Абу-Сімбел – це архітектурний шедевр, що вражає уяву, який розташувався на західному березі озера Насер у Нубії, на півдні Єгипту. Цей комплекс з двох величних храмів, висічених у скелях, є свідченням могутності та величі Стародавнього Єгипту. Храми були збудовані за наказом фараона Рамсеса II на честь нього самого та його головної дружини Нефертарі, і протягом століть вони захоплювали мандрівників та археологів.
Історія
Будівництво Абу-Сімбела розпочалося близько 1263 року до н.е. і тривало протягом 20 років. Цей грандіозний проект потребував величезних зусиль тисяч робітників, які висікали храми з твердої піщаникової скелі. Розташування храмів було ретельно продумане: Великий храм Рамсеса II звернений на схід, а його фасад щоранку омивається сонячними променями, освітлюючи статуї фараона та богів. Малий храм Нефертарі, присвячений богині любові Хатхор, розташований трохи на північ і частково затьмарений Великим храмом протягом більшої частини дня, окрім ранку зимового сонцестояння, коли сонячне світло проникає через вхід до святилища, освітлюючи статуї богині та фараона.
Одне із самих ранніх фото, 1854 р., автор Джон Біслі Грін
Битва при Кадеші
Храми Абу-Сімбел повинні були також прославити перемогу Рамсеса II в Битві при Кадеші. Це була битва між військами Єгипетського і Хеттського царств, найсильніших держав Близького Сходу того часу. Відбулася вона на територія сучасної Сирії. Розпочавшись з явної переваги хеттів, вона завершилася перемогою єгиптян, але з численними втратами. На стратегічному рівні ця битва призвела до «технічної нічиєї» зі стратегічними перевагами для хеттів, оскільки поклала кінець вторгненню Рамсеса II на Близькій Схід. У підсумку було укладено перемир’я. Обидві сторони приписали перемогу собі.
Ця битва стала першою в історії, що була описана в джерелах обох воюючих сторін. Крім того, битва при Кадеші стала останнім великим боєм бронзової доби: хетти вже використовували залізну зброю.
Великий храм Рамсеса II
Величний фасад Великого храму, заввишки 30 метрів, охороняють чотири 20-метрові статуї Рамсеса II. Фігури фараона, одягнені в корону та бойове вбрання, випромінюють силу та велич. По обидві сторони головного входу розташовані фризи, що зображують військові тріумфи Рамсеса II, а також сцени з його життя.
Відео Абу-Сімбел на нашому телеграм-каналі
Всередині храму знаходиться шість залів, які ведуть до святилища, де розміщені чотири статуї: Рамсеса II, богів Ра-Хармахута, Амона та Птаха. Стіни храму прикрашені численними рельєфами та розписами, які зображують релігійні церемонії, міфологічні сцени та переможні битви Рамсеса II.
Боги Сет (ліворуч) і Гор (праворуч) благословляють Рамсеса в малому храмі Абу-Сімбела
Малий храм Нефертарі
Менший, але не менш вражаючий храм Нефертарі, присвячений богині Хатхор, богині любові та краси. Фасад храму прикрашений шістьма статуями фараона та його головної дружини. Всередині храму, на стінах святилища, зображені Рамсес II та Нефертарі, які поклоняються Хатхор та іншим богам.
Нефертарі протягує Систр до сидячої богині Хатхор, фриз всередині Малого Храму
Перенесення храмів
У 1960-х роках будівництво Асуанської греблі призвело до підйому рівня води в Нілі, що загрожувало затопленням храмів Абу-Сімбела. Завдяки міжнародній співпраці храми були ретельно перенесені на пагорб, розташований на 64 метри вище їхнього початкового місця розташування. Ця грандіозна операція, яка тривала протягом 1964—1968 років, стала одним із найвидатніших подвигів археологічного інженерства.
Спадщина Абу-Сімбела
Сьогодні Абу-Сімбел – це не лише вражаючий археологічний пам’ятник, але й популярна туристична визначна пам’ятка. Відвідувачі з усього світу приїжджають сюди, щоб побачити величні храми, відчути велич Стародавнього Єгипту та дізнатися про життя та досягнення фараона Рамсеса II. Абу-Сімбел – це свідчення людської винахідливості, мистецтва та стійкості, яке продовжуватиме захоплювати уяву