10 грудня у селі Витачів, що на Обухівщині, відбулася дуже продуктивна зустріч волонтерів і військових. Під час акції своїми талантами і вміннями, які вливаються у ріку перемоги, ділилися виробники крафтових продуктів, ресторатори і музиканти.
Як виявилося, знаменита прадавня круча над Дніпром, яка приваблює туристів у теплу пору року, може бути цікавою взимку. Природа одяглася у білі шати. Іншими кольорами відкриваються пам’ятки: козацький вітряк та каплиця Української Духовної республіки, яку відтворив Олесь Бердник за ескізами Тараса Шевченко. У легкому зимовому тумані Дніпро не побачиш, натомість на горі є затишні місце — пекарня-кав’ярня Витач, де на відкритому просторі печуть живий хліб, а для гостей готують чай, каву та десерти у великому асортименті. А також особливе енергетичне печиво для військових. Пекарня-кав’ярня відкрилася саме під час війни, її колектив несамовито волонтерить: для тероборони, шпиталів, літніх людей випікають до 300 хлібин щодня. Заклад працює ще й як своєрідний «пункт незламності», бо має автономну систему енергозабезпечення.
“Про те, що Витачів — місце сили — знають всі. Але ми побачили це на власні очі 9 березня, коли о 10-й ранку ворожа ракета летіла повз нашу гору, але раптом зачепилася за високе дерево і розсипалася на шматки”, – розповідає власник пекарні Олександр Собко.
Директор туристичної компанієї «Орнамент України» Олена Казміна визначила формат зустрічі як солідарний туризм, що означає вивчення нових локацій, спілкування активістів задля підтримки громад, відродження культури і місцевих бізнесів. Організатор міжнародного культурно-гуманітарного проекту «Відлуння руйнації», керівник ТО Slavuta Валерія Бондаренко заохотила гостей — військових і волонтерів – до спілкування на тему потреб і підтримки ЗСУ, адже кожен привіз свої ідеї і плани.
Відразу на фронт
Гастроексперт, ведучий “Сніданку 1+1” Костя Грубич на польовій кухні -печі приготував борщ з рибою за старовинним рецептом, улюбленою стравою Тараса Шевченка. Новенька піч «Перемога» одночасно здатна нагодувати понад 100 чоловік. Чотири польових кухні одразу після акції поїхали до Бахмуту та Лиману.
А партнерська організація проекту «Відлуння руйнації» – американська благодійна фундація «На захисті чотирьох свобод для України» (ODFFU) – закупила польові кухні-печі для військових, що після акції поїхали на передову в Бахмут, Слов’янськ та Покровськ.
“Нас, військових, дуже підтримує турбота волонтерів. Вони вирішують наші запити з натхненням, і воно передається нам” — говорить Юрій Голодов (112 бригада 252 батальйон). Юрій супроводить кухні для свого підрозділу на лиманський напрям.
Фундація ODFFU відстоює Свободу слова, Свободу віросповідання, Свободу від злиднів та Свобода від страху. Їх проголосив Президент США Франклін Рузвельт в своєму зверненні до Конгресу США, і вони в подальшому лягли в основу Декларації прав людини ООН. Саме ці свободи сьогодні виборює Україна. І щорічно День Захисту прав Людини відмічається саме 10 грудня. Свобода від страху означає, що ніхто не повинен боятися свого уряду збройних сил, поліції які діють не демкратично, або навіть своїх сусідів які йдуть на вас війною.
“Як благодійна організація ми надаємо чималу допомогу Україні, насамперед – українським військовим, – підкреслює Президент ODFFU Микола Грицьков’ян. А також, у партнерстві з іншими організаціями української діаспори в Америці проводимо інформаційні компанії впливу на американські інституції щодо додаткової підтримки України. Але ми свідомі того, що хребет будь-якого демократичного суспільства – це місцевий бізнес. І як влучно сказав Наполеон, «військо йде вперед на своєму животі», а для цього важливо підтримати локальний бізнес в Україні, який продовжує працювати й годувати країну та її армію”.
Акція співпала з міжнародним днем солідарності з виробниками локальної продукці. Отож був представлений унікальний святковий кошик – “Скарби незламної України”, створений спільно Slow Food in Ukraine та Фігаро-Кейтерінг.
У коробці – палітра смаків локальних продуктів від 20 крафтових виробників з різних регіонів України: сир, сливовий леквар, спеції, печиво, сухе варення, соуси, гірчиця, справжні ніжинські огірки, медовий напій Сікера і ще багато чого.
Лідер руху slow food Юлія Пітенко розповіла, що незважаючи на тимчасовий відтік українців за кордон, аграрії та крафтові виробники гастрономії продовжують працювати, готуються до весни і туристичного сезону. Рух slow food сприяв створенню “смачних” доріг — туристичних маршрутів, які вже стали популярними в Україні”.
Отож творча акція виконала функцію нетворкінгу на всі сто. Мережа захисту культурної спадщини засобами солідарного та волонтерського туризму поповнилася новими людьми та ідеями. Спілкування з військовими підштовхнуть волонтерський рух до нових завдань. Почесні гості, представники ЗСУ, поїхали на місце служби з вкрай потрібними речами і подарунками від місцевих крафтових виробників.
Фото Юрій Верес, соліст рок-групи Кам’яний гість