Стамбул то занурюється в локдаун, то виринає з нього. Ми приїхали сюди в один з весняних вихідних, коли місцевим дозволили все і більше. Місто аж гуло: атмосфера дружніх зустрічей і сімейного спілкування заполонила центральні площі, набережні і туристичні вулиці. Чайки радіють: по Босфору нарешті забігали кораблики та яхти. Всі основні локації працювали, і можна було подивитися все, що хотілося, але відкладалося.
Айя-Софія
Майже рік, як Айя-Софія служить мечеттю. З того часу вхід безкоштовний. Заходити в храм треба без взуття, а жінкам – в головному уборі. Мармурову підлогу вкрив килим смарагдового кольору, а у простір додалися зони для духовних бесід і молитв.
Менша Софія
Якщо відійти від Софії і перетнути Іподром, можна потрапити у Малий храм Святої Софії, який також збудували імператор Юстиніан і його дружина Феодора. Звісно, що зараз це мечеть. Тихе і загадкове місце. Ось закритий склянним кубом підземний хід, що, за словами служителів, з’єднує велику і малу Софії, на колонах збереглися зображення хрестів. А на другому рівні є стоячі імператорські ложі, з яких правитель брав участь у службах.
Палац під землею
Ще 200 метрів вуличками Фатіху, заходимо у місце не для людей зі слабкими нервами. Ми у дворі ресторану Palatium Cafe and Restaurant і просимо офіціанта показати знайдений у 1996 році “портал у минуле” – палац Магнавра. Час і пил століть приховали це крило грандіозного Великого Костянтинопольского палацу. “Ідіть цими сходами вниз, і будьте обережні” – і машина часу опускає нас на 10 метрів у підземелля. Бачимо цегляні палати з купольними стелями, проходимо зал за залом, уявляємо розкіш, яка панувала у центрі імперської адміністрації. Десь тут стояв золотий трон Соломона, на якому імператор приймав послів і рухалися в такт його промовам звірі-роботи. Палац Магнавра розташований недалеко від Собору Святої Софії, поруч з готелем Four Seasons Hotel.
Адреса: Kutlugün Sok., № 33, Султанахмет, Фатіх
Тераси Стамбулу
У Стамбулі кожен має знайти свою терасу – місце безкінечних “охів” і зітхань – бо ж небо, море, кораблі і дахи Старого міста. І далі вже кожен приїзд ділити терасу з друзями. Ми знайшли такий майданчик поряд з Малою Софією на даху готелю і кав’ярні Bramhotelistanbul. Сучасний дизайн, ідеальна подача кави по-турецьки, можливість сфотографувати бачене, – що може бути краще для пізнього стамбульського ранку?
Адреса: Mah. Demirci Reşit Sk. 1/101 Фатих, Стамбул
Галатська башта
Музей, оглядовий майданчик, легенда про першого Ікара Челебі – це Галатська башта. Піднявшись нагору бачиш Старе місто, Босфор, Золотий Ріг, а у гарну погоду навіть Принцеві острови.
На круглому майданчику поміщаються всі бажаючі, але туристи фотографуються і застрягають у корках. Всі посміхаються, довкола лунають слова вибачень, ніхто нікуди не спішить. Стамбул – тебе не можна не любити. Знавці радять приходити до Галати перед закриттям, коли народу меншає, а очам відкривається неймовірний захід сонця.
Вхід 30 лір
Прогулянка Босфором
Відпливати ви будете з набережної Каракьой, де готують найкращий balik ekmek – смажену рибу з приправами, яку загортають в лаваш. І взагалі, не пропускайте жодної нагоди спробувати стамбульські смаки – від морозива до шаурми.
Кораблик на Босфорі – це мости, палаци, сучасні набережні, зелені пагорби і величні фортеці. Все це зливається у єдину картину, прекрасніше якої немає ніде в світі. Захід сонця заворожує, і ти ще ближче відчуваєш різнокольоровий, теплий і бурхливий Стамбул.
Мандрія вдячна Офісу з питань культури та інформації Посольства Туреччини в Україні за запрошення у інфотур та Turkish Airlines за комфортний переліт.