Що відбувається з двома народами, що прожили разом 20 років? Традиції змішуються, людські долі переплітаються, а смаки об’єднуються. І коли ці народи на шляху історії розходяться в різні боки, у них залишаються спільні смаки. Саме це відбулося у закарпатців з чехами.
Трохи історії
В 1919 році, після підведення підсумків Першої світової війни? Закарпаття стало частиною Чехословаччини. І пробуло у її складі до 1939 року. Цей період був одним з найдинамічніших в розвитку Закарпаття.
Село Колочава – один з основних осередків чеської культури в Закарпатті. Тут діє музей «чеська школа», який відтворює умови навчання дітей та роботи вчителів у чеський період. Зібрано багато експонатів, які принесли колишні учні цієї школи. В селі встановлено пам’ятник першому президенту Чехословаччини Томашу Масарику. Щороку в Колочаві відбувається фестиваль чеського пива.
Домашні смаки
Історія завжди ходить кругами. Чеська кухня сформувалась під впливом кельтів і слов’ян, з суміші Сходу і Заходу. А територія Закарпаття була східним кордоном кельтів і західним кордоном православних слав’ян.
Чеська кухня – це мікс традицій і культур. А де в Україні є знайдете більшу суміш культур ніж в Закарпатті? Чеська кухня, продовжила традиції старої богемської кулінарії, яка базувалася на хлібі, м’ясі та соковитих підливах. Вона дуже швидко увійшла в життя місцевих, оскільки була смачною, ситною і недорогою.
Дивним чином, закарпатці часто готують страви чеської кухні вдома, але в регіоні майже нема ресторанів, які спеціалізуються на цих стравах. Можливо тому, що проста і недорога їжа не в моді?
Кнедлик
Візитівкою чеської кухні є кнедлик. Для мене це білий хліб, приготований на пару. Вони бувають з тіста та картоплі, пусті або з начинкою, але завжди легкі, ситні і смачні. До Чехії кнедлик прийшов з австрійського Тіроля, але тут закріпився і став національною стравою.
Щоб спробувати кнедлики в Закарпатті, рекомендую придбати їх в м. Мукачево (кав’ярня Шеррі, вул. Миру, 23). Це непримітна кафешка, в якій після церковної служби п’ють каву та свої півдеци мукачівці. Тут готують кнедлики, задля яких у заклад приходить все місто.
Кльоцки
Інша форма кнедлика, його синонім – кльоцки. Саме слово knödel, німецького походження і значить кльоцка або галушка. Це той самий кнедлик, але поділений на менші шматочки. Одною з причин популярності кнедликів і кльоцок є легкість зміни смаку страви. Бажаєте їх з курятиною в сметані – будь-ласка. Бажаєте з тушеною капустою – прошу. Щоб ви не придумали, кльоцки підтримають вашу ідею.
Вепрове коліно
Вепрове колено – це найдешевша частина свинної туші, нижня частина її ноги. Мистецтво в тому, щоб перетворити її на справжній делікатес.
По правильному рецепту це вдається завдяки довгій варці в темному пиві з овочами та запіканню при високій температурі задля хрусткої скоринки. На Закарпатті цю страву називають рулькою і часто роблять в ресторанах на замовлення.
Рекомендую спробувати рульку в ресторані Сetnicka stanice (Жандармська управа) в с.Колочава, що знаходиться в приміщенні колишньої чеської жандармерії, за адресою вул. Шевченко, 50-б.
Тушена
Наступна страва чешського рейтингу в закарпатському виконанні – тушкована капуста (по-закарпатськи – тушена). Хоча ця страва така поважна, що навіть дає фору кнедликам. Коли приходять перші осінні холоди, Закарпаття перетворюється на величезний цех по засолюванню капусти. Треба пошукати такий будинок, де не солять капусту.
Тушену готують так: смажать в олії цибулю і додають квашену капустe. Доливають трохи бульйону чи води і тушкують разом з кмином та коріандром. Це блюдо є у меню ресторанів закарпатської кухні, особливо восени.
Пиво
Серед чеського пива вартує виділити пиво Пілснер, яке містить трохи більше жатецького хмелю. Свого часу це пиво створило такий фурор, що всі види пива, зварені за подібним рецептом, почали називати пілсами. І всі ці страви вартує запити чеським пивом. Хоч ресторани Закарпаття і не дуже готують чеські страви, але чеське пиво поважають. На відміну від українських сортів, його все ще варять з солоду і хмелю.
Спробуйте чеське пиво в корчмі «Деца у нотаря» (Ужгород, вул. Гагаріна, 98), власник якої є знаним любителем чеської кулінарії, а пива і подавно. Він є одним з засновників та співучасників фестивалю чеського пива в Колочаві.
Автор – Віктор Стинич з Мукачева, мандрівник, засновик проекту «Подорожуй».
фото – cityhomeCOLLECTIVE