«Проект «Соляна дорога» – це продовження чумацьких традицій, – пояснює Павло Ярмій, автор проекту, керівник Асоціації розвитку Таврійського об’єднання територіальних громад. – Я в захваті від чумаків, про яких зараз насправді мало хто знає. Ці люди були і воїнами, і дипломатами, і торговцями. Фактично вони – перші підприємці Півдня України, які підкорювали землі Таврії більше 1000 років тому. Саме з їх осередку з’явилися козаки. Щоб пройти чумацькими шляхами, варто рушити у подорож хоча б на кілька днів».
Мандруючи соляними дорогами, можна потрапити, зокрема, до Кам’янської Січі – це єдина в Україні козацька січ, яка збереглася до наших днів – біля села Республіканець, на розі, утвореному впадінням річки Кам’янка в русло Дніпра. Саме тут були записані права і вольності війська Запорозького, які лягли в основу першої європейської Конституції. Кам’янська Січ проіснувала до 1734 року і важлива тим, що на її місці можна досліджувати життя і побут козаків, адже всі інші січі затоплені.
Серед цікавих локацій Соляного шляху – Олешківські піски, це найбільша «пустеля» України і один з найбільших піщаних масивів у Європі, на кордоні якого росте наймасштабніший у світі рукотворний ліс – 100 тис. га. Між іншим, у цій пустелі можна збирати білі гриби – вони ростуть у невеличких лісових оазах, але добиратися до них по піску зручно хіба що на джипах.
На Херсонщині варто побувати у найстарішому степовому резерваті світу – у біосферному заповіднику «Асканія-Нова», заснованому в 1898 році. Третина його території – це абсолютно заповідна степова зона, найбільша в Європі. А ще тут є чудовий прохолодний дендропарк – посеред квітучого степу, який кожен місяць виглядає інакше.
Два моря і рожеве озеро
Херсонщина – єдина з областей України, яка має вихід до двох теплих морів – Чорного і Азовського. Тут неймовірні пляжі! Саме на Херсонщині знаходиться найдовша піщана коса в світі – Арабатська Стрілка і найбільший в Європі безлюдний острів – Джарилгач. А дельта Дніпра ховає дивовижний скарб: одні з найбільших у Європі плавнів міжнародного значення.
Мандруючи Херсонщиною обов’язково подивіться звідки чумаки везли сіль – зокрема з затоки Сиваш: цей дивний «клубок» дрібних заток на західному березі Азовського моря вражає своїми неземними краєвидами. Сиваш – унікальний природний об’єкт, подібних якому у світі всього три: це затока Кара-Богаз-Гол в Туркменії, Велике солоне озеро у США та Мертве море в Ізраїлі.
Родзинка Сивашу – Лемурійське озеро рожевого кольору. На його берегах співак Віталій Козловський зняв кліп на пісню «Літай». Спочатку він планував знімати відео на березі океану в Португалії, але побачивши таке неймовірне місце недалеко від села Григорівка, вирішив: кращої локації не знайти!
Вода Лемурійского озера на 30% солоніша, ніж води Мертвого моря. Своїм рожевим кольором вона забов’язана мікроводорослям: чим спекотніше літо – тим більше води випаровується з озера і тим насиченіший колір отримує водойма. Цікаво, що місцеві грязі дуже цілющі: вони сертифіковані в 2005 році Міністерством охорони здоров’я України, мають широкий спектр дії і навіть входять до програми страхової медицини Німеччини. Ще одне неймовірне враження: гігантські вітряки навколо Сиваша – висотою 120 метрів, а всього їх – 64.
Українські вина – на паралелі провінції Бордо
Колись таврійські землі вважалися неродючими і ніхто не вірив, що на пересувних піщаних грунтах можна вирощувати виноград. Поки не з’явилися швейцарські колоністи і не започаткували перші виноградники, які, між іншим, розташовані на такій самій паралелі як винні плантації регіонів Бордо і Коньяк у Франції.
Отже знаходячись у Новій Каховці, обов’язково відвідайте Дім марочних коньяків «Таврія» та Виноробне господарства Князя П.М. Трубецького, яке розташоване у сусідньому селі Веселе.
На заводі «Таврія» – одному з ключових виноробних підприємств України – проводяться екскурсії. Обов’язково відвідайте дегустації витончених марочних і колекційних коньяків «Таврія», які, до речі, тепер правильно називати бренді.
Виноробне господарство Князя Трубецького виникло більше 120 років тому. Палац Князя Трубецького, побудований в кінці ХІХ століття на березі Дніпра, – єдине історичне шато в Україні.
У його підвалах можна побачити, як зберігають і витримують вина. У колекції, що існує з 1957 року, – більше 10 000 пляшок, серед яких майже 7 000 – рідкісні. До речі, на території шато є затишний готель, де можна зупинитися аби не поспішаючи насолодитися вином і незабутньою атмосферою маєтку.
В сусідньому селі Козацьке збереглися залишки резиденції князя Трубецького, поруч знаходиться Вітовтова Вежа (найстаріша середньовічна пам’ятка півдня України) і мальовничі степові водоспади висотою від 6 до 10 метрів.
Крафтові локальні продукти
Справжні натуральні продукти – місцеві. Хто цінує аутентичне і крафтове – той зрозуміє чому Херсонщина так приваблива гастрономічно. У травні 2020 року команда ГО “АРР Таврійського об’єднання територіальних громад” створила платформу “Це Крафт”, де онлайн можна ознайомитися з цікавими локальними продуктами Херсонщини.
В асортименті – абсолютно натуральна “Скіфська степова” ковбаса (з баранини, конини та оленини), ніжна і дуже корисна спаржа з Любимівки, коров’ячі та козячі сири з Мар’янівки (є навіть з лавандою – модного лавандового кольору та кавою) і сонячна шафранівка.
Як писав Микола Гоголь у «Вечорах на хуторах біля Диканьки»: козака Чуба можна було виманити із хати в холодну погоду тільки горілкою, настояною на шафрані. Цю спецію зараз успішно вирощують в селі Любимівка на Херсонщині: з давніх-давен вона вважається однією з найдорожчих прянощів у світі і може коштувати більше, ніж золото.