Яка перша асоціація виникає в сучасної людини до слів «тусовка», «тусуватися»? «Ібиця», чи не так? Частково це правда. От тільки острів Ібиця – він далеко, на вихідні туди не з’їздиш. Та й ціни в тамтешніх закладах «кусючі»…
Тим часом, є в Європі місце, де можна так само нереально відірватись, круто зависнути та суперово потусуватись, витративши на все це у 3-4 рази менше грошей, ніж на Ібіці. Усе це доступно в польському місті Лодзь, яке знаходиться у 130 км на південний захід від Варшави.
В Україні про принади лодзинських тусовок мало хто знає. А от мешканці Польщі та сусідніх держав Європи їх опанували бувай здоров! Та й не тільки сусідніх: на вулицях та в нічних клубах, у барах та на концертних майданчиках Лодзі можна зустріти британців, французів, італійців.
А ще Лодзь знаний своїм найбільшим у Польщі про Лодзьким фестивалем світла Light. Move.Festival, який приваблює тисячі відвідувачів.
Колись це місто входило до Російської Імперії, й у другій половині ХІХ століття почало швидко розвиватися як промисловий центр. А оскільки Лодзь входила до так званої «межі осідлості», «фабрикантами» тут здебільшого виступали підприємці єврейського походження. Так, російський фабрикант Ізраїль Познанський заснував підприємство з виробництва текстилю, яке діяло аж до кінця 80-х років 20-го ст. та у кращі часи забезпечувало роботою добру половину мешканців міста. Проте на початку 90-х текстильне виробництво стало нерентабельним, його довелося закрити, й міська влада вирішила розвивати Лодзь як своєрідну розважально-тусовочну столицю спочатку Польщі, а потім і сусідніх країн. Із цією метою було створено майже тепличні умови для підприємців, які прагнули працювати в цьому напрямку: мовляв, приходьте і працюйте, без усякої бюрократії та перевірок! І це вдалося: вже за 3-4 роки до Лодзі стали з’їжджатися охочі весело провести час, потусуватися й відірватися. Процес триває й сьогодні.
Куди піти?
Переважна більшість лодзинських «тусовочних» місць знаходиться в центрі, на вулиці Пьотрковська, довжина якої понад 4 км. Наприклад, бар Piw Paw Łódż, який спеціалізується на крафтовому пиві та усьому, що з ним пов’язано, отримав найвищу оцінку від користувачів Trip Advisor, знаходиться на вул. Пьотрковська, 147. За бокал пива в цьому барі доведеться віддати 12 злотих (90 грн), бокал сидру обійдеться трохи дорожче – 14 злотих.
Тут-таки, на Пьотрковській, знаходиться й знаменита «Мануфактура» – торговельно-розважальний центр, на який перетворилися виробничі приміщення текстильної фабрики Ізраїля Познанського, а в радянські часи – ВО «Полтекс». Тут чудовий шопінг, працює безліч ресторанів та кафе, кілька супермаркетів, а також клубів та подібних закладів.
Що подивитися
Найбільше число пам’яток міста також зосереджені на Пьотрковській: пам’ятник трьом промисловцям, пам’ятники режисерові Шиллеру, поетові Тувіма. Крім того, тут розташовані найгарніші історичні будівлі: палаци Гейнцля, Кіндерманна, Гольдфедера, Швейкерт, а також кафедральний собор св. Костки.
Деякі з будинків (Вілла Леопольда Кіндерманна, Палац Маврикія Познанського або Вілла Едуарда Хербста) відкриті для туристів.
Де зупинитися?
Якщо фінанси дозволяють, варто зупинитися в 4-зірковому готелі Andel’s, який входить до мережі Vienna House. Ночівля у старовинній будівлі з червоної цегли в номерах, оформлених у стилі «техно» – це неабияка пригода! Щоправда, коштує проживання в цьому готелі зовсім недешево – від 369 злотих за двомісний номер на добу, однак таку вартість можуть частково компенсувати тамтешні послуги. Наприклад, можливість поплавати в панорамному басейні зі скляними стінами, розміщеному на даху будівлі.
А взагалі Лодзь пропонує своїм гостям безліч варіантів тимчасового помешкання. Наприклад. у хостелі Flamigo Centrum, розташованому на вулиці Сенкевича, в одному кварталі від Пьотрковської, ніч у загальному 10-місному номері коштуватиме 32 злотих. Задоволення досить сумнівне, зате дешево.
Що тут цікавого, крім тусовок?
Відвідати Лодзь варто не тільки любителям тусовок. Наприклад, у тій-таки «Мануфактурі» діє Музей текстилю, де для туристів відтворено процес виготовлення тканини другої половини ХІХ століття. Багатьом буде цікаво дізнатися у яких умовах працювали робітники на фабриках.
Ще у Лодзі діє Вища школа кіномистецтва, де вчилися, а потім викладали метри польського кіно: Єжи Гоффман, Анджей Вайда, Кшиштоф Зануссі… Сюди організовуються екскурсії, під час яких можна відвідати й знімальні павільйони, ознайомитися зі знімальною технікою різних часів та дізнатися про багато чого цікавого. Варто відвідати й сучасний зоопарк чи Ботанічний сад – на думку самих поляків, наймальовничіший у країні. Іншими словами, Лодзь чекає на кожного, й ніхто тут не нудьгуватиме!
Корисні поради
Дістатися до Лодзі зручніше за все з Варшави. З усіх трьох столичних вокзалів у напрямку Лодзі щопівгодини курсують потяги, вартість квитка складає від 23 до 28 злотих у другому класі залежно від компанії-перевізника. Проїзд у першому класі коштує значно дорожче – 47 злотих у потягах PKP Intercity. Час у дорозі – приблизно півтори години. З Києва до Лодзі через день курсують автобуси під брендом Ecolines. Час у дорозі – від 22 годин (включаючи 7-годинне очікування на українсько-польському кордоні), вартість квитка – 870 грн.
Лодзь – досить велике місто, й не виключено, що гостям доведеться користуватися міським транспортом. Проїзд тут, як і всюди в Європі, досить-таки дорогий. А штрафи – драконівські. Тому, щоб не перейматися, радимо придбати денний (11 злотих) або 5-денний (33 злотих) квиток. Якщо приїжджаєте до Лодзі на вихідні (саме так вчиняє більшість гостей міста, дводенний білет на всі вид транспорту коштуватиме усього 10 злотих.
1коментар