Іран – красива та безпечна країна, відкрита для туристів з усього світу. Неймовірна природа, колоритні місцеві звичаї, вражаючі історичні місця, смачна їжа – все це ви знайдете в Ірані. Ми чули захоплені розповіді інших мандрівників про шикарні подорожі цією країною. І нарешті побували там і самі. Але про сучасний Іран потрібно знати декілька моментів. Тут я про них розкажу.
Віза в Іран
Для українців віза в Іран видається на 30 днів і коштує €80. Продовжити її можна в багатьох містах Ірану за 2 євро. Візу можна отримати або в Консульстві, або по прибуттю. Якщо хочете пришвидшити отримання візи в аеропорту («по прибуттю»), можна заздалегідь подати заявку на сайті МЗС Ірану. В анкеті потрібно вказати стандартні персональні дані, а також прикласти фото (для жінок – обов’язково з покритою головою).
Документи для отримання візи в аеропорту – паспорт, страховка, бронь готелю хоча б на першу ніч перебування в країні.
Ми легко отримали візу. У спеціальній залі аеропорту нас зустрів говіркий і готовий в усьому допомогти іранець. Він прийняв у нас роздруківку з е-анкети (відповідь на заявку на отримання візи), пояснив, у якому віконечку сплатити візовий збір. Запросив присісти в крісла. За 5 хвилин ми отримали наші візи.
Страховий поліс
Медична страховка – обов’язкова умова отримання візи. При оформленні попросіть, щоб до неї вписали слово «Іран». Також можна оформити страховку в аеропорту Тегерану.
Чи безпечно?
Так. Однозначно. Більш безпечно, ніж в Європі, якщо порівняти кількість скоєних терактів. Терористів з ІДІЛу у Ірані немає.
Місцеві повстанці-курди, борючись за свою незалежність, мають сутички лише з військовими, і завжди – далеко від населених пунктів.
Прибуття в Іран
МАУ має регулярні прямі рейси Київ-Тегеран. Іноді можна спіймати знижки і купити квиток у два напрямки за 40 доларів! Дешеві варіанти також з’являються з пересадкою в Азербайджані або Туреччині. Також можна в’їхати на колесах – з Туреччини, Азербайджану, Грузії чи інших країн. Але пам’ятайте, що в такому випадку вам необхідно отримати візу заздалегідь. Віза «по прибуттю» видається лише якщо ви прибули повітряним шляхом.
Гроші у Ірані
У 2018 році, через санкції США в Ірані сталась девальвація національної валюти на 300%! Для самих іранців здешевлення їх валюти вкрай погано. Але для туристів – дуже вигідно!
Зараз – найкращий час відвідати Іран. Адже через девальвацію ціни там зараз набагато дешевші, ніж в Україні. Назва грошової одиниці – ріал. Курс в обмінниках: $1 = 100 000 ріалів (на грудень 2018). Але він постійно змінюється. За актуальним курсом можна слідкувати на сайті / (курс на сайті зазначений у «томанах». Що таке «томан» – читайте нижче).
Що таке «томан» і «ріал» як грошові одиниці?
Оскільки в іранських цінах зараз дуже багато цифр, продавці в Ірані замість назви «ріал» користуються терміном «томан». Це – усна грошова одиниця, її не існує як банкноти або монети. Називаючи ціну в «томанах», продавці просто «відрізають» один нулик від реальної суми. 1 томан = 10 ріалів.
Тобто, якщо вам сказали: «Кебаб коштує десять тисяч», то це ціна в «томанах». В реальній грошовій одиниці – ріалах – це «сто тисяч» ($1 USD). Вам просто потрібно подумки додавати нулик до суми.
Але іноді можуть назвати і в ріалах. В супермаркетах та на упаковках ціни зазвичай в ріалах.
Найпростіше – завжди перепитувати: «Це в томанах чи в ріалах?» (Спрощений варіант: «Томан? Ріал?» – із виразною запитальною інтонацією).
З нашого досвіду, часто продавці, бачачи, що ми – туристи, і можемо не знати цих тонкощів, самі нам розжовували: набирали на калькуляторі «20 000» і говорили: «томан». Потім додавали ще один нулик – «200 000» – і пояснювали: «ріал». Дуже чемні!
Обмін валют
Обміняти гроші можна в обмінниках. Їх багато в кожному місті, особливо – в туристичних. Увага: у країні наразі два курси обміну валют – реальний і офіційний. Офіційний курс пропонують банки. Він – у декілька разів менший за реальний. Отже, міняючи в банках, ви отримаєте у декілька разів менше іранських грошей.
Реальний – в обмінниках, і здійснювати обміни там абсолютно безпечно. Обміняти можна долари, євро, британські фунти та деякі інші.
Приклади цін на листопад 2018
- Кебаб (часто 2 шампури) з рисом або лавашем (велика порція), помідором-гриль або зеленню – 100 000 ріалів = $1. Або 250 000 ріалів = $3 (у ресторанах з живою музикою).
- Йогурт – 30 000 ріалів ($0.30).
- Кава – 30 000 ріалів = $0.30 (еспресо в нетуристичному місці) – 150 000 ріалів = $1.5 (у супер-туристичному місці, це ціновий максимум, що я бачила, в основному – 100 000 за лате чи капучіно).
- Переїзд в автобусі віп-класу на 600 км – 600 000 ріалів ($6).
- Вхід в туристичні місця (у більшості з них – однакова ціна) – 200 000 ріалів ($2).
- Кімната в дешевому готелі – 500 000 ріалів ($5).
- Проїзд в машині Snap (місцевий аналог Uber, дуже зручний) на, приміром, 10 км – 50 000 ріалів ($0.50).
- Коробка сувенірних солодощів вагою 500 грам у місті Язд – 80 000–120 000 ріалів ($0.80–1.2).
Як ви уже зрозуміли, в Ірані – реально дешево, навіть для українців. Не працюють Visa, Mastercard та інші системи. Пам’ятайте, що Іран відключений від світових банківських систем, а також від системи грошових переказів Swift. Ви не зможете зняти гроші з вашої картки Visa, Mastercard, Maestro тощо або отримати переказ із-за кордону.
Ну якщо ви дійсно опинитесь у безвихідному становищі, то можна знайти контори, які допоможуть вам зробити переказ з-за кордону, але ця процедура, вочевидь, буде складною. Тож потрібно брати готівку.
У наступних частинах розкажу, що потрібно знати про правила і культуру поведінки в Ірані (а це обов’язково треба знати, бо можна або отримати догану від поліцейських, або ж виглядати вкрай нечемним в очах жителів), а також – головне – яку красу і де подивитись у цій країні з однією з найбільш древніх цивілізацій на землі!