У перші вихідні вересня Опішня, що на Полтавщині, запросила всю Україну на фестиваль СливаФЕСТ, присвячений, як ви здогадалися з назви, сливі.
З 19-го століття у Опішні щедро родили смачні сливи – кажуть, місцева червона глина найкраще підходить для цієї культури. Сорт “угорки опішнянські” був знаменитий здавна: пам’ятаєте, у Котляревського: “Латин по царському звичаю Енею дари одрядив: Лубенського шмат короваю, Корито опішнянських слив”.
Вперше у Опішні провели СливаФЕСТ у 2019-му. За словами голови Опішнянської територіальної громади Миколи Різника, активісти громади надихнулися іспанською «Ла томатіною», тільки вирішили сливами не битися, а смакувати її у всіх варіаціях. Отож девізом фестивалю стало: «Їсти, пити, жити на повні груди».
Цьогорічний фестиваль підтримав коштами Український культурний Фонд, додалися гроші з місцевого бюджету. Реальну користь туристичної події відчули жителі Опішні ще за першого фестивалю: стадіон розширили, упорядкували, облаштували його інфраструктуру. А головне – зробили добру дорогу.
Власники сливових садів змогли гарно продати урожай – для організації фестивалю, бо слива на святі була скрізь: і “реквізитом”, і прикрасою, і десертом на кожному столі. Крім того, ятки виставили більше сотні виробників крафтової продукції – гастрономічної, глиняної, сувенірної і алкогольної – слив’янку знає вся Україна. Умовою поставити ятку з їжею була наявність у блюдах слив.
Всі смаки сливи
Хто спритніший, не відходив від «кулінарної зони», де проходило шоу «Сливові традиції опішнянських господинь». Бо тут раз за разом проходили дегустації наїдків.
Телеведучий Руслан Сенічкін керував процесом, і зізнався, що задля шпундри (м’ясо з буряком у сливовому соусі) вів ладен назавжди залишитися в Опішні.
Кулінарне шоу продемонструвало, як багато блюд можна приготувати зі слив. Місцеві слодощі – гнічені сливи вже стали легендою, бо знайти їх на ятках не вийшло – певно, розібрали зранку. Зате вдалося спробувати варення, джеми, сливи мариновані, квашені і безліч наливок.
А це волонтери фестивалю йдуть на рекорд: треба зварити 600 кг сливового варення, яке тут же розбирають на “пробу” та сувеніри болільники.
Сливові розваги
Весь сільський стадіон був глядацькою залою, де можна не тільки дивитися концерти і шоу, а зручно засідати на солом’яних тюках, лавах та стільцях за наїдками та напоями. Ще один негласний девіз СливаФЕСТу – “голодним не залишиться ніхто”.
Пісня жива, народна, з перших уст – лунала зі сцени фестивалю.
Чудова ідея – влаштувати близько десятка яскравих фотозон для любителів соцмереж. І черг не було, і око радіє.
На фестивалі були задіяні атракціони, велася програма для дітей і підлітків, працювало містечко майстрів. Показали колекцію етноодягу учні Опішнянського державного художнього ліцею імені Василя Кричевського. Ну і звісно, «Міс Опішня СливаФЕСТ» – куди ж без цього! Хедлайнером СливаФЕСТу був гурт Kozak System.
Хочемо ще!
Жителям Опішні і всім гостям селища фестиваль сподобався. Він надихнув владу і людей – можемо! Якість дійства у всіх аспектах показала – виділені кошти пішли на діло. Короткі підсумки:
- Фестиваль СливаФЕСТ відвідало більше 10 тисяч гостей.
- 150 підприємців виставили свою продукцію.
- Фестиваль було включено у маршрути вихідного дня автобусних туроператорів.
- Інвестори вже вкладають кошти у готельну базу селища. Будується оглядова вежа з панорамою неймовірного ландшафту Опішні.
- На фестивалі було продемонстровані вироби опішнянських гончарів, що спонукало гостей відвідати Національний музей гончарства.
Фото автора та ФБ Опішня СливаФЕСТ