Події, яка відбулася у Прилуках 17 грудня 2022 року, передувала вереснева виїзна акція міжнародного культурно-гуманітарного проєкту «Відлуння руйнації» за підтримки індійської діаспори в Україні, яка об’єднала волонтерів, військових і всіх, хто працює на перемогу, у Національному історико-культурному заповіднику «Качанівка”. Приймала Прилуцька районна військова адміністрація.
Тоді у Прилуцький край приїхали благодійники, активісти, щоб передати військовим польову кухню «Перемога». Піч, що одночасно годує понад 100 чоловік, придбав для роти розвідників ЗСУ власник компанії Індраяні та ART Food Рам Данге. Кращого місця, щоб випробувати польову кухню і поспілкуватися з однодумцями, ніж білосніжний Палац Качанівка, годі було й шукати. Світило сонце, телеведучий Костя Грубич готував прилуцький борщ зі сливами «квасок» а його колега з Індії – індійський вегетаріанський плов бир’яні. Звучали військові пісні у виконанні солдата Олексія Смолкіна, гітариста Олексія Булавки та чудової вокалістки Марини Іванченко. Саме Марія стала солісткою в пронизливому кліпі «Прилуки.Відлуння руйнації», який створили прилучани, щоб привернути увагу до зруйнованих територій.
Швидко — “швидку допомогу”
На вересневу зустріч організатори запросили жителів сіл, зруйнованих окупантами. Голова Парафієвської громади Прилуцького району, куди входить Качанівка, Галина Петруша поскаржилася, що внаслідок обстрілів згоріла єдина машина швидкої допомоги місцевого ФАП, яка обслуговувала 5 селищ і кілька сіл.
Минуло небагато часу, і представники індійської діаспори зібрали кошти на таке потрібне громаді авто. “Швидку” придбали президент Indian Club заслужений лікар України хірург доктор Алоком Бансал, власник компанії “Манзаро” Пранаб Сінгха та власник компанії “Індраяні” Рам Данге. Отож “Відлуння руйнації” разом з волонтерами поїхали передавати ключі від “швидкої” парафіянській громаді. Заправку пальним екіпажу забезпечила БРСМ Нафта.
Вдячні жителі парафіянських сіл подарували волонтерам вишиті рушники, ляльки-мотанки, вироби хенд-мейд і сказали багато щирих слів. “Дякуємо індійській діаспорі за небайдужість і оперативну допомогу, – сказав голова військової адміністрації Прилуцького району Володимир Чернов. – Коли люди на одній хвилі, легше долати ворога. Маємо багато проектів по відродженню історичної спадщини – чекаємо на вас у Качанівці і Тростянці”.
Прилуки — туристичні принади
Дощ і туман – не найкращий час, щоб знайомитися з принадами Старого міста Прилук. Але відсутність сонця не заважає розглядати будинки в стилі класицизму, старовинні церкви, Галаганівський арсенал. А ще можна уявити козацьку фортецю на 5 воріт, яка в давні часи охороняла місто.
На просторій Театральній площі гостей зустрічає колишній театр, який за задумами міщан мав “не поступатися столичному”. Тут дійсно багато вражаючого: зал на 900 місць, унікальна акустика, бальні класи, ліпнина і паркет. У міському Будинку культури вже сяє новорічна ялинка. У гримерках гамірно – гуртківці з міських та сільських шкіл хотіли показати гостям з Києва різдвяний концерт. Але завадили сирени…
Також учасники Indian Club підготували новорічні подарунки для дітей загиблих воїнів Прилуцького району – пледи, павер-банки, ліхтарики та солодощі. Олександра Арнаутова, голова та засновниця штабу “Армія Волонтерів” привезла дітям набори для творчості. “Тут все для того щоб діти навіть в умовах відключення світла мали змогу вчитися”, – зазначила волонтерка Генрієтта Данге, яка формувала ці набори.
Та на момент вручення зазвучав сигнал повітряної тривоги, отож подарунки дітям благодійники вручали у бомбосховищі.
Туризм змінює наповнення
На щастя, з часу вторгнення архітектурна перлина України Качанівка, яка входить до Парафіянської громади Прилуцького району, вбереглася від руйнування. Заповідник працює, незважаючи на війну, його відвідують туристи.
Саме відвідання Качанівки в свій час стало вирішальним для Олени Казміної, керівника туркомпанії «Орнамент України», при виборі майбутньої професії. Тури сюди вона возить регулярно.
“Відлуння руйнації” можна назвати проєктом культурної солідарності, бо його мета – підтримка ЗСУ, надання допомоги тим, хто потребує, а ще – спілкування, нові враження, виступи митців. Зростає цінність туристичних локацій та ініціативність територіальних громад, – підкреслює керівник проекту Валерія Бондаренко. – Саме на досвіді нашого проєкту та інших ініціатив волонтерів, бізнесу, туроператорів, з урахуванням міжнародного досвіду, ми відпрацьовуємо методологію інноваційних для України солідарного та волонтерського туризму. «Відлуння руйнації» є підписантом меморандуму про мережеву співпрацю щодо захисту культурної спадщини України через солідарну економіку у воєнний та післявоєнний період”.