Якщо в Італії ви вперше, Мілан зіб’є вас з ніг і закружляє у калейдоскопі готичної архітектури, пафосних замків, незвичних церков і колоритних перехожих, які наче зійшли зі сторінок модного журналу.
Собор Дуомо
- Адреса: Piazza del Duomo
- Вхідний квиток: 2 євро + 13 євро
Так, місце надзвичайно туристичне і розпіарене, але це аж ніяк не означає, що його варто оминути стороною. Навпаки, як тільки видасться вільний час, одразу прямуйте на центральну площу. Чому?
Якщо залишите Дуомо наостанок, вам просто не вистачить часу роздивитись тисячі витончених барельєфів, готичних скульптур і лячних горгуль (мабуть, родичок тієї, котра охороняла кабінет професора Дамблдора).
А ще ж потрібно піднятись на верхню терасу, з якої відкривається неймовірна панорама міста. Кажуть навіть, що найкраща. Тому, якщо у вас зовсім мало часу у Мілані, відкиньте усе, але на собор Дуомо подивіться обов’язково.
Але майте на увазі: за вхід на терасу потрібно заплатити додатково. 13 євро, якщо вирішите проїхатись ліфтом, або 7 євро, якщо подужаєте підйом довжелезними сходами.
Театр Ла Скала
- Адреса: Via Filodrammatici, 2
- Вхідний квиток: 7 євро
Ще одне легендарне місце, яке варто відвідати, якщо доля занесла вас до Мілану. Якщо ви бували біля Оперного театру у Львові, то не пройдете і повз Ла Скалу – ззовні будівлі дуже схожі. Але що робиться всередині…
Тут і величні атріуми, і помпезні балюстради, і витончені скульптури, і картини в позолоті. Одним словом, розкіш. Недарма будівля театру вважається однією з найгарніших у цілому світі. А сам театр, до слова, – світовим центром оперної культури.
У Ла Скалі неймовірна акустика, і слухати тут оперні арії – суцільне задоволення. Щоправда, трохи дороге – в середньому, 50-60 євро за квиток. Але за 7 євро всіх охочих пускають поблукати дивовижними залами Ла Скали. Інтер’єр театру вартий того, аби заплатити за вхід усередину.
Зрештою, ви можете зробити фото у холі театру, і всі будуть думати, що ви знаєтесь на театральному мистецтві і приїхали до Мілану на постановку «Мадам Батерфляй» чи іншої культової опери.
Королівська вілла
Адреса: via Palestro 16
Свого часу Мілан був герцогською резиденцією. Титуловані особи жили в розкішних палацах і замках, деякі з котрих входять до обов’язкової програми туристичних екскурсій. Наприклад, замок Сфорца.
Але якщо ви не в захваті від ідеї віддати 5-7 євро за те, щоби прогулятись царськими покоями (руками нічого не чіпати!) і подивитись на портрети італійської знаті, ми маємо чудову альтернативу – Королівську віллу.
Кажуть, її збудували ще за часів Бонапарта. У розкішному «особнячку» мешкав пасинок імператора, а часом і сам Наполеон відпочивав тут від насичених політичних буднів.
Сьогодні у віллі діє картинна галерея (ну дуже вже полюбляють міланці розвішувати усюди картини), але йти сюди варто не заради неї. Просто погляньте на цей розкішний будинок. Ну як не зробити тут фото для інстаграму, щоби всі (особливо ті, хто бував у Мілані) ламали голову, де це ви подорожуєте.
А якщо зазирнете за будинок, то побачите мальовничий парк з озером. Чудова місцина для спокійного відпочинку, пікніку чи фотосесії у стилі «я сиджу на березі і годую лебедів».
Квартал Тиші
- Адрес: Via Cappuccini/via Vivaio
- Вхідний квиток: ваша здогадливість
Іронія цього місця в тому, що знаходиться воно недалеко від галасливого серця Мілану. Натовпи туристів блукають центральними вуличками, стоять у чергах до кав’ярень і намагаються адаптуватись до шаленого ритму міста, а зовсім поруч мовчазливо думає про своє Квартал Тиші.
Знайти цей квартал непросто (але за допомогою мапи можна розібратись). Це як відшукати прихований портал, який перенесе вас у зовсім іншу епоху, коли на цих вулицях мешкала італійська богема.
Замість звичайних багатоповерхівок тут розкішні вілли, обплетені плющем, замість куцих скверів – розкішні прибудинкові садочки, а замість качечок у ставках – справжні рожеві фламінго! Часом від подиву просто віднімає мову, але це нормально – Квартал Тиші все ж таки.
Якщо схочете заглибитись у 50 відтінків розкоші по-міланськи, обов’язково завітайте до вілли Неккі-Кампільї – вона розташована у самому центра кварталу. За міланською традицією тут відкрити музей (певно, що з картинами), але ще є кафе з басейном. Дуже затишне місце.
Церква Сан-Бернардіно
- Адреса: Via Verziere 2
- Вхідний квиток: безкоштовно
Моторошне місце, чимось схоже на чеську Костніцу. Кажуть, давним-давно тут було кладовище, а потім хтось вирішив спорудити на його місці церкву. Подумаєш, церква? Зараз їх де тільки не будують. Так, але ж не з людських останків, знайдених поблизу!
Церкву, оздоблену людськими скелетами та черепами, могли б збудувати персонажі готичних мультиків Тіма Бартона. Або страховиська з фільму «Спуск». А збудували міланці.
Якщо не боїтесь подивитись у пусті очі черепів, обов’язково знайдіть час, аби відвідати церкву Сан-Бернардіно. Попри лячне оздоблення тутешній інтер’єр вражає до глибини душі.
Монументальний цвинтар
- Адреса: Piazzale Cimitero Monumentale
- Вхідний квиток: безкоштовно
Так, знову скелети і черепи. Але всі вони давно покояться під землею, тому їх ви не побачите. Та й не потрібно (вже в Сан-Бернардіно надивились). На цей цвинтар йдуть, аби подивитись на місцеві витвори мистецтва.
Так, надгробні плити та пам’ятники – це також мистецтво. Особливо тутешні. Просто подивіться на фото.
Недарма цвинтар вважається одним з найгарніших у Європі. Це не просто цвинтар, а справжній музей скульптури та архітектури. А все тому, що тут завжди ховали заможних та знаменитих міланців, згорьовані родичі котрих змагались між собою в оформленні могил.
Тільки не ходіть сюди вночі, якщо боїтесь зустрітись з привидом. Подейкують, що на Міланському цвинтарі мешкає дух знаменитого Джузеппе Верді. І ніхто не знає напевне, чи полюбляє він фотографуватись з туристами.
Ангар Бікокка
- Адреса: Via Chiese 2
- Вхідний квиток: безкоштовно
Такий собі Пінчук Арт Центр, тільки у Мілані. І у приміщенні колишнього заводу. Тут регулярно проводять творчі виставки і перформенси. А ще тут збирається творча молодь.
Якщо розумієтесь на сучасному мистецтві і надто молоді, аби ходити у «нормальні» картинні галереї, обов’язково завітайте до ангару Бікокка. Заодно на власні очі переконаєтесь, що Мілан – це не лише готичні собори, пафосні вілли та подіумна мода.
Пиріжкова Луїні
- Адреса: Via Santa Radegonda 16
- Вхідний квиток: від 2 євро за пиріжок
Звісно, ви можете зайти до ресторану, котрих у Мілані вистачає. Але хіба ми, українці, проміняємо на пасту чи фуа-гра смачнючі гарячі пиріжки або чебуреки? Та ніколи!
Якщо ви також любите пиріжки, завітайте до Луїні. У невеличкому кіоску торгують найсмачнішими в Мілані пиріжками. Ви одразу впізнаєте його по довжелезній черзі біля віконечка. Але гарячі пиріжки (панцеротті) подають тут так само швидко, як вони розлітаються. Вибирайте «класику»: шинка+моцарела або помідори+моцарела.
Якщо раніше ви бували лише у південній Італії, північний Мілан видасться вам дуже серйозним, поважним і навіть стриманим. Тут менше говорять, п’ють більше кави і люблять годувати голубів на центральній площі. Зрештою, ви можете просто подивитись чудову італійську комедію «Рокко та його брати”, і Мілан стане більш зрозумілим. Долетіти до Мілану можна, вибравши підходящий квиток, а зупинитися у номері чи апартаментах за своїм бюджетом і смаком.