12 жовтня на саміті Україна-ЄС було підписано угоду “Про спільний авіаційний простір” між Києвом та Брюсселем.
Виконання угоди відбуватимнаеться у 2 етапи: перший передбачає скасування обмежень для українських перевізників на польоти в міста європейських країн; другий дозволить авіакомпаніям з ЄС здійснювати внутрішні рейси в Україні.
Також в Україні почнуть діяти європейські стандарти цивільної авіації. Вони значно розширять права українських пасажирів, дозволять добиватися компенсацій за скасування чи значну затримку рейсів, а також підвищать безпеку польотів.
Ринок стане відкритим не лише для пасажирських перевезень, а й вантажних і поштових.
Авіакомпанії вже почали заявляти про розширення карти польотів. Зокрема Ryanair готовий базувати в Україні до 20 літаків і літати з 12 аеропортів України, при цьому відкривши десятки нових авіарейсів.
Очікується, що найближчим часом ціни на авіаквитки з України значно знизяться через підвищення конкуренції і можливий захід в Україну нових авіакомпаній.
Трохи історії: Підписати подібну угоду Україна хотіла ще з кінця 2007 року. Саме тоді розпочалися переговори з Брюсселем щодо цього питання. Спільний авіаційний простір з Євросоюзом дозволив би зрівняти в деяких правах українські та європейські авіакомпанії і взаємно відкрити ринки авіаперевезень, як пасажирських, так вантажних і поштових. Ця угода була парафована ще у 2013 році, проте досі не була підписана через британсько-іспанську суперечку щодо належності Гібралтара.
Підписання угоди також передбачає, що в Україні почнуть діяти європейські стандарти в галузі цивільної авіації – щодо захисту прав пасажирів, безпеки польотів, захисту навколишнього середовища тощо.
Спрощення авіаперевезень між Україною та ЄС відбуватиметься у два етапи. Спочатку будуть зняті обмеження для українських перевізників на польоти між містами Євросоюзу, а на другому етапі іноземним авіаперевізникам дозволять здійснювати внутрішні рейси в Україні.
Учасниками спільного авіапростору з ЄС вже є Молдова, Грузія, Ізраїль та ще низка країн.