Мільйони людей приваблюють стародавні піраміди Гізи, які здавна оточені таємницями та загадками.
Деякі дослідники бачили в них спадщину міфічної Атлантиди. Інші – дітище інопланетян. А більшість просто віддає шану стародавнім єгиптянам, які були чудовими будівельниками.
За десятки століть існування пірамід навколишній світ багаторазово змінювався, а вони все непохитно стоять, вражаючи своєю силою.
Пам’ять про фараонів
Піраміди Гізи – величний комплекс стародавніх пірамід-гробниць фараонів на околиці міста Ель-Гіза, приблизно за 25 км від центру Каїра. Споруди створені у 3 тис. до н. е.
Складені вони із скріплених будівельним розчином важких вапнякових блоків, вирубаних у кар’єрах, що знаходяться поблизу. На висоту піднімалися, мабуть, за допомогою пандусів. Якою технікою користувалися для геометричної точності – досі незрозуміло.
Для знайомства з пірамідами найкраще приїжджати вранці – до спеки і до появи натовп бажаючих їх подивитися. Туристичні автобуси зазвичай з’являються десь о 10-10.30 ранку.
Красиво виглядають піраміди в променях заходу сонця. Містично – вночі. Проводяться і вечірньо-нічні світломузичні шоу «Світло і тінь»: розповіді про пам’ятки супроводжуються їх підсвічуванням прожектором. Але вночі холодно навіть улітку. Не забутьте вдома теплі речі. І побоюйтеся шахраїв, які претендують на роль гідів, контролерів або пропонують недорогі поїздки на верблюдах.
Усередині пірамід цілком безпечно, але не для людей з ознаками астми чи клаустрофобії. А ось підбиратися на вершини не треба. Був час, коли багато туристів вважали собі «правилом гарного тону» влізти на піраміду Хеопса. Але це вкрай небезпечно. А зараз взагалі заборонено.
Піраміда Хеопса
Велика піраміда Хеопса – найбільша і найвідоміша піраміда – одна з семи чудес стародавнього світу. І єдина, що збереглася до наших днів.
Довжина її основи становить 230 м, висота – 137 м (була 146 м). До спорудження в 19 столітті веж Кельнського собору це була найвища споруда в світі. Для будівництва знадобилося близько 2,5 млн. кам’яних блоків. Усередині піраміди – камери, коридори, тунелі, галерея, облицьована вапняковими плитами.
У нас є стаття про можливість здійснити віртуальний тур всередині піраміди Хеопса.
Відео піраміди Хеопса на нашому телеграм-каналі
Для підтримки вологості всередині піраміди до неї одночасно допускається трохи більше 150 осіб. Квитки краще купувати заздалегідь. Зйомки заборонені.
Піраміда Хафра
Дещо менше за масштабами піраміда Хафра. Хоча завдяки своєму вищому положенню на місцевості візуально вона виглядає навіть більше. В цій піраміді також камери, тунелі, коридори, саркофаг із граніту. В руїнах похоронного храму зберіглися залишки зала з колонами, центрального двору, святилища.
Поблизу розташований Великий Сфінкс, що є гігантським левом з людським обличчям. Вважається, що обличчя має портретну схожість із фараоном Хафрою. Це найдавніша з монументальних скульптур, що збереглися у світі. Висічена із вапняної скелі. Всередині Сфінкса існують тунелі із невідомим призначенням.
Піраміда Менкаура
Піраміда Менкаура – найпізніша та найнижча з трьох основних пірамід у Гізі – 66 м у висоту та 108 м – довжина сторони основи. Колись це була найкрасивіша з пірамід.
У 12 столітті султан аль-Малік аль-Азіз вів роботи з її зносу, зупинені через великі витрати.
Піраміди-супутники
У некрополь входять менші піраміди-супутники, призначені для дружин та інших родичів фараонів. Деякі з них добре збереглися, містять статуї померлих, рельєфи зі сценами із повсякденного життя. А в гробниці Нефербауптах виставлені останки динозавра.
«Сонячний човен»
Неподалік піраміди Хеопса знаходиться павільйон з 43-метровим човном, виявленим в одному з ровів. Його відновлювали з понад тисячі шматків дерева.
Вчені називають такі судна «сонячними човнами», але їхнє призначення оточене загадками. За однією з гіпотез вони повинні були служили для перевезення фараонів через підземний світ.
Розграбування пірамід
На жаль, до нашого часу піраміди дійшли далеко не у своєму первісному стані. І винне в цьому не так час, як люди. Значною мірою піраміди були розграбовані «чорними археологами», яких не налякали легенди про злих ідолів, які вбивають тих, хто проникає всередину споруд.
Частина комплексу пірамід знищили правителі пізніших епох у пошуках будівельного та іншого матеріалу. Частину каменів зі стін пірамід розтягли на свої потреби місцеві жителі. Наприклад, плити з білого вапняку, що покривають піраміди
Артефакти
Зроблені в акрополі знахідки зберігаються в Єгипетському музеї Каїру. В 2023 р. в Гізі відкрився в тестовому режимі Великий Єгипетський музей .
Періодично з’являються повідомлення про нові відкриття секретних камер, де можуть зберігатися скарби.
Як дістатися:
Фото: greg_redair, Інстаграм
З Каїру:
Метро, жовта лінія №2 до ст. Giza station. Потім маршруткою або автобусами № 900 чи 997.
Автобуси з кондиціонерами № 355 або 357 з аеропорту та району Heliopolis. Зупинка на вимогу Abdel Menem Riyad, біля Єгипетського музею.
На таксі. Однак таксисти можуть запросити зайвого з іноземців. Особливо якщо на тій же машині добиратися назад.
Від Хургади або Шарм-ель-Шейха відстань велика, самостійно добиратися проблематично: 6-8 годин автобусом або годину літаком, або машиною (дорого). Простіше скористатися екскурсійним туром.
Потрапити на територію некрополя можна щодня. Окремі квитки потрібні для відвідування головних пірамід.