Над Дніпровими хвилями, над Микитиним Перевозом, над небесною переправою по Чумацькому шляху, над козацькими володіннями вольності і слави злетів скакун золотавий. Злетів, де Дніпро-Славута розлився, сховавши під своїми водами славнії Січі Запорозькі. То тут і є місто слави козацької, місто перемог – Нікополь.
Навіки завмер над містом Вершник – охоронець і свідок минувшини нашої, звідки і йде відлік часу цього поселення. Вершник – це образ Сірка і Богдана, Кривоноса і Наливайка, відбиток вічний славетних лицарів. Давно це було і повік буде-поки сіятимуть зорі над нами, поки тектиме Дніпро Сивий.
Колись ці степи блискавками коней розрізали скіфи. Скіфи полишили по собі аж до наших днів свої таємничі кургани.
Пізніше цими степами важко крокували гуни. За гунами тут оселилися печеніги, потім половці та уличі. Половецькі боввани й досі можна побачити у Нікопольському краєзнавчому та Дніпровському історичному музеях.
Тут знаходилися найбагатші та найвідоміші скіфські кургани – Чортомлик і Товста Могила. Саме на цій землі були знайдені Чортомлицька амфора і знаменита на весь світ Золота скіфська Пектораль.
Але Нікопольщина цікава не літами давніми, а літами славними. Золотим віком цих територій справедливо вважають часи республіки Війська Запорозького Низового. Тоді ці землі сталі осередком народної волі, політичного новаторства та військової звитяги.
Перші документальні згадки про місцевість, де знаходиться Нікополь – Микитин Ріг та Лиса Гора, є в щоденнику австрійського посла Є. Лясоти влітку 1594 р. У російській картографії вони згадуються у «Книзі Великого Креслюнку», що була видана у Москві Розрядним Приказом у 1627 р.
В історичних джерелах повідомляється про переправу козацьких і татарських військ у листопаді 1628 р. від Микитиного Рогу до Кам’яного Затону.
На жаль, у радянські часи у гонитві за електрифікацією були безжально знищені історичні та археологічні пам’ятки – козацькі поховання, місця розташування Січей. Води Каховського моря (як називають наддіпрянці водосховище) сховали під собою легендарні скарби отамана Сірка.
Нікопольський краєзнавчий музей
Перший пункт зупинки в Нікополі – це Нікопольський краєзнавчий музей, один з найстаріших провінційних музеїв України. Був створений 1919 року. Адреса: вул.Електрометалургів, 46А.
Найзначнішими експонатами музею є:
- двостороння срібна ікона-ставротека 1747 року із Покровської Січової церкви. Унікальний примірник мистецтва козацького періоду. Має кириличний напис (адаптація) про «внесення у церкву 1747 років, зроблено коштом війська запорозького та старанням кошового Павла Козилецького». Ставротека вважається головною збереженою святинею часів козаччини
- надбаневий хрест з церкви Микитинської Січі (кін. 16 сторіччя). Належність саме цього експонату до конкретної церкви підкреслюють відомі українські історики Яворницький та Величко
- аналой (підставка для книжок або ікон, які використовуються під час богослужінь), який, за легендою, належав видатному богослову, публіцисту, філософу, церковному діячеві 5 сторіччя та автору «Божественої Літургії» Іоану Золотоустому. За переказами, аналой цей був подарований козакам для січової церкви константинопольським патріархом
У музеї – велика кількість релігійних та побутових експонатів часів козаччини, стародруки, фрагменти козацьких хат та справжній чумацький віз. Поруч із музеєм є експозиція половецьких баб та козацьких намогильних хрестів, які були звезені до музею у радянські часи.
Телефон музею та організація екскурсій: +38099 1919 100
Музей підземелля
Із музею переміщуємося у «стару частину» міста. Тут збереглися сторічні будівлі, тут відновлюється мережа нікопольських купецьких підземель та організовується Музей Нікопольського Підземелля. Наразі вже існує перша зала музею та розпочалися перші екскурсії.
Там же, у Старій Частині, можна побачити залишки величного торгівельного пасажу під назвою «Шопа», який колись виглядав ось так:
Десять років тому ось так:
А зараз, на жаль, ось так…
Поруч із Шопою встановлений пам’ятний знак на честь видатної історичної події.
Саме на території сучасного Нікополя гетьманську булаву отримав сам Богдан Хмельницький. І звідси, з Микитинської Січі, Богдан розпочав свій визвольний похід.
А за рогом Шопи, із набережної (яку місцеві називають «дамба») відкривається незабутній краєвид на простори Каховського моря, Нікопольський мис та ЗАЕС.
Зовсім недалеко від «дамби» розташований Спасо-Преображенський собор, із дзвіниці якого вже кілька століть чути величавий бас нікопольського «цар-дзвону», виготовленого у 1793 році коштом козаків-меценатів братів Шиянів. Координати Преображенського собору: 47.565939, 34.402477
Є ще одна невеличка церква на районі Лапинка, на честь Різдва Богородиці, яку розписував видатний митець-пейзажист Максиміліан Волошин. Координати церкви Різдва Богородиці: 47.576240, 34.308532
Пам’ятник Остапу
Всі знають, хто такий Остап Бендер, але мало хто знає, що він існував насправді.
А ще менше людей знають, що реальний «Бендер» був родом з Нікополя. Звали майбутнього «Великого Комбінатора» Осип Шор, і він був сином нікопольського купця Беньяміна Шора та дочки одеського банкіра Куні Бергер. Ще малим Ося після смерті батька переїжджає до Одеси, де ще учнем розпочинає свою діяльність афериста. А подорож Шора із Одеси у Петербург увійшла у книгу «12 стільців» майже без правок.
Автору цих рядків доводилося бачити в дитинстві розвалену хату, де жили Шори. До цих часів хата не збереглася, але старожили чітко вказують на прибрежний квадрат вул.Гетьманської (Дідика) – пер.Кривий – пер.Прямий, де і мешкав майбутній Комбінатор. Нещодавно Осипу Шору був встановлений пам’ятник біля проходної Південнотрубного заводу. Туристи та місцеві залюбки сідають поруч із Шором на стілець, прохаючи собі вдачі.
Координати: N 47° 35.133′ E 34° 18.998′
Ще одним знаковим місцем є пам’ятник середньовічному картографу Гійому де Боплану. Боплан був першим, хто зміг скласти повну і точну карту Запорожжя, Січей і порогів.
Координати: 47.5687098 34.3907533
Козацька їжа
Для гастротуризму в Нікополі рекомендований до відвідання рибний ресторан «Хуторок рибалки», де вашій увазі запропонують найкращі страви з місцевих сортів риби.
Адреса: вул.Патріотів України, 173.
Нікополь – одне з небагатьох провінційних міст, яке має свою крафтову броварню. Місцевий бренд носить пафосну назву Mechanic, і відомий поціновувачам крафтового пивоваріння більше у мільйонниках та столиці, ніж у самому Нікополі.
«Механіки» пропонують вишукані британські APA та IPA, молочний стаут, розповсюджений лагер та вайсбір у німецькому стилі. Скуштувати «Mechanic» можна в мережі «Хмільний бюргер».
Зо два десятка років в Нікополі працює і більш розвинена броварня «Аристократ», яка пропонує лагери, пілснери та типово південний сорт «підрізку». Придбати «аристократичні» напої можна лише з фірмового магазину біля броварні.
Адреса: вул.Патріотів України, 104.
На цій ароматній ноті ми прощаємось із Нікополем і прямуємо за місто. До козацьких могил, кошових отаманів та водоспадів.
Прямуйте за нами.
Стартове фото: aleksandrovna03.12.2017, www.instagram.com
Забронюйте житло на Booking.com та отримайте кешбек 4% від Мандрії.
Mandria в Телеграм