У минулу неділю, 9 жовтня, у селі Яблунівка Фастівського району відбувалася акція «Ліщиновий вікенд». З перших кроків гості, особливо профі в туризмі, зрозуміли, що вони потрапили на оригінальну туристичну локацію, де приємно відпочити душею. Розкішний яблуневий сад, різьблені столи з квітами, вишуканий екодизайн запрошували зупинитися і озирнутися на навколишню красу. Яблунівка входить до мережі гастротуристичних маршрутів “Дороги вина та смаку Київщини”, працює з туристами та волонтерами.
Яблунівка ліщинова
Директорка комплексу “Яблунівські печериці” Наталія Ільчук запросила гостей на екскурсію. У 2004-му фермери придбали у Яблунівці приміщення для вирощування печериць та 12 гектарів землі. Печериці – одна в одну – мали успіх у споживачів. А на полі Наталя та Михайло Ільчуки вирішили посадити ліщиновий гай, бо це перспективна тема, і благородна – як кажуть, на віки. Адже ліщина починає плодоносити на 7-й рік, і дає горіхи 120 років.
Кілька сортових дерев у гаю висадив у 2017 році Левко Лук’яненко. Тоді він подарував молодим підприємцям власникам комплексу Наталії та Михайлу Ільчукам свою книгу «Від хохла до українця». І зазначив також, що українці тільки розпочали усвідомлювати себе нацією, і що основні найкращі та й найтрагічніші сторінки її формування – ще попереду, бо справжню незалежність треба вибороти. Цю ідею власники комплексу несуть через все життя і підтримують її реальними справами.
У березні Бишів і Яблунівка опинилися практично на лінії фронту. Центр Бишева був вщент розбитий авіабомбами. У ті дні «Яблунівський виробничий комплекс” відвантажив на потреби тероборони та ЗСУ понад 63 тони печериць. Гриби у якості гуманітарної допомоги потрапили у руки селян територіальної громади, «добігли» до жителів і захисників Києва. Це був щоденний подвиг всіх учасників «грибної епопеї», бо їздити Київщиною у ті дні було небезпечно.
Круглий стіл-чаювання на тему…
Прозоре осіннє повітря пронизує далину ліщинового гаю, а на сонячному майданчику за круглим столом зібралися всі учасники «Ліщинового уікенду»: військові, аграрії, крафтовики, ресторатори, представники різноманітного бізнесу, науковці, екологи, історики, журналісти, художники й музиканти, вчителі, школярі . Тема розмови: «Подорож від хохла до українця». Назва круглого столу збігається з назвою книжки Левка Лук’яненка, «батька незалежності України».
У обговоренні беруть участь бійці Харківського окремого батальйону 113 територіальної оборони на чолі з Михайлом Соколовим. Пан Михайло, колишній адвокат, а сьогодні досвідчений, добре знаний в Україні командир, розповів, як велося у перші дні війни захисникам Харкова, як вони відстояли місто, відвоювали навколишні території і готуються до нових перемог.
Політичний діяч Олесь Доній згадав “студентську революцію на граніті” 1990 року: весь свій світоглядний досвід з того часу по сьогодні він виклав у просвітницькій роботі “25 сходинок до суспільного щастя”, куди заклав модерну українську ідею. Президент Благодійного фонду “Омріяна Країна” Олексій Толкачов переймається долею розбитого росіянами музею Григорія Сковороди у Сковородинівці, за відновлення якого вже береться держава, та допомогою цивільним мешканцям зруйнованих територій Харьківської, Київської, Чернігівської, інших областей. Заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Сергій Власенко поділився радістю від побаченого в ліщиновому саду: ми вистоїмо, посадими сади, народимо дітей і будемо будувати свою щасливу країну. Модератором круглого столу виступила Валерія Бондаренко, керівник проекту «Відлуння руйнації» від ТО Slavuta.
Пихота з веселим олівцем
На Ліщиновий уікенд приїхало чимало дітей. Їм пощастило зустрітися та повчитися мистецтву коміксів на воєнну тему у солдата 113 бригади ТРО Руслана Пихоти. Руслан з перших днів війни пішов у тероборону. Там у перерві між боями і почав свій веселий літопис.
Відображення суворого армійського життя у легкому жанрі – то перезавантаження для художника і його друзів по зброї. Іноді побратими впізнають у героях коміксів себе, це стає темою для жартів і обговорень.
Посадили алею
Запросили на Київщину найкращого знавця ліщини: наукового співробітника дендропарку «Софіївка», що в Умані, Олександра Балабака, у відділі якого виведено і вивчено кращі сорти ліщини української селекції. Slow Food Ukraine було закуплено 30 саджанців місцевих сортів.
Гості вікенду урочисто посадили деревця, встановили пам’ятні таблички. Чий сорт виявиться кращим – покаже час. Військові 113-ї бригади ТРО посадили сорт “Перемога”, а 112 ТРО – “Шедевр”.
Керівник проекту “Відлуння Руйнації” Валерія Бондаренко висадила сорт “Святковий”, що відповідає самій місії проекту: скрізь руйнацію – відродитися, відбудуватися, цінувати життя, працювати та радіти кожному дню що наближає Перемогу.
На алеї з’явилася ліщина в пам’ять про загиблого на війні яблунівця Анатолія Терещенко, яку посадила його мама, працівниця комплексу Людмила…
Допомоги для військових на передову
Під час акції відбулась урочиста передача 113-й бригаді ТРО, що звільняє наразі Ізюм, позашляховика – mitsubishi з необхідними речами (спальники, ліхтарі, “нічне бачення” тощо) від українців Фінляндії. Все це зібрано за ініціативи фінської родини українського походження – Далії, Лукаса та Юстаса Стасевських.
А ще фінські родини міста Лахті передали українським військовим кілька тисяч зв’язаних вручну шкарпеток. Далія Стасевська, яка є диригенткою оркестру міста Лахті, звернулась до мешканців міста із закликом напередодні зими зігріти теплом українських воїнів. Як виявилось, для фінів шкарпетки – своєрідний оберіг. Їх жінки в’язали на фронт у 1939-му. За тиждень фіни нав’язали 20 тисяч пар шкарпеток.
Інші учасники акції теж долучитися до допомоги: присутні на заході представники 113-ї та 112-ї бригади ТРО отримали: їжу швидкого приготування, сітки. БРСМ-Нафта виступив паливним партнером акції та забезпечив транспортування авто.
Ліщинові смаки
Фундук дуже калорійний, жменя горіхів може забезпечити силою воїна чи мандрівника на цілий день. У ньому багато корисних речовин. Про це розповів Костянтин Грубич, ведучий «Сніданку з 1+1», готуючи «розумну» кашу з грибами.
Фірмову грибну юшку та горіхово-ліщиновий мясний рулет за рецептом Євгена Клопотенка приготували господині Яблунівських печориць. У горіховому саду була влаштована виставка крафтових продуктів: авторські трав’яні чаї Вадима Жигуна Zhygun-herbs, “Меди Фастівського краю” та інші товари виробників, що разом з Яблунівськими печерицями входять до спілки «Дороги вина і смаку Київщини».
Захід проходив в рамках проекту “Відлуння руйнації”/Echoes of destruction від ТО Slavuta, що проводить мистецькі акції в поєднанні з гуманітарною допомогою цивільним та ЗСУ