Ісландія – дуже красивий острів-країна в північній частині Атлантичного океану, біля Полярного кола, між Гренландією та Норвегією. Ми вже писали про ісландський «водоспад Бога».
Авторство: Ninrouter. Собственная работа, CC BY-SA 3.0
Найкрасивішою пам’яткою Ісландії вважається льодовик Ватнайокюдль.
У перекладі з ісландської Ватнайокюдль – льодовик, що дає воду. Це не лише образне найменування. Цей льодовик справді живить кілька озер.
В Ісландії є кілька льодовиків. Іноді цю країну називають країною льодовиків. Ватнайокюдль – найбільший з них. Він має форму крижаної шапки та займає 8% усієї території Ісландії. Він також є найбільшим у Європі та третім у світі.
Для того, щоб уявити масштаб цього природного об’єкта, наведемо кілька цифр.
Середня товщина льоду – 420 м, максимальна – близько 1 км. На південній околиці Ватнайокюдля знаходиться гірський пік Хваннадальсхнукюр заввишки 2119 м. Дуже цікаво те, що під цим царством льоду знаходиться кілька вулканів. Вони є причиною наявності всередині льодовика дивовижних природних утворень – вулканічних озер (деякі навіть мають свої назви), порожнин, печер, ущелин тощо. Саме вулкани та холод є «творцями» дивовижної краси Ватнайокюдля.
Відео Ватнайокюдля на нашому телеграм-каналі
Пару слів про іншого льодовика Ісландії – Ейяф’ядлайокюдль. Це шостий за величиною льодовик Ісландії. Знаходиться поряд з Ватнайокюдлем. Під цим льодовиком знаходиться однойменний вулкан, який бурхливо вивергався у 2010 році. І ведучі новинних програм, насилу вимовляючи цю назву, повідомляли про грандіозні порушення в авіасполученні Європи. Було скасовано багато внутрішніх і транзитних перельотів. Станом на 18 квітня 2010 року виверження вулкана спричинило скасування понад 63 тисяч авіарейсів. За підрахунками Міжнародної асоціації повітряного транспорту, втрати авіакомпаній від скасування рейсів становили не менше 200 млн USD на день. Дивно, що повітряний простір самої Ісландії та її аеропорти залишалися відкритими.
В Україні 17 квітня 2010 року було закрило повітряний простір над більшою частиною території країни. До 15 години працювали тільки аеропорти в південній частині України. Літаки з туристами з Єгипту та Таїланду в аеропорт Бориспіль спрямували до Сімферополя. Після 15 години 17 квітня було припинено весь повітряний рух над територією України. Лише наступного дня розпочалося поступове відновлення польотної програми.
Дивимося на види Ватнайокюдля.