Багатьом українцям після запроводження безвізу цікаво: а що ж по той бік кордону? Пропонуємо спланувати маршрут на вихідні. Це і недорого, і недалеко. А головне – цілком можливо. То що – на уікенд у Європу?
Перемишль, Польща – наче в Україні
Колись Перемишль був українським – саме тут протікає ріка Сян, згадана в Гімні нашої держави. На вулицях міста часто можна почути українську мову. Незважаючи на те, що Перемишль – місто відносно невелике, подивитися є на що. Тут і площа Ринок з Ратушею та старовинними кам’яницями, і набережна з мальовничими краєвидами, і численні костели. Вузенькі вулички Старого міста так і манять прогуляти, зупинитися в одній з кав’ярень.
Ландшафт Перемишля вінчає замок на горі. З нього відкриється чудова панорама на місто. Неподалік, у Красічині, є чудовий замок. Його відвідини можна легко поєднати з відвідинами Перемишля.
До Перемишля можна добиратися різними способами: автомобілем, рейсовим автобусом, залізницею або через піший перехід. Автобус та потяг довезуть майже в центр міста. Бажаючим скористатися пішим переходом «Шегині – Медика» потрібно буде їхати ще хвилин 15 автобусом від кордону до Перемишля.
Відстань – 7 км від українського кордону.
Ніредьгаза, Угорщина
Місто славиться термальними водами та одним з найкращих зоопарків Європи – «Шошто». У місті немає пишної архітектури, однак прогулянка Ніредьгазою – одне задоволення. Місто досить затишне – на вулицях квіти, фонтани і пам’ятники. У центрі височіє величний костел, навпроти – старовинна Ратуша. Вигідне місце розташування Ніредьгази дозволяє без проблем доїхати до Будапешта.
Всього за півгодини їзди від Ніредьгази знаходиться унікальний виноробний регіон і місто Токай. Він славиться білими винами та перебуває під охороною ЮНЕСКО. Тож поціновувачі вина не можуть його оминути.
Крім того, Токай дуже мальовничий. Містечко розташоване на місці злиття двох рік – Тиси і Бодрогу. А затишні вулиці з низькою забудовою, безкрайні виноградники на пагорбах та винні підвали додають свого шарму. Крім того, у Токаї колись служив у церкві український філософ Григорій Сковорода. На згадку про нього на храмі встановили пам’ятну таблицю.
Відстань до Ніредьгаза – 70 км від України. Добиратися до Угорщини найпростіше з Чопа потягом або автомобілем. Також з м. Берегово до Ніредьгази ходять рейсові автобуси.
Кошице, Словаччина
Кошице знаходиться трохи далі від України – майже за 100 км, однак поїхати туди на вихідні цілком реально. Це друге за розмірами місто Словаччини, яке вражає архітектурними стилями та затишком вулиць, на яких приємно заблукати. Кошице зачаровує костелами, вежами, стародавніми будинками, палацами та площами. Кошице – культурна столиця Європи, кожен для себе тут знайде щось своє.
Відстань – 100 км. До Кошице найкраще їхати з Ужгорода. Звідти їздять рейсові автобуси. Також потрапити до Словаччини можна як власним авто, так і залізницею.
Сигету-Мармацієй і Веселий Цвинтар, Румунія
Колись закарпатське Солотвино і румунський Сігету-Мармацієй, чи як кажуть місцеві – Сигіт, – були одним містом. Та під час Другої світової війни змінилися кордони і місто розділили. Сьогодні Сигіт розташований у румунському регіоні Мармарощина, який славиться дерев’яними церквами, які є чудовим взірцем карпатської готики. Та зазвичай Сигіт – лиш «транзитне» місто для мандрівників, які подрожують румунським прикордонням. Справжня цікавинка розташована за кілька кілометрів звідти. Це – Веселий Цвинтар, кладовище-музей у селі Сепинца, що за 15 км від Сигету-Мармацієй. Цвинтарю всього 80 років, а його вже охороняє ЮНЕСКО як важливе і незвичайне надбання людства.
Колись місцевий тесля Йона Петраш зробив перший надгробок, на якому іронічно зобразив життя покійника. Це сподобалося місцевим жителям,і з того часу вони замовляли для померлих родичів не сумні хрести, а яскраві веселі надгробки . Це і дало назву кладовищу. До прикладу, на могилі тещі Йона Петраша викарбувані такі слова:
«Під цим тяжким хрестом лежить моя теща.
Якби вона пожила ще три дні,
То під цим хрестом лежала б не вона, а я…».
Добиратися до цієї місцини найзручніше з міста Солотвино. Тут є і автомобільний,і піший перехід через кордон. А от доїхати до «Веселого Цвинтаря» з Сигіту без власного авто буде складніше: з громадським транспортом ситуація невтішна, тож виручить хіба що автостоп.
Сорока, Молдова
До Молдови і раніше не потрібна була віза. І хоча ця країна не надто популярна серед туристів, свої цікавинки тут теж знайдуться. Насамперед, це місто Сорока на березі Дністра. Тут є середньовічна фортеця, збудована Штефаном Великим. Замок є кращим взірцем оборонної архітектури Молдови. Фортеця є настільки знаковою для країни, що її зобразили на національній валюті.
Також серед цікавих місць Сороки – пагорб з монументом «Свіча Подяки», звідки можна милуватися панорамою двох держав одночасно. А ще у місті є квартал, який в народі називають«циганською горою». Це пагорб, де проживають роми. Дво- та триповерхові сучасні палаци просто вражають своєю помпезністю та відображають дух ромського народу.
До Сороки дістатися можна з Вінниці або міст Вінницької області автобусами, які їдуть до кордону. Пункти пропуску знаходяться у Ямполі та Цекинівці. Далі потрібно сісти на пором, який за лічені хвилини переправить на той берег Дністра.