Балі – це жива листівка. Сама думка про острів малює райський клаптик землі посеред океану, на межі реального з фантастичним. Серед тисяч островів Індонезійського архіпелагу саме цей зберігає за собою першість поміж туристів. Це не просто місце – це душевна атмосфера, настрій, натхнення, тропічний рай. Що ж кличе українських туристів на острів?
Природа
Швидко закінчується словниковий запас, коли мрієш на скелястому обриві над океаном чи дерешся вночі вгору на вершину вулкану. Ганяєш на скутері через тропічні ліси чи прогулюєшся рисовими терасами. Шукаєш прохолоди серед десятків водоспадів чи сплавляєшся бурхливою рікою на рафті. Милуєшся світанками і заходами сонця – а вони на Балі незабутні.
Усе, що ми звикли бачити у горщиках дорогих квіткових магазинів – тут росте як бур’ян на кожній грядці під хатою. І навіть якщо ви вже об’їхали увесь світ – цей острів матиме чим здивувати.
Йога та медитація
Залікувати поранену душу – ось заради чого вже десятки років злітаються на Балі люди різного віку. Особлива аура острова дозволяє забутися, загубитися, віднайтися знову і нарешті почати насолоджуватися життям, що так вправно роблять балійці.
Центром просвітлення став Убуд – культурна столиця Балі. Привести тіло і розум у форму тут допомагають численні школи йоги та медитації. Величезний вибір затишних студій, часто розташованих посеред джунглів або рисових терас. Викладають йогу здебільшого «західняки” (westerns) – саме так називають приїжджих місцеві жителі. Залишається тільки обрати, яка школа і напрям підійдуть саме вам.
Гарним доповненням до релаксу стане візит до не менш чисельних SPA- та масажних салонів. Спробуйте не тільки традиційний балійський масаж – потіште себе цілим рядом процедур: скрабування тіла, ванни з квітами, аромо- та бамбукова терапія (близько $20). Опісля не тільки почуваєшся, але і виглядаєш молодшим.
Серфінг
Музика хвиль і дотик ранкового бризу манить серферів з усіх куточків світу.
І зовсім неважливо, чи ви ще тільки хочете спробувати приборкувати хвилі, чи вже давно профі – місця знайдеться для всіх.
Початківцям опановувати нове хоббі раджу в серф-кемпах. Так ви не тільки навчитеся ловити хвилі швидше і безпечніше, а ще й поринете у неповторну атмосферу та знайдете нових друзів, а в якості сувеніра заберете з собою безцінний досвід.
Дивовижна культура
Не менш особливою і кольоровою, ніж місцева природа, є унікальна культура Балі. З таким колоритом вам доведеться мати справу вперше.
Починаючи від щоденних дарів духам, виконаних з особливими ритуалами, і завершуючи багатими церемоніями, на які неодмінно натрапите. Адже Балі – це острів-свято, щороку сотні днів припадають на святкові ходи та барвисті події.
В той час як решта Індонезії сповідує мусульманство, маленький остівець спромігся протягом майже тисячоліття зберігати свою, притаманну лише балійцям, релігію. Її основою одночасно стали древній індуїзм, буддизм та місцеві вірування. Повсякдення місцевого жителя йде за місцевим місячним календарем, кероване низкою унікальних традицій і повністю залежить від волі десятків божеств та витівок добрих і злих духів.
Привітність балійців
Гостинність місцевих жителів – основа шарму острова. Існує навіть вислів, що балійці – душа і серце країни. І це тепло відчуваєш на собі вже з перших хвилин перебування на острові. А особливо, якщо подорожуєш з маленькою дитиною. Чи це власники будинку, де зупинилися, чи офіціанти в кафе – усі бавитимуться з вашим малюком і піклуватимуться про нього, як про свого.
Готовність допомогти і невдавана щирість балійців заставляють ненароком задуматися. Невже, маючи так мало, можна бути таким щасливим?
Усмішка від вуха до вуха не сходить з обличчя, аж поки не доводиться прощатися з островом.
Рай для гурманів
Голодним на Балі точно не залишитися. Через велику кількість цифрових кочівників – людей, які працюють одночасно через інтернет та подорожуть – на острові утворилася ціла культура кафе. Знадобиться не один місяць, щоб позаглядати в усі симпатичні заклади. В них не лише смачно і корисно, там не можеш зупинитися фотографувати. Оригінальність і різноманітність інтер’єрів заворожує.
Особлива мода на здорове харчування. Тут повно raw, organic, vegan та gluten-free. Тому любителям травички та усілякого здорового добра тут особливо затишно.
Не варто нехтувати і місцевою кухнею. Головним героєм на кухні є рис. В комбінації з свіжими овочами, прянощами та м’ясом можна і не помітити, що вам подали рис і на першу страву, і на другу і, навіть на десерт. Його вважають не просто їжею, а подарунком богів. Без рисових зернят не обходиться жодна церемонія – від звичних щоденних до тих, що трапляються лише раз у житті чи навіть після нього.
День за днем, збагачуючись враженнями та емоціями від такого різного, такого неочікуваного острова, починаєш відчувати щось особливе. Починаєш розуміти, що Балі – це не просто місце, куди можна поїхати відпочити. Це – унікальний досвід, який вартує пережити бодай один раз за життя.
Про автора: Юля Сіра – гід агенціі пригод «ВЙО» (Львів). Спершу вона поїхала на Балі за індивідуальною програмою, а отримавши досвід, знайомить з островом любителів пригод.