У жовтні відкрилася Всесвітня виставка Dubai Expo 2020. З точки зору туризму про Дубай говорять, як про подорож у майбутнє: хмарочоси, штучні острови, лижні спуски серед спеки.
Сучасні технології тут застосовуються в усьому, й не дивно, що минулого року ОАЕ стали одними із перших, де зуміли організувати безпечні умови для мандрівників. Але цього разу навіть за високими стандартами Дубаю мова йде про щось надзвичайне. Щоб зрозуміти, що таке Dubai Expo 2020, спробуйте уявити собі умовний Діснейленд, де кожен «атракціон» є не просто розвагою, але інноваційним підходом, що може врятувати планету.
Всесвітні виставки чимало разів в історії ставали більше ніж просто презентацією досягнень, але й принциповим кроком вперед. Хоча найчастіше всі згадують архітектурні шедеври — Статую Свободи в Нью-Йорку, Ейфелеву вежу в Парижі, Атоміум у Брюсселі, Спейс-Нідл у Сіетлі — подія відома й з точки зору інновацій. Телебачення, перші комп’ютери і навіть технологія віденської випічки чи морозиво-ріжок — все це вперше було представлено саме тут. Проте можна зауважити: останніми роками про Всесвітні виставки чутно набагато менше. Інтернет та глобалізація в цілому змінили підходи до демонстрації ідей, а отже необхідність дізнаватись про інновації раз на п’ять років здавалося б відпала.
Участь України
Україна представляла свій павільйон на Всесвітній виставці лише раз — у 2010 році. Тоді орендовану будівлю просто оформили банерами з зображеннями трипільських орнаментів, а всередині проходили презентації розробок Академії наук України. У 2015 році взагалі було не до того. То ж чому зараз актуальність події знову повертається й не тільки для нас? Здається, що тут спрацьовує кілька факторів: необхідність об’єднання перед глобальними викликами й амбіційність ОАЕ в організації виставки.
Задля майбутнього
Виставка Експо-2020 готувалась з 2013 року й була перенесена через пандемію ще на рік. За цей час організатори змогли побудувати посеред пустелі частинку майбутнього. Хоча слово «частинка» тут не зовсім доречне: три тематичні зони – мобільність, можливості, сталий розвиток – формують ніби три пелюстки величезної квітки. На сайті події пишаються тим, що вперше в історії Всесвітніх виставок у кожної країни буде свій павільйон. А держав-учасниць 192! При тому що ще є бізнес- та міжнародні організації.
Всі вони презентують проєкти, які щонайменше хочеться сфотографувати, а частіше — розібратися, як це зроблено, яка головна ідея та де це можна застосувати. Самі будівлі на цій виставці вже є частиною сталого підходу до майбутнього. Форма та конструкція розраховані таким чином, щоб використовувати найбільш актуальні безпечні для навколишнього середовища рішення. Що найцікавіше — після завершення виставки все це перетвориться на район майбутнього, де будуть організовані офіси ти житлові комплекси.
Ставка одночасно на футуристичність і практичність спрацьовує: нам демонструють майбутнє, яке не є чимось вигаданим і недосяжним, але одночасно й не є лише покращенням сьогодення. Ми бачимо проєкти, які вже готові змінити світ сьогодні. Наприклад, один із найбільш дивовижних павільйонів «Сталість» є справжньою оазою, яка працює на енергії сонця, а воду накопичує з повітря.
Тематичний павільон «Мобільність» презентує транспортні засоби майбутнього й занурить у подорож до зірок, а в павільйоні «Можливості», наче складеному з величезних кристалів, створений простір, де всі можуть долучитись до вирішення глобальних питань і відчути власну роль у спільному творенні майбутнього. До речі, павільйон України також розташований у блоці «Можливості» і в ньому будуть представлені різноманітні інноваційні розробки й культурні проєкти. Серед того, що вже відомо — e-bike, який дозволяє проїхати 380 км на одній зарядці.
Відвідати Dubai Expo 2020 цікаво принаймні тому, що це можливість долучитись до історичної події. Однак це не просто розважальна подорож, а джерело натхнення: цілком можливо, що вже за кілька років представлені тут рішення стануть буденністю, але зараз на власні очі можна побачити, як створюється майбутнє.
Коли виставка закончиться, розберуть лише малу частину об’єктів – 80% з них залишаться у місті майбутнього. Він станет центром світових інновацій і буде називатися Дістрикт-2020.
Поради для відвідин Експо:
Не забудьте взяти сертифікат про вакцинацію: роздрукований на англ. або у вигляді QR коду з телефону.
Щоб хоч поверхово оглянути найцікавіше, знадобиться три дні, а то й тиждень.
Приходити на Експо краще в будні з неділі по четвер, коли менше черг до павільйонів.
Найкраще приходити на виставку у кінці дня, коли спадає спека. До речі шоу і концерти починаються увечері.
Плануйте маршрут наперед: краще оглядати по одній зоні, так як перехід з зони на зону, займе час.
Скачайте додаток EXPO 2020 Dubai – це помічник в плануванні вашого маршруту та календар всіх подій.
Анастасія Ляхоцька, керівник напрямку ОАЕ Join UP!