Монастирі Метеори відкрилися для туристів 17 травня 2021 року. Туроператори і місцеві турфірми вже пропонують екскурсії у Каламбаку. Що змінилося: монастирі більше не надають спідниці і шалі на входах, отож для входу в монастирі необхідно мати відповідний одяг.
Перше враження
На під’їзді до міста Каламбака перед вами немов виростає таємничий кам’яний ліс зі скель химерної форми, на вершинах яких примостилися монастирі.
Їдемо в Метеори
Монастирі знаходяться на півночі області Фессалія біля підніжжя гірського масиву Пінд. Їх шість: чотири чоловічих і два жіночих. Вони відкриті в різні дні в різний час, але в суботу та неділю доступні для відвідування всі. Вхід – від 3 до 6 євро.
Якщо ви приїхали з екскурсією або індивідуально, то встигнете відвідати їх за один день, але це буде подорож «галопом по Європах». Огляд бажано розділити на два дні. Найзручніше купити тур в туристичних компаніях.
У Метеори добираються з Афін або Салонік – час у дорозі 3-4 години. Піднятися до монастирів можна на транспорті з містечка Каламбака або довколишнього села Кастракі, але якщо ви любитель піших сходжень, ми розповімо вам про унікальні маршрути. Ті, хто ними скористається, оцінять не лише велич і красу Метеорських монастирів, а й зрозуміють, що відчували монахи, які прокладали перші стежки серед неприступних скель.
Пішки до небес
Маршрут починається від центральної площі села Кастракі. Стежка проходить біля печери-каплиці Айос Іерос Манділас, розташованої біля підніжжя скелі – печеру легко розпізнати по кольорових клаптиках, прив’язаних біля входу туристами. Через 20 хвилин неспішної ходьби ви підійдете до кам’яних сходів. Це вхід в монастир Святого Миколая Анапавсаса. Підйом по сходах, що нараховує 185 сходинок, займе 10-15 хвилин. У 25 від початку сходів знаходяться руїни монастиря святого Моні і автостоянка. Звідти починається викладена бруківкою стежка. Через 15 хвилин ви підійдете до Т-образної розвилки. Якщо повернете праворуч, через 15 хвилин будете біля монастиря Святого Варлаама, якщо наліво – то за 15 хвилин підійдете до монастиря Великий Метеор.
Монастир святого Миколая Анапавсаса
Монастир дуже маленький. Скеля, на якій він побудований, невисока, але дуже вузька, що не дозволяло будівельникам розвернутися. Тому він влаштований в трьох рівнях. Туристів приваблюють розписи стін, виконані знаменитим художником Феофаном Критським. Влітку і взимку монастир відкритий щодня, крім п’ятниці. Сюди ходить рейсовий автобус з Каламбаки.
Монастир Мегала Метеора
Цей найбільший монастир знаходиться на позначці 615 м, до нього ведуть 154 сходинки. У монастирі зберігається велика кількість реліквій, в тому числі мощі святого Афанасія Метеорського, який заснував в 14 столітті перші чернечі поселення в Метеорах.
Влітку монастир відкритий щодня, крім вівторка, з 9.00 до 17.00. Це кінцева зупинка рейсового автобуса з Каламбаки. Бажаючі можуть потрапити в монастир в підвісний колясці, так, як раніше це робили монахи.
Монастир святого Варлаама
Багато туристів вважають вид цього монастиря найбільш вражаючим в Метеорах. Він відомий унікальними настінними розписами. Добиратися сюди ближче всього з села Кастракі. Влітку відкритий щодня, крім п’ятниці, з 9.00 до 16.00. Також можна доїхати рейсовим автобусом з Каламбаки.
Монастир Святої Варвари
Монастир розташований нижче інших обителей, але піднятися до нього пішки практично неможливо. Він побудований так, що його стіни є продовженням невисокої скелі, на якій він знаходиться. У монастирі є фруктовий сад, пасіка і теплиця, працює іконописна майстерня. До монастиря ведуть довгі сходи, після яких треба перейти до входу по вузькому містку, перекинутому через прірву. Сюди найзручніше добиратися на машині від села Кастракі. Також ходить рейсовий автобус з Каламбаки. Монастир відкритий щодня окрім середи з 9.00 до 18.00.
Жіночий монастир Святого Стефана
Він найзручніший для відвідування, так як з’єднується з дорогою восьмиметровим мостом, завдяки чому відвідувачі позбавлені від необхідності підніматися по крутих сходах, як до інших обителей. При монастирі створено центр відродження візантійської музики і іконописна майстерня. Монастир відкритий з вівторка по неділю і взимку і влітку. Час 9.00 – 17.00. До нього зручніше добиратися з міста Каламбака на індивідуальному транспорті або туристичному автобусі. Рейсовий автобус сюди не ходить.
Монастир Святої Трійці
У дворі вздовж стін розставлені зелені деревця в горщиках і лавки, на яких сидять різнокольорові коти. Храм монастиря розписаний фресками 17 і 18 століть, тут зберігається Євангеліє, надруковане в 1539 році в Венеції. У монастирі знімався епізод фільму про агента 007 Джеймса Бонда «Тільки для твоїх очей». Сюди найкраще добиратися на індивідуальному транспорті з міста Каламбака. До монастиря ведуть 140 сходинок, прорубані в скелі.
Київський подорожній
У 1745 році по дорозі додому, повертаючись з майже двадцятирічної подорожі, Метеору відвідав син київського купця Василь Григорович-Барський. За цей час він пройшов пішки Угорщину, Австрію, Італію, побував у Каїрі, Дамаску і на Святій Землі. Чотири рази був на Кіпрі, двічі на Афоні, кілька років прожив в Лівані. Про свої подорожі Василь залишив значні за обсягом дорожні нотатки, в яких Метеора зображена у малюнках. Достеменно відомо, що побувавши в монастирі Валаам, куди його підняли, як і інших, в сітці, він поставив запитання настоятелю: «Як часто ви міняєте мотузки»? На що отримав відповідь, який знітила навіть його, бувалого мандрівника: «Коли лопне мотузка». Мандрівник застав в Метеорах 12 діючих монастирів.