“Алі і Ніно” – скульптура в місті Батумі (Грузія), розташована на березі Батумської бухти. Архітектор – грузинський скульптор Тамара Квесітадзе. Щовечора з 19.00 восьмиметрові постаті повільно рухаються по колу, то зближуючись і зливаючись в єдине ціле, то знову віддаляючись одна від одної.
Повний цикл триває 10 хвилин. Пам’ятка ефектно підсвічується і виглядає як танець кохання. Тому скульптуру часто називають «статуя Кохання».
Відео руху статуї на нашому телеграм каналі
Натхнення Тамара Квесітадзе отримала після прочитання роману «Алі та Ніно» про історію кохання між азербайджанцем-мусульманином та грузинкою-християнкою наприкінці 1910-х років на тлі політичних подій того часу (I світова війна, революція, Громадянська війна, проголошення Азербайджанської Демократичної Республіки та її крах). Згідно сюжету герої намагаються долати перепони, щоби бути разом. Врешті решт вони одружуються. Але у фіналі герой гине, залишаючи героїню з маленькою дочкою на руках.
У роману «Алі та Ніно» теж непроста історія. Автор досі невідомий. Сам рукопис роману таємниче зник незадовго до його видання, і суперечки про право авторство роману ведуться досі. Називаються декілька ймовірних авторів з цілою низкою аргументів. І це теж цілий «роман».
Вважається, що у 1935 році хтось невідомий залишив у Відні у видавництві E. P. Tal & Co / Verlag, рукопис німецькою мовою і зник. Автором був вказаний Курбан Саїд. Вважається також, що угода про публікацію роману була підписана в 1937 між видавцем і австрійською баронесою Ельфрідою Ехренфельс фон Бодмерсхоф. Після Другої світової війни книга була забута, поки в 1969 році берлінська художниця Женя Граман не виявила старе видання у вуличного букініста і не перевидала його в США, переклавши її англійською мовою. Після цього роман видавався багато разів, на багатьох мовах у багатьох країнах.
Деякі дослідники вважають, що під псевдонімом Курбан Саїд ховається азербайджанський письменник, публіцист та історик Юсіф Чеменземінлі, біографія якого схожа на біографію головного героя роману Алі-хана (навчання в Бакінській реальній школі, життя в Шуші і т. д.). Але є ще версії.
По цьому роману в 2016 році був знятий британсько-азербайджанський мелодраматичний фільм.
Обкладинка першого видання 1937 року
Над архітектурним твором Тамара Квесітадзе працювала близько двох років. В 2007 році скульптура була повністю готова та представлена публіці на Бієнале у Венеції (Італія). Потім статую демонстрували у Лондоні. На цьому етапі вона мала назву «Чоловік та жінка». Скульптурний твір сподобалося всім, хто бачив її у русі. Спочатку видно зустріч закоханих, потім – потяг один до одного, пристрасний поцілунок у пориві любові, що спалахнула, і в кінці – їх неминуча розлука.
Після встановлення скульптури в Батумі в 2010 році первісну назву «Чоловік та жінка» було замінено на «Алі та Ніно».