Питання питної води у аеропортах та польотах стає гостріше. Можливо, це наслідок економічної кризи – жителі навіть розвинених країн готові до економії навіть на дрібних речах. Отож, багато аеропортів світу встановлюють кулери, заохочуючи мандрівників наповнювати свої власні порожні пляшки водою з питних фонтанів. Це не лише економить кошти, а зменшує використання пластику.
Найпоширеніші питні фонтани у США: “Мандрівники можуть наливати воду у пусті пляшки, зберігаючи навколишнє середовище”, – говорить адміністратор міжнародного аеропорту Портленда в Орегоні Стів Джонсон. Безкоштовна питна вода для пасажирів є у більшості великих американських аеропортів.
Британський експерт з подорожей Мартін Льюіс настійливо рекомендує мандрівникам обходити “пастку дорогої води”, у яку вони потрапляють після проходження контролю безпеки, де у них відбирають пляшки з водою. У пасажирів не залишається вибору, як купувати дорогу воду у кафе чи кіоску або на борту літака. “Якщо ти летиш лоу-костом, питної води тобі можуть не дати, а запропонують купити”. Мартін радить: “Більшість британських аеропортів мають фонтани з питною водою, шлях до цих пунктів позначений вказівниками. Кулери є у терміналах Хітроу, Гатвіка, Манчестера, Станстеда, Лутона, Единбурга, Бірмінгема, Глазго, Брістолю і Саутгемптона”.
“Якщо у аеропорту немає фонтанів, варто зайти у кафе чи ресторан та попросити заповнити вашу пляшку безкоштовно. Навіть якщо ви нічого не купляєте у закладі”, – радить експерт.
Надати список всіх аеропортів, де є безкоштовна питна вода, Мандрія не береться. Наші колеги, які тільки-но повернулися з подорожі, згадують – бачили питні точки в аеропорту Тенеріфе, спийняли цей факт як належне. У всякому випадку, перед тим як викидати пляшку на пункті контролю багажу, не забудьте запитати – чи є в аеропорту кулер для питної води? Якщо є – залишайте пусту пляшку при собі і наповнюйте її водою на час чекання і для польоту.
З середини вересня в аеропорту ім. Фредеріка Шопена у Варшаві авіапасажири можуть пити воду безкоштовно . Нововедення організоване з економічних причин. Найдешевша півлітрова пляшка з водою в аеропорту Шопена коштує 6 злотих (1,5 євро). Спонукати адміністрацію до встановлення кулерів змусили пасажири, які скаржилися на завищені ціни на воду в магазинах і кіосках аеропорту. До речі Європейськая комісія рекомендує, щоб вода у європейських аеропортах коштувала не дорожче 1 євро.
Відтепер у залах працюють три кулери, де можна не лише напитися, а й наповнити пляшку. Два автомати облаштовані у шенгенській зоні (біля Gate 38/39), один – у нешенгенській (поряд з Gate 21/22). Водопроводна вода з кранів по усій Європі, включаючи Польщу, безпечна для пиття. Кулери встановлені після точок перевірки безпеки, отож воду можна наливати у пусті пляшки та брати з собою в літак. Аеропорт Шопена є першим повітряним портом в Польщі, який надає пасажирам безкоштовну питну воду.
Чи можуть чекати на подібну ініціативу від аеропорту Бориспіль українці? Як показує досвід Польщі – треба скаржитися на ціни…