Якщо у вас є діти чи онуки, якщо ви і досі відчуваєте себе інколи дитиною, або якщо вам подобаються казки Астрід Ліндгрен, то вам треба завітати до музею Юнібаккен, – ділиться враженнями педагог Олена Ісаєва, яка нещодавно там побувала.
У Стокгольмі ви так чи інакше побуваєте, адже квитки на переліт Ryanair при бажанні спіймати акцію, можна придбати за 30 євро. Наприклад, на квитки за такою ціною Мандрія давала наводку у листопаді.
Юнібаккен важко назвати музеєм у звичному розумінні цього слова. Дитячий галас, сміх, можливість все чіпати і відкривати, залазити скрізь, де тільки можна, просто грати і ховатися у потаємних куточках захоплюють гостя з перших хвилин.
Справжні «дива» розпочинаються уже біля входу на територію музею. Дерево, на якому ростуть величезні банани, локації для фото і, звісно, пам’ятник старенькій письменниці, до якого хочеться пригорнутися. Сама Астрід у пальто і капелюсі з розкритою книжкою у руках запрошує поринути у світ її казок.
Виховний момент
Для вдумливих батьків похід у музей допоможе зрозуміти, як вплинула казкарка Астрід Ліндгрен на виховання шведських дітей. На її історіях про незалежну Пеппі Довгупанчоху, Расмуса-волоцюгу, Карлсона виросли багато шведських мам і тат. Вони із захопленням розповідають, що Астрід навіть у вісімдесят років любила поводити себе по-дитячому і видряпувалася на гілки високих дубів. Ця маленька скромна жінка вклала у голови строгих і розважливих шведів необхідність оберігати дитячі права. Турбота про права і потреби дитини в Швеції проявляється скрізь: дитячі майданчики перед магазинами, спеціальне меню в ресторанах «Ікеа», ігрові зони у музеях. А сам Юнібаккен притягує малечу не типовими пластиковими розвагами у стилі Лего, а можливістю бути собою. Без усіляких яскравих атрибутів сучасного дитинства. Чомусь дорослі забувають, що діти крім іграшок з магазину люблять все справжнє: камінчики, гудзики, блискучі речі і маленький посуд. Саме цього добра у музеї вистачає.
Власне музей
В самому музеї на вас чекають декілька залів, в яких можна побачити і улюблених персонажів Ліндгрен, і їхні помешкання. Великі, маленькі і навіть малюсенькі кімнати з маленькими меблями і посудом, де «живуть» герої казок, космічний корабель, кімната догори дригом, де всі фотографуються.
А в коридорах між усіма цими кімнатами ви можете розгледіти фотографії Астрід Ліндгрен різних років, обкладинки її книжок, ілюстрації до її творів.
Є в музеї надзвичайне приміщення, яке точно не залишить байдужим нікого. Сівши в маленький вагончик чарівного потягу, ви можете проїхатися світом найвідоміших казок Ліндгрен. Сучасні технології і реальні інсталяції зроблять свою справу: ви точно забудете, скільки вам років, і повністю поринете у дивовижну мандрівку. Під час подорожі вам розкажуть про улюблених героїв казок шведської чарівниці, ви будете спостерігати за витівками Еміля із Ленеберги, переживати за Братів Левове Серце, разом з Карлсоном пролітати над дахами Стокгольму, зустрінете Роню – маленьку дочку розбійника та інших персонажів. Вам обов’язково захочеться перечитати улюблені казки і відкрити для себе ті, про які ви можливо ще не знали.
Мабуть, найпопулярніша героїня казок Ліндгрен – це Пеппі Довгапанчоха. В Юнібаккені є окреме приміщення, присвячено саме цій чудернацькій дівчинці. Що це саме вілла Пеппі, ви зможете здогадатися, побачивши величезного дерев’яного коня, що стоїть поруч. На коня, звісно, можна задертися. А сам будинок справжній. Можна не тільки зайти до нього, все розгледіти, а ще й помацати, потримати в руках. А потім спуститися за допомогою дитячої гірки з другого поверху. Якщо вам пощастить, то ви зможете стати учасником справжньої маленької вистави, яку розіграють прямо перед вами Томмі, Аніка і, звичайно ж, сама Пеппі.
Наступна зона: казковий ліс, морська частина з китом (всередині якого справжній космічний корабель), кімната догори дригом, і двоповерховий будиночок «на дереві». Ще в одній залі для маленьких відвідувачів, крім усього іншого надзвичайно цікавого, ви можете побачити захаращену кімнату Карлсона, який позносив туди все необхідне. Є ще ігрова зона «Майдан казок» (її назвала «вулиця професій»): тут можна побути продавцем сосисок, фруктової лавки, випічки в цій кондитерській, ювелірних виробів, побути пожежним або навіть принцесою, побігати в колесі і навіть, заглянути в гості до Карлсона.
Є в музеї і магазин, де вам обов’язково захочеться щось придбати на пам’ять про відвідини Юнібаккена: фігурки, іграшки, книги і сувеніри.
На території музею є чудовий казковий ресторан у цирковому стилі, тераса якого виходить на берег острову Юргорден. Багато локацій для фотографування навколо музею також створюють настрій. Дорослим так доречна ця подорож у дитинство і казку!
«Юнібаккен» розташований на одному із островів Стокгольму – Юргорден, на який можна потрапити або пішки за 30 хвилин зі Старого міста чи Центрального вокзалу, або під’їхати на метро (синя гілка, зупинка Karlaplan) і звідти за 10 хвилин дійти до музею; якщо ви вирішити потрапити до Юнібакену за допомогою метро, то у вас буде можливість прямо там відвідати найдовшу художню галерею (110 км).
Унікальний дизайн кожної із станцій (особливо оригінальні з них розміщені на синій гілці) переконає вас у тому, що невипадково стокгольмське метро вважається один із найкрасивіших у світі.
Квитки для відвідування Юнібакен краще купити завчасно або на сайті музею. Звичайний квиток для дорослого коштує 185 шведських крон, а для дитини – 155.
Потрапивши на острів Юргорден, не поспішайте його залишати. Поруч знаходяться ще інші цікаві музеї Стокгольму – шведський морський музей (музей Ваза), в якому можна побачити справжній корабель 16 століття, музей групи АВВА, північний музей (музей шведської культури і етнографії), музей під відкритим небом «Скансен». А ще на цьому чудовому острові багато локацій просто для відпочинку і насолоди з чудовими краєвидами навколо.
Забронюйте житло на Booking та отримайте кешбек 4% від Мандрії або знижку $47 на перше бронювання на Airbnb.
Фото: Anna-Karin Sallander, flickr