17 квітня відбувся виїзний семінар для громадськості та журналістів «Чорнобиль і Світова спадщина ЮНЕСКО: реалії та перспективи». Його мета – ініціювати обговорення у суспільстві, які з унікальних об’єктів Чорнобильської зони можуть бути внесені в заявку на включення в список спадщини ЮНЕСКО.
Сьогодні громадськість, яка опікується Зоною, лише на початку шляху. Ось список локацій у Чорнобильській зоні, які можуть за умови виконання всіх формальностей потрапити до переліку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
- ПуСО (пункти дезактивації техніки): «Рудня-Вересня», «Лелів», «Копачі».
- Село Копачі (останні вцілілі будівлі),
- бетоноперевантажувальний вузол, який використовували при будівництві «Саркофагу»,
- рудий ліс (місце першого потужного радіаційного викиду, початок Західного радіаційного сліду),
- «Факел» (стела-символ Чорнобильської АЕС на вісі Західного радіаційного сліду),
- стела «ПРИП’ЯТЬ»,
- місто Прип’ять,
- ставок-охолоджувач ЧАЕС,
- колишній секретний об’єкт Комплекс «Чорнобиль-2» (антени загоризонтної радіолокаційної станції, допоміжні будівлі ЗГРЛС, радянське військове містечко часів Холодної війни),
- народний пам’ятник Героям-ліквідаторам у мiстi Чорнобиль.
Інтерес до Зони з боку світового туризму – колосальний. У 2017 році зону відчуження відвідали 60 тис. туристів, дві третини з них – іноземці. Іноземні туристи приїжджають у екстремальні тури, щоб побачити, що трапляється після техногенних катастроф – через 10, 20, 30 років.
Уявімо собі велике процвітаюче місто, з нього з якихось причин зникають люди. Виявляється, занепад людської цивілізації на користь природі, і вона бурхливо розвивається за своїми законами.
У Зоні можна побачити як відвоювала у людей простір природа, можна зустріти зовсім диких звірів, тут законсервоване радянське минуле Прип’яті, тут є надсекретні об’єкти. Це унікальне місце, аналогу якому немає у світі. Багато іноземних туристів, блогерів, фотографів приїжджають у Зону у відпустку, в 7-денні тури, іноді з року в рік. Ці люди ходять з гідом по закинутому місту і по навколишніх лісах і селах.
Чорнобиль безпечний для туристів, тут налагоджено строгий режим відвідування, упорядковано маршрути, за своїх підопічних відповідають гіди-сталкери. У Зоні є хостел і готель. Туристичні фірми пропонують різні варіанти турів: організовані, індивідуальні і навіть на своєму автомобілі.
Територія Зони потребує розвитку. Асоціація чорнобильського туризму, яка об’єднала фахівців і активістів, поставила собі за мету поступове економічне, соціальне і культурне відродження територій, які «зачепили» наслідки аварії на ЧАЕС.