Дозволимо трохи відволіктися від наших сучасних умов.
Ця стаття про так званий «П’яний туризм».
Спочатку про те, де особливо виражений такий різновид туризму?
Одна із відомих локацій – Балеарські острови.
Це група островів (архіпелаг) на заході Середземного моря, які розташовані приблизно на рівній відстані від Піренейського півострова (материкова Іспанія), півдня Франції та північного берега Африки.
Найбільші острови: Мальорка, Менорка, Ібіца та Форментера. Цей архіпелаг є автономною провінцією Іспанії, має власний уряд. Адміністративний центр — місто Пальма-де-Майорка.
Основна галузь економіки – туризм. Кожен рік архіпелаг відвідує більше 16 млн. туристів. А основною продукцію після фруктів є вино, бренді та пиво. Тому місцевий алкоголь тут значно дешевший, ніж в континентальній Іспанії. Тому і потягнулися сюди туристи, які бажають дешевого і наповненого алкоголем відпочинку на сонці. Британці, німці, французи, навіть іспанці.
Під цей попит підтягнулася і пропозиція. Паби, алко-круїзи, цілі пляжні зони для вечірок. Наприклад, кожен рік десятки тисяч іспанських випускників середньої школи обирають це місце для «випускних» вечірок.
Ще приклад. На одному із найвідоміших курортів Плайя-де-Пальма зона барів та нічних клубів на набережній має довжину понад п’ять кілометрів. Алкоголь легко придбати в найближчих супермаркетах.
Але останнім часом така ситуація почала турбувати владу і представників туристичного бізнесу. Гучна музика, порожні пляшки від пива, розкидані на піску, люди, що спотикаються в нетверезому стані, неприємні запахи сечі, пива і смаженої їжі – стало стандартом для багатьох місцевих пляжів. Курорти почали втрачати свою привабливість для «нормальних» туристів. Туристичний бізнес почав втрачати категорію клієнтів, які орієнтовані на якісний відпочинок. А саме ці клієнти дають найбільший прибуток власникам великих готельних мереж. Владу не влаштовує безлад, який панує у вечірні та нічні часи на вулицях і пляжах. Загальновідомо, що такий туризм небажаний, оскільки він суперечить меті сприяння сталому, відповідальному та високоякісному туризму.
Влада намагається змінити ситуацію. В 2020 році був прийнятий «Закон проти надмірного туризму». Збільшується штат поліції.
Асоціація готельєрів почала рекламувати курорти як сімейне місце відпочинку, а не просто місце для вечірок.
Заборонено рекламу алкогольних напоїв. У готелях, барах та ресторанах скасовано “happy hours” – час, коли алкоголь пропонували за зниженими цінами. Його продаж у магазинах дозволено лише з 8.00 до 21.30 (раніше алкоголь продавали цілодобово). На всій території архіпелагу найсуворіше забороняється так званий “балконінг”: модна, але надзвичайно небезпечна розвага публіки напідпитку – стрибати в готельний басейн з балкона свого номера.
Продаж алкоголю заборонено молодшим за 18 років і вагітним. Під заборону підпали і так звані “пабкроулінги” – організовані екскурсії питними закладами з необмеженою дегустацією. Не практикують і популярні “паті боутс” – морські прогулянки зі споживанням алкоголю, як правило, необмеженим.
Однак ці зусилля поки що не увінчалися успіхом. Зокрема через складність покарання іноземних порушників. Іспанська правова система не дозволяє негайно стягувати штрафи, накладені муніципальними постановами.
Для інформації. Навіть в такі часи доступні тури в Іспанію, наприклад на острів Майорка з вильотом із Берліна, Бухареста, Варшави.
Ціни