Вроцлав – чудове місце для зимового відпочинку, і не тільки завдяки одній з найкращих Різдвяних ярмарок в Європі. Трьох-чотирьох днів вистачить, щоб підвищити рівень щастя в організмі. А для пізнання пам’яток і гастрономічних принад доведеться залишитися тут надовше.
Вроцлав розташований на берегах Одру, на 12 островах, з’єднаних майже 130 мостами та місточками. На протязі віків місто кілька разів переходило від германців до поляків, чехів, австрійців. Отож тут все – від класичної середньовічної готики і химерного бароко до модерну та елементів конструктивізму початку ХХ сторіччя. Архітектура Вроцлава вражає різноманітністю, прогулянки центром міста – це суцільна естетична насолода.
Ратуша на Ринковій площі, побудована в стилі пізньої готики – візитівка міста. Поруч – велика ялинка, Різдвяний базар і це центр новорічних свят. Будинок №2 на Ринковій площі – кам’яниця «Під грифами» – голландський маньєризм середини XVI сторіччя. Неподалік – нестримно-барочний корпус Університету з пам’ятником оголеному студенту зі шпагою, який, за легендою, програв в карти все, крім цієї шпаги.
Гуляти по Вроцлаву добре і самому, але чарівні історії майже кожного будинку краще почути від екскурсовода. І ні слова про вроцлавських гномів, вони прийдуть до вас самі.
Пропонуємо кілька чудових локацій Вроцлава, перевірених нами особисто. І головне – усі ці місця однаково цікаві дорослим і дітям.
Колейково та Пряникове містечко
Колейково – макет міста та передмістя, з відомими будинками та людьми навкруги, з залізницею, трамваями та авто, що їздять по маленьких вулицях. День там триває 9 хвилин, а потім починається 4-хвилинна ніч, у вікнах вмикається світло, і є можливість побачити сцени з життя в кімнатах, офісах, магазинах та лікарнях. Зроблені вони ретельно та з почуттям гумору. Містечко нараховує 900 кв.м виставкової площі, на який розташовано 242 будинки, 15 трамваїв, 60 вагонів залізниці та 3437 фігурки людей і тварин, а також мости і тунелі, корабель, автомобілі, портові крани та безліч деталей, які хочеться роздивлятись ще і ще. Для дітей пропонують квести – знайти, наприклад, в маленькому містечку всіх котів, гномів , супермена та козу.
В сусідній залі ще одне містечко в мініатюрі – Пряникове. Це різдвяні будиночки з ароматом імбирю та кориці, ялинка, Ратуша та курсуючий містом шоколадний поїзд. Тут також день змінюється на ніч з казковими кольорами та різдвяною музикою. Свято не наближається, все це вже і є свято, воно почалось. Експозиція Пряникового містечка закінчується 28.02.22 р. Плануйте на відвідини Колейково не менше години.
Атракція знаходиться в найвищій будівлі Вроцлава – Sky Tower. Вартість квитків для дорослих 25 зл, діти до 3-х років безкоштовно
Зала Сторіччя
В минулому cтолітті в цій залі виступали Папа Іоанн Павло ІІ та Адольф Гітлер. Монументальна споруда з куполом висотою 43 м і площею основного залу 14 тис.м2 збудована з нового на той час матеріалу – залізобетону, в 1912 році. Зала століття, занесена у список ЮНЕСКО, ця перлина модернізму входить у простір для відпочинку, молодіжного дозвілля, змагань та ділових зустрічей. Влітку не бракує лав і галявин, на яких можна накрити ковдру для пікніка. Зала Сторіччя розташована в Щітницькому парку, біля Зоопарку та Японського саду.
Радимо спробувати інтерактивну екскурсію – політати під куполом будівлі та над усім комплексом споруд. Людям зі слабким вестибулярним апаратом варто бути обережними.
Рацлавицька панорама
Одна з перших битв за незалежність Польщі під час повстання проти Російської імперії відбулась в квітні 1794 року під Рацлавицями. Командував боєм Тадеуш Костюшко. Рацлавицька панорама була намальована і встановлена у Львові на честь сторіччя повстання. Розмір художнього полотна становить 150 на 15 метрів. Після Другої Світової війни вона була перевезена до Вроцлава, і з 1984 року відновлена для відвідувачів.
Світлове шоу в Ботсаду
Здається, Ботанічний сад з настанням холодів повинен впасти в зимову сплячку, але це не про Вроцлав. Увечері лазерне шоу, музика і світло створюють ще одну різдвяну історію. Графічну красу голих дерев підкреслює різнокольорове освітлення, а загадковості додають силуети готичних споруд навкруги та місяць на небі. Ботанічний сад знаходиться біля Тумського острова. Світлове шоу називається «Вечір творить дива». Вартість квитків для дорослих – 25 зл, діти від 3 до 18 років – 10 зл.
Депо №7
Музей новітньої історії Вроцлава з 1945 по 2016 рік. Повоєнний розподіл Європи лідерами Великої трійки другий раз за Другу Світову війну змінив кордони Польщі. Німецьке Бреслау стало польським Вроцлавом. Мільйони людей вимушені були покинути свої домівки та шукати долі на нових теренах. Ті, що виїжджали, ті що приїжджали, ті що залишились і вчились жити по новому во власному домі. Музей в Депо саме про це. Про трагічні долі, складність відносин людей з різною історією, поглядами та звичками, людяність, вміння приймати інший світ і будувати нове життя. Це історія існування країни в зоні комуністичного впливу, історія супротиву, «Солідарності». І як свій вклад в протести зробили відомі символи міста – гноми-краснолюдки. Протестанти одягали червоні шапочки – і влада виглядала смішно, затримуючи за порушення порядку «гномів». Вартість квитків для дорослих 10 зл
Океанаріум-Африкаріум
Взимку можна чудово провести час в Океанаріумі-Африкаріумі. Африкаріум демонструє морські та прісноводні системи Африканського континенту: в 19 акваріумах і басейнах зібрані коралові рифи Червоного моря, флора і фауна Східної Африки з бегемотами, фауна Мозамбікської протоки зі скатами та піщаними акулами, фауна джунглів Конго з ламантинами та нільськими крокодилами. В зовнішній частині – узбережжя Намібії, де живуть африканські морські котики та пінгвіни. На сайті зоопарку можна довідатись про часи годування тварин і зробити свій візит ще цікавішим. Більшість великих мешканців океанаріуму має імена і здається, теж спостерігає за нами. А ми, дорослі, з дитячим захопленням ловимо підводні польоти скатів, стрімкий рух акул та кульбіти морських котиків, завмираємо біля скла, розглядаючи неймовірного кольору мурену.
Огляд Африкаріуму буде досить довгим і ви неодмінно зголоднієте. Крім звичайного фаст-фуду тут працює чудова ресторація з оглядовою панорамою.
Вартість квитків для дорослих – 45 зл, діти до 3 років – безкоштовно
Правила в’їзду. З 17 грудня для в’їзду в Польщу крім сертифікату про повну вакцинацію від коронавірусу, вимагається негативний ПЛР чи антиген-тест на covid-19, зроблений не пізніше, ніж за 24 години до перетину кордону. Такі правила будуть діяти до 31 січня.
Автор Ірина Лозниця
Мандрія дякує Польську туристичну організацію за запрошення у поїздку. За знайомство з містом – Convention Bureau Wroclaw