Коли мені сказали, що я буду ходити вулицями древньої Трої, я не розплакалася. У людини, яка багато подорожує, виробляється якийсь імунітет до захоплення моментом зустрічі з омріяними історичними пам’ятками. Але весняна подорож до Трої принесла більше свіжих вражень, ніж очікувалося. І впевненості: подорожувати треба – при першій можливості.
Приїздіть в Чанаккале
З першим троянським конем ви познайомитеся у місті Чанаккале. Він служив реквізитом на зйомках фільму “Троя” у 2004 році, і залишився на набережній як подарунок від Бреда Пітта. Експонат став візитівкою міста і нагадуванням, що неподалік знаходиться археологічний парк – древнє місто Троя.
Чанаккале стоїть на березі протоки Дарданелли, вузької артерії шириною 6 км, яка з’єднує Європу та Азію, Мармурове та Егейське моря. Місто атмосферне, сучасне, з широченним променадом на десяток кілометрів, на якому атракції змінюються романтичними пейзажами.
Між двома берегами є паромна переправа, улюблене заняття туристів – морські прогулянки на рейсових корабликах, які дозволяють милуватися островами і обрисами фортець. Чанаккале – чудове місце для відпочинку і цікавих екскурсій до світових пам’яток грецької та римської епохи.
Власне Троя
Головний історичний скарб Малої Азії розташований за тридцяти кілометрів від Чанаккале, і це – та сама Троя, яку ми знаємо з поем Гомера. Сьогодні тут нас зустрічає археологічний парк: залишки фортечних стін і будинків з піщаника, театр, бані, міські ворота. Стежки час від часу виводять туристів на панорамні тераси, звідки видно долину і море, яке з часом відступило від Трої на кілометри.
Археологічний парк зустрічає ще одним Троянським конем, фотографічною атракцією, яка забирає трохи збудженої енергії у туристів, і затим відпускає в парк на полювання по враження.
Древнє каміння та столітні дерева складають прозорий ансамбль ранньою весною, а пізніше його прикрасять маки та польові квіти.
Музей Трої
Музей Трої відкрився три роки тому. Триповерхова споруда в індустріальному стилі дбайливо прийняла давні експонати грецької та римської епох, які хитро освітлюються самими стінами. Музей має майданчик на даху, з якого відкривається чудова панорама на Трою і море.
Знаковий експонат музею – саркофаг Поліксени (молодша дочка царя Пріама й цариці Гекуби), що датується 500-490 рр. до н.е. На одному його боці зображена сцена принесення Поліксени в жертву після падіння Трої.
А погляньте, яка витончена Афродіта, справжня богиня вроди й кохання, мати Ероса, цариця німф і грацій.
Першовідкривач Трої
Що думають про першовідкривача Трої Генріха Шлімана турецькі історики? Звісно, мало хорошого. Починаючи з квітня 1870 року археолог, заручившись дозволом Османської влади, буквально прорізає Гіссарлик прямо посеред пагорба величезним ровом глибиною в 15 метрів, повністю ігноруючи верхні нашарування. А потім вивозить коштовності з території Османської імперії, пробує продати їх різним країнам і врешті передає у музей Берліна. А звідти скарби Пріама потрапляють в Пушкінський музей (Москва) як компенсація за втрати Другої світової війни. Сьогодні турецька дипломатія підіймає питання історичних скарбів, які розбіглися по світу, але воно вкрай складне.
В Музеї Трої виставлене мабуть, найбільш спірне фото – портрет дружини Шлімана Софіі з золотими прикрасами з так званого “скарбу Пріама” У “золотому” розділі музею розглядаємо цінні ювелірні знахідки, знайдені в Трої та околицях у 19-20 століттях.
До речі, у квітні відвідувачі музею щодня у визначений час зможуть відвідати лабораторію реставрації та консервації музею у рамках проекту «Завіса піднята» та подивитися, як працюють археологи зі знайденими артефактами.
Як добратися: Якщо ви прилетіли у Стамбул, можете скористатися нагодою і приїхати в Трою. Найзручніше їхати автобусом до Чанаккале, квиток коштує 90-100 турецьких лір. А вже з цього міста, яке теж варте уваги, можна поїхати у Трою з екскурсією (їх організовують місцеві турбюро) або маршруткою чи на таксі. Не забувайте, що туристам для самостійного пересування по країні потрібен HES-код.
Є пропозиції автобусних турів в Чанаккале з України, які організовують екскурсійні туроператори.
Мандрія дякує Офісу з питань культури та інформації Посольства Туреччини в Україні за запрошення у інфотур та Turkish Airlines за комфортний переліт.