Сахара, що розкинулася на 9 мільйонів квадратних кілометрів, є найгарячішою і найбільшою пустелею на Землі. Найбільшою після Антарктичної пустелі. Так, Антарктида за класичним визначенням теж пустеля. Але це окрема історія.
Безкрайні простори Сахари, вкриті піском, камінням і горами, протягом тисячоліть чарували і лякали мандрівників. Цей суворий край, що здається безлюдним, насправді таїть у собі багату історію, унікальні екосистеми та дивовижні культури.
Відео пустелі Сахара на нашому телеграм-каналі
Історія та географія
Сахара не завжди була пустелею. Колись тут процвітали зелені савани та ліси, де жили слони, бегемоти та інші тварини. Проте, протягом мільйонів років, клімат змінювався, стаючи все більш посушливим. Приблизно 5000 років тому пустеля почала розширюватися, поглинаючи колись родючі землі.
Сьогодні Сахара охоплює території 11 країн Північної Африки: Алжиру, Чаду, Єгипту, Лівії, Малі, Мавританії, Марокко, Нігера, Судану, Тунісу та Західної Сахари. Її ландшафти різноманітні: від піщаних дюн, що сягають сотень метрів у висоту, до скелястих плато, солоних озер та оазисів. Найвищою точкою пустелі є гора Емі-Кусcі в Чаді, яка сягає 3445 метрів над рівнем моря.
Супутникове зображення Сахари з NASA World Wind
Клімат та погода
Сахара славиться своїм спекотним і сухим кліматом. Середня річна температура становить близько 30°C, а влітку може сягати 50°C і вище. Опадів тут випадає дуже мало, в середньому менше 250 мм на рік. Часто трапляються піщані бурі, які можуть тривати кілька днів і переносити пил на тисячі кілометрів.
Супутниковий знімок Ерга Іссауан, Алжир
Рослинний і тваринний світ
Незважаючи на суворі умови, в Сахарі живе дивовижне розмаїття рослин і тварин. Тут можна зустріти фенеків, піщаних лисиць, гепардів, газелей, верблюдів, страусів і багатьох інших. Рослинний світ представлений такими видами, як акації, тамаринд, молочаї та кактуси. Більшість цих рослин пристосувалися до посушливого клімату, маючи глибоке коріння, що шукає воду, або товсті листя, що зберігають вологу.
Фінікова пальма в Ерг-Шеббі
Люди Сахари
Колись через Сахару проходили важливі торговельні шляхи, що сполучали Північну Африку з субсахарською Африкою. Сьогодні в пустелі живуть кочові та напівкочові племена, такі як туареги та бербери. Ці люди протягом століть пристосувалися до життя в суворих умовах пустелі. Вони розводять верблюдів і кіз, вирощують фініки та інші культури, а також займаються ремеслами та торгівлею.
Авторство: Dario Menasce
Туризм
Сахара стає все більш популярним туристичним напрямком. Мандрівників сюди ваблять величні піщані дюни, мальовничі оазиси, багата історія та унікальна культура. Популярними видами туризму є сафарі на джипах і верблюдах, піші прогулянки, відвідування стародавніх міст і оазисів, а також знайомство з життям кочових племен.
Майбутнє Сахари
Клімат Сахари змінюється, і пустеля повільно, але й чітко зеленіє. Це пов’язано зі змінами в атмосферній циркуляції та збільшенням кількості опадів. Зростання зелені може мати як позитивні, так і негативні наслідки для людей,