Естонія займає перше місце в світі за кількістю стартапів на душу населення. Тут, в атмосфері скандинавської скромності, нічим не виділяючись, живе багато людей з претензією на високу якість життя. Причому це представники покоління Y та Z, інтереси і життєві цінності яких відрізняються від усталених звичок старших поколінь.
Через це Таллінн відомий високим градусом екологічної свідомості і проникненням дизайну усюди: від архітектури до побутових дрібниць. У естонців своє уявлення про моду, творчість і дозвілля. Наприклад, в перший післякарантинний день найбільша черга зібралася біля магазину Humana Vintage. Жити IT-кочівники полюбляють в мінімалістичних лофтах з однотонними стінами і мебелями з Ikea, а прикрашати побут – штуками з блошиних ринків чи дизайнерських магазинів.
Я дозволила собі роздивитися, як проводять дозвілля естонці, і ці розглядини були приємними та надихаючими і мали смак гарної кави.
Модна тусовка замість калош
Колишній завод гумових виробів Пихья 20 років стояв пусткою. Два роки тому старі облізлі корпуси були оголошені культурним заводом Põhjala tehas. Це не перша ініціатива перетворити міську закинуту промзону у молодіжний простір. Але вона найбільш яскрава, бо більшість зробленого – то не інвестиції, а внесок ентузіастів. Першим проектом заводу був громадський сад, де кожен бажаючий міг вибрати грядку, тобто великий ящик з грунтом, і вирощувати квіти чи овочі. Тут є навіть кури, і для дітей це серйозна причина проситися на прогулянку у Пихья.
З часом на заводі прижилися творчі майстерні, бутіки, галереї, клуби. Смачний знак оклику культурного простору – піццерія @Karjasesai, яка готує найкращу піццу у місті, тож посередині заводського подвір’я завжди стоїть строката черга гурманів.
І ось що цікаво: чим більш обшарпані стіни корпусів гумового заводу, тим більш ніжно люблять його “модні” таллінці. Щоб з’їсти піццу “на винос”, вони готові примоститися на паллетах або ящиках і чекати замовлення у будь-яку погоду.
Що спробувати: Піццу, паштейти і каву від Karjase sai
Як дістатися: Трамвай 1, 2. вул Мараті
Червоне і синє: Ноблеснер
Хочеться свіжості, моря? – йдіть до Льотної гавані, у портове містечко Ноблесснер. Років сто тому два петербурзьких підприємця – Емануель Нобель (племінник Альфреда Нобеля) і Артур Лесснер – збудували тут завод підводних човнів.
Сьогодні на місці цехів громадський простір, мікс індустріальної спадщини і нової архітектури. Наприклад, кожен будинок облицьовано іншою фарбою, за іншою технологією – схоже на яскраву мозаїку. Таллінцям подобаються панорамні майданчики, неймовірні сансети, безліч місць для відпочинку та ресторанного дозвілля. А ще тут є PROTO – унікальний освітньо-розважальний центр для всієї родини і багато історичних цікавинок на відкритому повітрі. Завершує пейзаж марина з білосніжними човнами та яхтами.
За сотню кроків – Морський музей у Льотній гавані з експозицією історичних кораблів. за ним – колишня Батарейна в’язниця, яка саме зараз переживає оновлення.
До 2026 року Батарейна морська фортеця перетвориться на один із найоригінальніших комплексів в Естонії, в якому витримана у строгому стилі 19 століття фортеця поєднуватиметься з модною архітектурою.
Що спробувати: Ресторан Põhjala Tap Room при пивоварні Põhjala, яка включена список ста кращих пивоварень світу.
Як доїхати: Автобусом № 73 до зупинки Noblessner. Або пішки від Старого міста 20 хв.
Творче містечко Теллісківі
Теллісківі – один з перших творчих лофтів, розташований в приміщеннях колишньої промислової зони у самому центрі міста. Його оточує гвардія пам’ятних місць Таллінна: Старе місто, Балтійський ринок, район Каламая.
Фото: imrekaas
Кількісь творчих студій, офісів і стартапів тут рахується на сотні, а ще ресторани, кав’ярні, блошиний ринок по суботах. Над корпусами колишнього депо здіймається Музей нового покоління Fotografiska, концепція якого включає в себе зону виставок і заходів, кафе, ресторан, а також магазин мистецтва фотографії і сувенірів.
Блошиний ринок. Фото: Insta taland_sewing
Що відвідати: Fotografiska Tallinn – ту завжди є цікаві виставки
Як дістатися: Квартал знаходиться в самому центрі міста.
Культурна вигода
Здається, в Таллінні є все. Немає лише гламуру – категорії, не зрозумілої людям, які і без цього задоволені житям. Простота для них – синонім комфорту і зручності. Отож, Таллінн не дозволив розтягнути дорогі ділянки землі у центрі. Він спокійно перечекав, доки прийдуть не жадібні до поверхів інвестори та підросте покоління, здатне вдихнути творче життя у закинуті заводи і фабрики. Місту вигідно мати молоду спільноту, об’єднану бажанням творити, спілкуватися, допомагати одне одному. А житло – малоповерхове, сучасне – будується, і завдяки гарним дорогам і чудовому транспорту не віддаляє мешканців від культурних просторів, які стали важливо прикметою життя “нових естонців”.