук під час їжі. Насправді, це не палець, а кістка, яка виступає з зап’ястка. Це така адаптація будови організму.
Панди відомі своєю низькою репродуктивною активністю. Панди-жінки можуть мати лише 2-3 дитинчати за своє життя, і їхній розмножувальний сезон відбувається всього кілька днів на рік.
Коли панда не спить, тобто близько 16 годин на добу, вона майже постійно харчується. Для збереження маси тіла їй необхідно з’їдати величезну кількість бамбука, зокрема через те, що вегетаріанська їжа не дуже поживна. До того ж травна система панди не така ефективна, як в інших травоїдних тварин. Якщо більшість травоїдних засвоює 80 % їжі, то панда лише 17 %.
У панди гени на 68 % збігаються з генами людини, на 80 % — із собакою.
Окрас панд, який на перший погляд здається дивним, дозволяє їм легше зливатися з навколишнім середовищем в густому лісі.
Відео з Великими пандами на нашому телеграм каналі
Дуже цікава історія про «Панда-дипломатію». Таку назву отримала практика відправки панд з Китаю в інші країни як інструмент дипломатії. У зв’язку з тим, що у природному середовищі панди живуть тільки в Китаї, китайський уряд приватизував право на розповсюдження панд по світу. З 1941 по 1984 рік уряд Китаю дарував панд іншим країнам. Але з 1984 року тогочасний лідер Китаю Ден Сяопін змінив схему і панд почали тільки «здавати в оренду», тобто не передали право власності. І це стало інструментом дипломатичного впливу зі сторони Китаю.
Приклад. У 1970-х роках адміністрація президента США Ніксона намагалася покращити американсько-китайські відносини. Після візиту Ніксона до Китаю в 1972 році Пекін прислав у США двох панд (самець і самка, відомі навіть їх імена). Тобто, це відбулося до 1984 року. Самка померла в 1992 році від хвороби серця, а самець був приспаний у 1999 році після розвитку захворювання нирок. Наступних панд Китай здавав США вже в оренду. Проте термін дії більшості цих договорів оренди закінчився або незабаром закінчиться. У зв’язку з ускладненням відносин між двома цими країнами наприкінці 2010-х, Китай перестав передавати панд і відмовився від подовження діючих договорів оренди. Один з найбільших зоопарків США у Сан-Дієго повернув панд до Китаю в 2019 році. У листопаді 2023 року Національний зоопарк США теж повернув Китаю трьох панд. Панди зоопарку Атланти — останні великі панди, що залишилися в Сполучених Штатах, мають повернутися до Китаю наприкінці 2024 року.
Генсек Комуністичної партії Китаю Сі Цзіньпін під час візиту в США в 2023 року заявив:
“Ми готові продовжувати нашу співпрацю зі Сполученими Штатами щодо збереження панд і зробимо все можливе, щоб задовольнити побажання каліфорнійців, щоб поглибити дружні зв’язки між нашими двома народами”. Натомість речник Білого дому Джон Кірбі на брифінгу повідомив, що:
“Сполучені Штати будуть вітати повернення великих панд, якщо Китай вирішить їх передати”.
Такі дипломатичні реверанси.
Аналогічні історії з пандами в інших країнах. Коротко.
У 2018 році Фінляндії дозволили утримувати дві великі панди тільки після того, як вони схвалили політику «одного Китаю» (визнання китайським Тайваню).
Дві панди прибули до Індонезії в 2017 році в рамках святкування 60-ї річниці китайсько-індонезійських відносин.
В 2017 році дві панди були передані Берлінському зоопарку в оренду на 15 років з можливістю дострокового повернення в будь-який момент.
Остання оренда панди відбулася 5 червня 2019 року, коли Сі Цзіньпін передав в оренду двох панд Московському зоопарку під час офіційного державного візиту на «знак поваги та довіри».
До речі, кожна з панд має персональне ім’я.
Панди внесені до Червоної книги Міжнародного союзу охорони природи як уразливий вид.