Португалія стає дедалі популярнішою серед українців – є прямий переліт. На що звернути увагу у столиці Португалії?
Вуличне мистецтво
Беззаперечно, Лісабон – просто «клондайк» стріт-арту. Подекуди на вулицях можна натрапити на справжні настінні шедеври. Дуже атмосферним місцем є LX Factory. Це колишня ткацька фабрика, яку 10 років назад перетворили на мистецький простір. Сьогодні тут багато крамниць, кав’ярень, є навіть барбер-шопи та оглядові майданчики.
Окремої уваги заслуговують роботи відомого митця Bordalo II. Він прославився тим, що створює неймовірні 3D-граффіті з непотребу.
LX Factory знаходиться під мостом 25 Квітня. Вхід на цю цікаву локацію вільний.
Кахельні стіни
Лісабон – дуже яскраве колоритне місто. І одним із його символів, звісно ж, є азулежу. Це барвиста плитка, якою оздоблюють фасади будинків. Традиція використовувати азулежу прийшла в Португалію за часів панування маврів. Поширеною думкою є те, що найперші азулежу були в «українських», синьо-жовтих кольорах. Згодом з’явилася мода на сині відтінки. Ну а сьогодні кахлі для оздоблення будинків використовують абсолютно різноманітні.
Азулежу навіть не потрібно спеціально шукати – достатньо роззирнутися довкола. Чи не кожен лісабонський будинок привертає увагу своєю автентикою. Плиткою викладені навіть деякі станції метро та інтер’єр лісабонських храмів. Наприклад, у соборі Се є відома фреска, викладена біло-синьою азулежу. Там зображений святий Антоній, який проповідує рибам.
Оглядові майданчики
Лісабонські вулиці дуже затишні і колоритні, а на просторій набережній завжди вирує життя. Та не менш привабливим це місто є, якщо ним милуватися згори. Португальській столиці пощастило з оглядовими майданчиками. Тут їх називають мірадору і майже всюди вони безкоштовні.
Miradouro do Jardim do Torel – дуже тихий і малолюдний оглядовий майданчик. Тут немає натовпу туристів, зате є сквер з одномісними лавочками та столиками. Звідси приємно без поспіху спостерігати за Лісабоном.
А кому, навпаки, до вподоби бути у центрі подій, потрібно піднятися на неоготичний ліфт Санта Жушта (Elevador de Santa Justa). Він знаходиться у центрі Лісабона і приваблює туристів своїм неординарним виглядом і призначенням. незважаючи на те, що підйомнику вже понад 100 років, він досі працює. Щоб піднятися на його останній поверх, який водночас є оглядовим майданчиком, доведеться заплатити. Та якщо пішки обійти ліфт з боку площі Praca largo do carmo, відвідати нижній оглядовий майданчик ліфта можна абсолютно безкоштовно.
Одна з найкращих лісабонських панорам відкривається з Miradouro das Portas do Sol. Тут одразу можна помилуватися і червоними дахами, і надзвичайними храмами, і річкою.
До того ж, цей оглядовий майданчик знаходиться в самому серці Лісабона – історичному і дуже колоритному районі Алфама. Саме тут можна заблукати серед старовинних вулиць, а увечері послухати традиційні португальські мелодії – фаду.
Бакаляу і паштель-де-ната
Місцева кулінарія – це окремий пункт подорожі. Португальська їжа дуже смачна і ситна. До того ж, чи не кожен регіон має свою традиційну страву. У цій країні дуже поширеними є рибні страви. Серед португальців, в тому числі лісабонців, популярною є тріска. Португальці називають її бакаляу, і знають безліч рецептів приготування. За легендою, їх 365 – на кожен день року. Страви з бакаляу подають чи у кожному закладі, навіть у мережах фаст-фуду. Зазвичай рибу готують з картоплею та іншими овочами. Також популярним перекусом є пайштейш де бакаляу – своєрідні рибні крокети.
А солодкоїжкам до смаку будуть тістечка паштель-де-ната – з листкового тіста із заварним кремом. Це – гордість португальців і слабкість туристів. Їхня середня вартість кав’ярні – 1 євро. А в супермаркетах паштель-де-ната коштують взагалі кілька центів. Найкращою паштелерією Лісабона вважається Pasteis de Belem. Відтак, і черга у заклад завжди величезна. Щоправда, коштують тістечка тут найдорожче – 1.50 євро. Адже, як говорять усі путівники, тутешні тістечка найсмачніші, бо рецепт їхнього приготування знають усього кілька людей.
Португалія – винна країна. Серед напоїв у Лісабоні особливо популярні жинжинья – вишневий лікер, який наливають у шоколадні стаканчики, та віню верде – зелене вино. Насправді це молоде вино, найчастіше з білих сортів винограду, яке виготовляють лише в Португалії. А продегустувати вина з будь-якого куточка країни, в тому числі і з португальських островів, можна у винотеці Vini Portugal, що знаходиться на площі Комерції. Ціни стартують від 1 євро за порційний келих.
Ще однією смачною лісабонською локацією є ринок Мercado de campo de ourique поблизу станції метро Cais do Sodre. Ринок ще називається Time Out Market. Це великий фуд-корт, де можна купити і поїсти смаколики. Правда, ціни не з дешевих. Але завітати однозначно варто.
Звичайно, у Лісабоні ще є безліч місць must see: це і монастир Жеронімуш, і середньовічна вежа Белен, і замок святого Георгія, і блошиний «ринок крадійки». Цей перелік можна продовжувати. Щоб побачити основні пам’ятки міста, потрібний не один день. А щоб відчути Португалію – мабуть, не один тиждень. Адже ця маленька країна здатна подарувати незабутні враження.
Транспорт
Віднедавна з Києва WizzAir відкрив прямі рейси до Лісабона. Літаки з України літають двічі на тиждень. Тож якщо планувати подорож заздалегідь, можна взяти недорогі квитки. Також до найбільших португальських міст є багато рейсів із сусідніх Польщі та Угорщини. З Варшави та Кракова літає Ryanair до Лісабона, Порту та Фару. А WizzAir пропонує перельоти до цих трьох міст з Будапешта. Крім того, з угорської столиці до Лісабона можна долетіти португальськими авіалініями TAP.
По Португалії дуже зручно пересуватися потягами. Квитки часто дешевші, ніж на автобус – за умови, якщо куплені завчасно. Для того, щоб купити квитки онлайн, потрібно зареєструватися на сайті португальської залізниці – Comboios de Portugal. Квитки, в тому числі акційні, починають продавати за два місяці до подорожі. Також популярними в Португалії є автобуси Rede Expressos. Хоча часто їхні квитки дорожчі за залізничні.
У самому Лісабоні транспорт зручний. Тут є все – від фунікулеру до теплоходів. Метрополітен має чотири гілки, одна з яких – червона – починається в аеропорту. Підземка працює з 6.30 до 01.00. Аби скористатися метро, кожному пасажиру потрібно купити карту за 50 центів і поповнити її. Існує кілька систем оплати за проїзд – можна купувати окрему кількість поїздок, добовий проїзний або скористатися системою Zapping. Вона передбачає, що карту потрібно просто поповнювати і користуватися, доки не скінчаться гроші. Zapping також діє і на приміські електрички та теплоходи до міст на іншому березі річки.
Справжнім символом португальської столиці є знаменитий жовтий трамвай №28. Оскільки він зберіг свою автентику і проїжджає повз основні пам’ятки Лісабона, квиток коштує значно дорожче, ніж на інші трамвайні маршрути. І черга з туристів подекуди налічує до сотні людей.
1коментар