Іран, попри суворі закони та стереотипи починає відкриватися туристам. Тому тут варто побувати, допоки країна не стала розбалувана іноземцями та дорогою для відвідування. А подивитися в Ірані є на що! Ми відважилися, і ні разу не пожалкували.
Переліт і віза
З України прямий рейс Київ – Тегеран виконує авіакомпанія МАУ. Також можна летіти турецьким Pegasus зі стиковкою у Стамбулі. Ми обрали переліт в Іран азербайджанським лоукостером Buta Airways з пересадкою у Баку.
Отримати іранську візу можна по прильоту в аеропорті, ціна – 80 євро. Жодних відміток і штампів у паспорт при цьому не ставлять. Для візи необхідно надати, крім паспорту, бронювання житла, адже туди будуть телефонувати і уточнювати, чи дійсно ви плануєте там зупинитися. Страховий поліс ми робили в українській компанії, проте ніхто про нього не запитав. Також страховку можна купити і в тегеранському аеропорті. Насправді переліт і віза – це найдорожча стаття витрат під час мандрівки до Ісламської Республіки. Ціни на проживання, харчування, транспорт всередині країни дуже низькі.
Житло
Оскільки міжнародні сервіси Booking, AirBnb в Ірані заблоковані, хостели та готелі ми шукали на сервісі hostelsiniran.com. Вибір не дуже великий, однак знайти нормальний варіант житла можна. Бронювали кімнати, надсилаючи листи на e-mail кожного готелю, а розраховувалися вже на місці готівкою. Адже картки Visa, Master card в Ірані також не працюють.
Маршрут
У нас було всього вісім днів, аби подивитися Іран. Цього дуже мало, адже країна велика, тому багато часу займають переїзди між містами. Тож усього, що хотілося, ми, на жаль, не побачили: довелося відмовитися від поїздки у пустелю та древній Персеполіс. Натомість ми відвідали чотири найбільші і найцікавіші міста – Тегеран, Ісфахан, Язд та Шираз, а також помилувалися горами.
-
Тегеран
Серед мандрівників поширена думка, що столиця Ірану доволі нецікава в туристичному плані і дивитися тут немає на що. Однак це не зовсім так. Дійсно, Тегеран багато в чому програє іншим містам, але і тут є чудові локації, аби гарно провести час. Наприклад, футуристичний міст Табіат, який проходить над автотрасою і з’єднує два парки – Талегані та Аб-о-Атеш. Це одне з найулюбленіших місць відпочинку для тегеранців. У вихідні тут збирається дуже багато людей, приходять цілими родинами, влаштовують пікніки. У парку багато фудкортів, тож можна смачно поїсти.
Колишнє посольство США – місце, яке приваблює чи не всіх туристів. У будівлі сьогодні діє Музей шпіонажу, а паркан довкола прикрашають антиамериканські графіті, коло яких залюбки фотографуються іноземці.
Та найбільше у Тегерані нам сподобався район Дарбанд на північній околиці. Тут починаються гори, які досягають майже 4000 м. Повітря, на відміну від центру міста, чисте, є оглядові майданчики і канатна дорога, а ще – безліч кав’ярень та чайхан, де можна провести навіть цілий день, смакуючи іранські делікатеси.
-
Ісфахан
Дорога з Тегерана до Ісфахана тривала 5 годин і коштувала $4. Іранські автобуси насправді дуже зручні, крісла нагадують бізнес-клас у літаку: широкі, розкладаються майже повністю. Також у тариф квитка входить сік і печиво. Тому дорога цілком комфортна.
Ісфахан можна сміливо назвати культурною столицею Ірану. Головна площа – Мейдан Нахш-е Джахан – вражає своїми розмірами та архітектурою. Саме тут знаходиться шахський палац, а також дві найвідоміші мечеті: Мечеть шаха Лотфоли та Мечеть імама, які є кращими взірцями перської сакральної архітектури.
Довкола – крамниці з персидськими килимами, ціни на які можуть сягати кількох тисяч доларів! Також на площі розташований справжній східний базар Гейсаріє. І чого тут тільки немає: посуд, спеції, фісташки, солодощі, прикраси, килими! Ціни на більшість товарів цілком прийнятні, враховуючи, що це доволі туристична локація.
Ще однією візитівкою Ісфахана є середньовічні арочні мости на річці Заяндеруд – Сі-о-Се Поль (міст 33 арок) та Міст Хаджу, під яким вечорами збираються місцеві і співають неймовірні перські пісні! Нам пощастило побачити річку повноводною, адже дуже часто вона пересихає через відсутність дощів.
-
Язд
Про нього кажуть, що це місто на краю пустелі. Дорога з Ісфахана зайняла близько чотирьох годин. У центрі Язда збереглися лабіринти глиняних будинків, які нагадують медіни марокканських міст. Це місто – взагалі одне з найдавніших поселень світу.
У Язді також багато мечетей та східних базарів. Та справжньою окрасою є середньовічна П’ятнична мечеть, оточена кварталами з глиняних будинків. До речі, дуже часто на дахах таких будинків розташовані кав’ярні. Тож у Язді поїсти на даху – це точно річ, яку варто здійснити! Адже вид навколо створює казкову атмосферу.
Однією з архітектурних цікавинок Язда є бадгіри – конструкції на дахах, які з давніх-давен виконують роль кондиціонеру. Тому їх ще називають «ловцями вітру». Завдяки бадгірам у приміщеннях циркулює свіже повітря, що особливо важливо у літню спеку.
-
Шираз
Останнє місто на нашому шляху, яке виявилося чи не найбільш туристичним. Місто знаходиться на півдні Ірану, тож автобус з Язда їхав сюди аж шість годин. Шираз приваблює не лише своєю атмосферою, а й незвичайними мечетями. Перша – мавзолей Шаг-Черах, або ж дзеркальна мечеть. Вона є усипальницею братів імама Рези. Тож для мусульман ця будівля священна, а для туристів – локація, яку неможливо оминути. Вхід усередину безкоштовний, але можливий лише з гідом-волонтером. Жінкам на вході видають чадру – спеціальну накидку. Мавзолей дуже гарний ззовні, а всередині просто вражає мозаїками з мільярдів дзеркал!
Ще одним місцем, яке є символом Шираза, є рожева мечеть – Насір оль-Мольк (XIX ст.). Вхід у мечеть платний – близько 5 євро. Відвідувати її варто рано-вранці на сході сонця. Адже саме у цей час можна помилуватися надзвичайними вітражами на вікнах. Мечеть заповнюється різнокольоровими променями і перетворюється радше на казковий палац.
Що скуштувати в Ірані
Країна дуже дивує в гастрономічному плані. Їжа дуже смачна, водночас недорога. В Ірані є всі шанси скуштувати багато страв уперше. Тут дуже смачний кебаб з баранини. Зазвичай до м’ясних страв іранці подають мікс із зелені і обов’язково свіжу м’яту та сиру цибулю.
Дізі – ще одна національна страва іранців. Нагадує гуляш з м’ясом, овочами, нутом та східними спеціями.
А на десерт варто спробувати шафранове морозиво та чай з неймовірним вибором цукру: з м’ятою, шафраном, трояндою. Також в Ірані популярне варення з моркви. Навіть морозиво іранці можуть заливати свіжевичавленим моркв’яним соком і смакувати такий десерт. На смак дуже екзотично!
Корисні поради
- Гроші
Офіційна валюта – іранський ріал. Восени 2019 року за 1 євро давали 120 000 ріалів. Поміняти гроші можна навіть в аеропорту, курс практично однаковий всюди. У містах обмінників дуже мало порівняно з іншими країнами.
- Ціни
Ось тут доведеться вивчити перські цифри, адже вони не такі, як наші. Це дуже спростить перебування в Ірані. До того ж, ціну зазвичай називають у томанах – це колишня валюта Ірану, якої не існує вже багато десятиліть. Ціна в томанах у десять разів нижча, ніж в ріалах, але розраховуватися треба лише ріалами.
- Алкоголь
Суворо заборонений. Тому його не можна офіційно ніде придбати, а також ввозити до країни. У супермаркетах продають лише безалкогольне пиво, яке зовсім не схоже на європейські аналоги, а скоріше на солодкий сироп.
- Дрес-код
Жінкам потрібно покривати голову хусткою або шарфом – це закон, а не рекомендація. І розповсюджується він на всіх, навіть на туристок. Також одяг має прикривати стегна. Чоловіки ж не носять шорти і майки без рукавів влітку.
- Жіночі вагони метро
Перший і останній вагони потягу підземки – womеn only. Чоловікам варто про це пам’ятати. Але жінки також можуть їздити у змішаних вагонах поряд з чоловіками – це на їхній вибір.
- Таароф
Різновид іранського етикету, коли вам можуть пропонувати, наприклад, не платити за певну послугу чи товар, говорячи, що це подарунок. Натомість ви повинні «вмовляти» продавця взяти гроші. І так кілька разів. Зазвичай з туристами таароф практикують рідко. Однак варто розуміти, що кожна послуга і товар мають свою ціну, тож користуватися усім безкоштовно – моветон.
Що спробувати
Ми узагальнили наші враження, і склали must have для тих, хто збирається в Іран.
- Спробувати національні страви з бараниною, а на десерт – шафранове морозиво. Від іранської їжі смакові рецептори в приємному шоці. Моркв’яне варення? М’ясо з м’ятою? Буряк в сиропі? В Ірані є всі шанси багато речей скуштувати вперше.
- Сходити на справжній східний базар. З порожніми руками звідти точно не вийдеш: як не з посудом, то зі спеціями. А от автентичні іранські шарфи і хустки треба пошукати: більшість з того, що є на ринку, турецького виробництва.
- Відвідати мечеть. Ну тут і так без шансів, бо неможливо пройти повз цю надзвичайну архітектуру.
- Проїхатися іранським VIP-автобусом “за копійки”. Після українських “еталонів” і “богданів” сервіс точно приємно здивує.
- Дивуватися всьому навколо і звикати, що для місцевих ти як музейний експонат, тому від зацікавлених поглядів не сховатися.