У найпопулярніших куточках планети місцеві жителі серйозно потерпають від туристичної навали, а іноді ведуть неоголошену війну за своє право жити спокійним життям. Чи ж не занадто вони егоїстичні? Плануючи свою відпустку, ми зазвичай не враховуємо думку тих, для кого ми є надокучливою проблемою. А може варто?
Санторіні, Греція
У 2015 році грецький Санторіні очолив рейтинг найгарніших островів Європи. А трохи пізніше був вимушений обмежити можливості круїзних гостей до 8 тис. чоловік на день. Влада Санторіні пояснює такі дії намаганням поліпшити якість послуг, та зберегти вразливу екологічну систему острова. Треба визнати, що й така пропозиція є надзвичайно щедрою. На вузьких і стрімких вуличках Фіри просто не проштовхнутися від «фотомоделей» і фотографів-аматорів. Шановні користувачі Instagrammers, ви справді впевнені , що ваші обличчя здатні прикрасити пейзаж Санторіні? Без сумніву захід сонця на острові – зачаровує. Але для того, щоб відчути чарівність літнього вечора, вам необхідні спокій і спостережливість, а не квиток на корабель, що відходить.
Стоооп! Не поспішай гортати! Важлива інформація: Мандрія є в Telegram. Там ми постимо вселякі туристичні цікавинки. Приєднуйся! |
Венеція, Італія
Десятки тисяч туристів з усього світу буквально закорковують вузенькі вулиці й провулки Венеції, при цьому кількість місцевого населення стрімко скорочується. З 1951 року венеціанців стало майже у три рази менше! А ті , що залишилися, звертаються до влади з проханням обмежити кількість туристів та збільшити штрафи за засмічення вулиць і каналів.
У минулому Венеція не раз потерпала від високої води, але останніми роками це стається значно частіше. Якщо на початку ХХ століття площу Сан-Марко затоплювало 5 разів на рік, то у 2000-му році кількість затоплень зросла до 80! Значно погіршують стан лагуни гігантські круїзні лайнери. Чарівна венеціанська архітектура на тлі гігантів виглядає просто іграшковою.
Амстердам, Нідерланди
Кожного року столиця Нідерландів приймає 6 млн туристів. Мешканці Амстердаму втомилися від гостей та іміджу столиці розпусти. Останні 10 років влада намагається змінити імідж міста. У 2008 році в Амстердамі зачинили третину всіх борделів, а від 2011 почали зачиняти кафе-шопи, що розташовані неподалік від шкіл.
Мешканці міста дивуються, що до музеїв туристи зазвичай не йдуть. Їх ваблять стрип-клуби, секс-шопи та театри для дорослих. Влада Амстердама хоче нагадати гостям про історичну унікальність і неповторність міста, про музеї Рембрандта, Ван Гога, Франца Хальса. Тут раді вітати освічених туристів, орієнтованих на знайомство з культурними здобутками Нідерландів.
Оксфорд, Англія
Мер міста Оксфорд Мері Кларксон минулого року поскаржилася у твітері: «Дехто з нас рушає на Единбургський фестиваль, щоб відпочити від туристичного пекла у власному місті». Вона продовжила: «Оксфорд – маленьке місто. Жити в ньому з червня по жовтень – просто неможливо! Велосипедні доріжки забиті туристичними автобусами, тротуари – заблоковані». Мешканці міста просять гостей завітати до Оксфорду восени, або взимку. Може, літом їхати туди не варто? Нас там не ждуть.
Галапагоські острови, Еквадор
Галапагоські острови – один з найунікальніших куточків нашої планети, оскільки саме тут збереглися морські ігуани, морські леви, галапагоські, зелені та гігантські черепахи. Унікальна екосистема Галапагосів налічує понад тисячу видів рослин, тварин і птахів, які не зустрічаються більш ніде в світі. Погодьтеся , це надзвичайно привабливий куточок для відвідин. На жаль, вразлива екосистема не витримує нашестя туристів. На сьогодні більш ніж 40 видів галапагоських ендеміків знаходяться під загрозою зникнення. То ж якщо вам не байдужа доля планети, відмовтеся від поїздки на Галапагоси. У хвостатих, пернатих і волохатих мешканців цих островів немає іншого дому. Від вашого рішення залежить їхнє життя.
Еверест, Непал
Ви в захваті від мужності альпіністів? Ми теж! Але якщо ви не займаєтеся альпінізмом принаймні половину свого життя, якщо маєте щонайменші сумніви щодо стану свого здоров’я та фізичної форми, відмовтеся від прогулянки на Еверест! По перше – це дорого. По друге варто пам’ятати, що гори не підкорюються, вони лиш можуть дозволити піднятися на свою вершину. Більш ніж 270 самовпевнених альпіністів загинули, і їхні заморожені тіла є сумними орієнтирами, що «надихають» на подвиги тих, хто вже досягнув висоти 8 тис. метрів над рівнем моря. Підйом кожного альпініста забезпечують кілька шерпів, що тягнуть на гору все необхідне. Робота шерпів вкрай небезпечна, кількість смертельних випадків «на виробництві» не підраховується й не декларується.
Острови Кох Хаї, Таїланд
Першими тривогу з приводу стану коралових рифів підняли вчені-екологи. У 2011 році вони повідомили, що при такому темпі екологічних проблем всі рифи планети можуть зникнути до 2050 року. На жаль, занадто великі потоки туристів в Національні заповідники Таїланду дуже зашкодили підводному світові. Щоб запобігти катастрофі, влада країни обмежила доступ туристів до багатьох островів у Сіамській затоці і Андаманському морі. Тимчасово припинили роботу 17 з 32 дайвінг-центрів країни. Вже через рік тайські екологи повідомили, що коралові рифи в закритих для відвідання районах відновилися майже на 50%. То ж якщо ви збираєтеся на дайвінг у Таїланд, вам варто почекати кілька років, доки рифи не відновляться повністю. Нагадаємо, що у Червоному морі подібних проблем , на щастя, не спостерігається.
Печери Магао, Китай
Печери Магао, відомі також як Гроти Тисячі Будд, складають систему з 492 храмів, розташованих неподалік від міста Дуньхуан, яке у стародавні часи слугувало воротами у Китай на Великому шовковому шляху. У печерах зберігаються близько 45 тис. кв.м вишуканих фресок й 2415 скульптур, багато з яких зроблено з дерева, глини і соломи. У 1987 році храмовий комплекс став об’єктом Всесвітної спадщини ЮНЕСКО і відтоді стан фресок і скульптур постійно погіршується через туристичну навалу. Вуглекислий газ накопичується у печерах, що руйнує фрески й скульптури. Вчені бачать вирішення проблеми у цифровому картографуванні, та відтворенні печер у віртуальній реальності. Роботи вже розпочато, але вони потребують великих коштів і чимало часу. То ж рекомендуємо тимчасово утриматися від відвідин Дуньхуана.
Окіносіма, Японія
Окіносіма знаходиться у Японському морі між островами Цусіма і Осіма. Острів поклоняється Тагор Хіме-но-ками – сінтоїстській богині моря. Місце настільки священне, що заборонене для відвідин жінками. Але навіть чоловікам потрапити сюди непросто. Приїхати на острів можна тільки один раз на рік, 27 травня – в цей день на острові проводиться релігійний фестиваль, присвячений «заспокоєнню духів японських і російських військовослужбовців, які загинули під час морської битви в 1905 році».
Одночасно відвідати острів можуть тільки 200 чоловіків. Чоловіки не повинні нікому розповідати подробиці своєї поїздки, і, крім того, їм заборонено що-небудь вивозити з острова, будь то зірвану квітку або навіть травинку. Весь інший час року єдиними жителями острова залишаються кілька охоронців храму Окіцу. Отож, це ще одне місце, де нас вже точно не ждуть.