Фастів – це великий залізничний вузол та райцентр Київської області з населенням понад 50 000. А ще – це гарне місто з багатою історією.
У Фастові є все допитливого приїжджого: доглянуті широкі вулиці для прогулянок, затишні кав’ярні, цікава архітектура, привітні люди і мальовнича річка. Приїхати сюди можна залізницею, автобусом чи на авто. Але перед дорогою варто почитати про історію Фастова.
На місці Фастова оборонні укріплення для захисту Києва від кочівників з півдня були збудовані ще за часів Київської Русі. У літописі місто вперше згадується у 1390 році.
У 16-му столітті у складі Речі Посполитої Фастів став розвиватися як центр католицизму, тут з’явився костел, єзуїтський колегіум, монастир бернардинів, друкарня, але під час українсько-польської визвольної війни під проводом Хмельницького всі католицькі споруди було знищено.
Через п’ятдесят років, у 1702 році Фастов став одним із центрів козацького повстання Семена Палія, а з 1793 р. разом з частиною Правобережної України перейшов до складу Російської імперії. Розвивалася торгівля, місто заселялося євреями, а коли відкрилася залізнична гілка Київ – Одеса, стало важливим її вузлом.
Вагон Злуки
У важкі роки громадянської війни, інтервенції та постійно мінливої влади саме тут у Фастові відбулася важлива подія – підписання договору про об’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки. На згадку про цю сторінку історії прямо на залізничному вокзалі створили унікальний «Музей на колесах», – це справжній дореволюційний залізничний вагон у якому 22.01.1919 та був підписаний «Акт про об’єднання».
Його ще називають вагон «Винниченка – Петлюри», свого часу він був вагоном-столицею на колесах, бо там, де він зупинявся, з’являлася нова столиця: Фастів, Житомир, Кам’янець-Подільський. Нова держава проіснувала недовго – радянська окупація поставила хрест на надіях українців.
Костел Воздвиження
Візитною карткою міста є костел Воздвиження Святого Хреста (1903-11) – архітектурний шедевр, збудований у неоготичному стилі та прикрашений вітражами та вражаючими сюжетними барельєфами. За радянських часів храм був закритий і використовувався як склад, а в 1990 році його повернули католикам і повторно освятили.
Покровська церква
А найстаріша будівля Фастова – це дерев’яна Покровська церква на березі річки Унави. Побудована вона була у 1740 році за проектом архітектора Григоровича-Барського та є одним із найкращих зразків дерев’яної архітектури України.
Неподалік церкви працює Фастівський пивзавод, заснований німецьким підприємцем Зібертом у 1906 році. Зараз він входить до холдингу «Оболонь», продукція експортується до багатьох країн світу.
Довколишні села
Вивчаючи Фастів, можна відвідати Кожанку (за 16 км). Є легенда, що під час Коліївщини у 1768 р. у селі згоріла церква. Максим Залізняк проходив з військом через Кожанку і насипав селянам шапку золота на відбудову церкви. Дерев’яний храм гарно зберігся на відміну від інших ознак процвітання села у 19 столітті – водяного млина, вітряків, шинку і т.д. Покровська церква знаходиться за 5 км від залізничної станції.
Село Півні варто відвідати задля церкви Іоанна Златоуста, яка визнана пам’яткою архітектури національного значення. Своїми незвичайними формами вона вирізняється серед багатьох дерев’яних храмів в Україні. Храм схожий на корабель, що націлений в небо.
Автор Дмитро Головко – мандрівник і тургід. Фото автора
Стартове фото – @fastivgram ste_di_boy